Bőratka, demodex

Bőratka, demodex

Szerző: dr. Babai László | Módosítva: 2022.12.09 09:57

A Demodex atka az ízeltlábúak közé tartozó parazita, mely természetes módon megtalálható az emberi testen. Legtöbbször a demodex atka észrevételen marad, nem okoz semmilyen panaszt. Azonban nagyobb számú jelenlétük nem kívánt bőrproblémák kiváltó oka lehet, mint a rosacea, pattanás vagy éppen a hajhullás.

Bőratka előfordulása

Bőratka tünetei

Bőratka álta okozott bőrporblémák

Bőratka kezelése

Dermatica szolgáltatásai a Rosacea gyógyítására:

ONLINE BEJELENTKEZÉS BŐRGYÓGYÁSZATI VIZSGÁLATRA

Bőratka típusai:

Közel 70 típusa ismert jelenleg a bőratkának, melyek közül kettő esetben tudjuk jelenleg, hogy az emberi testen megtalálható. Jellemző minkét típusra, hogy nappal nem mozognak, hanem pihennek a szőrtüszőkben vagy faggyúmirigyekben. Éjszaka kezdenek el mozogni, akkor sem túl gyorsan. Átlagosan óránként kb 1 cm-t tesznek meg. Ilyenkor kezdenek el szaporodni és rakják le petéiket. Az utódok 2-3 hét múlva kikelnek és teljes méretüket megközelítőleg 7 nap alatt el is érik. Az atkák a nyirkos, sötét helyeken érzik jól magukat.

Demodex folliculorumbőratka, demodex

A D. Follicorum atkára az jellemző, hogy nem a bőr felszínén, hanem a szőrtüszőkben vagy azok körül él. Túlzott mértékű elszaporodásuk viszketéshez vezethet a fejbőrön, illetve nagyfokú hajhulláshoz is. Méretüket tekintve a szőrtüszők környékén elő bőratkák kb 0,3-0,4 mm nagyságúak.

Demodex brevis

A D. brevis pedig az arcbőrön, azon belül is elsősorban a faggyúmirigyekben telepszik meg, táplálékául is elsősorban a bőrön található faggyú szolgál. Gyakran a szempilla és a szemhéj környékén található meg a bőrön. Mérete szintén nem látható szabad szemmel, de kicsit mégis nagyobb méretű, mint a D. Folliculorum, rá a 0,15-0,2 mm jellemző.

Cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el!

Bőratka előfordulása

A bőratkák előfordulása összefüggésben van az életkorral, ugyanis elsősorban faggyúval és elhalt bőrsejtekkel táplálkoznak. Így nem csoda, hogy serdülőkorban kezd el a bőratkák száma jelentősen növekedni az emberi testen a hormonális változások időszakában. Ezt követően az életkor előre haladtával egyre nagyobb számban lehetnek jelen.  Egyes vizsgálatok szerint a felnőttek felét és idősebb korosztály két harmadát érintő problémáról van szó.

A bőratka könnyen terjed közös használati tárgyakkal, így érdemes a törölköző, szempillaspirál, de még a fésű esetében is külön-külön eszközöket használni a közös háztartásban élők esetében is. Természetesen a túl ritkán cserélt törölköző és az ágyneműhuzat is kedvez a bőratkák szaporodásának.

Bőratka tünetei

bőratka, demodex, atkaA legtöbben csupán hordozzák a bőratkákat, miközben tüneteik nincsenek, bőrbetegség nem jelentkezik. De egyes emberek érzékenyebbek a bőratkák jelenlétére, és ha túl nagy mennyiségben vannak jelen, akkor az alábbi tünetek lehetnek figyelemfelhívóak a bőratka által okozott bőrproblémára:

  • piros arcbőr
  • égő érzés a bőrön
  • kemény, csiszolópapír szerű arcbőr

A tünetek elsősorban az arcon jelentkeznek, de érintett lehet a nyak és a mellkas is. Sok esetben a legyengült immunrendszerű egyéneknél fordul elő, hogy a bőratka panaszokat okoz, ezért akik immunszupresszánsokat szendnek, HIV betegek, esetükben nagyobb eséllyel alakulnak ki bőrproblémák is.

Bőratka álta okozott bőrporblémák:

Az utóbbi években egyre több vizsgálatban kutatják, hogy az egyes bőrbetegségek mögött milyen kiváltó okok állhatnak. Bőratka magasabb jelenlétét igazolták rosacea, pattanás, kiütések, göbök mögött is bizonyos esetekben. 

Rosacea

A rosacea az egyik leggyakoribb bőrbetegség, mely az erek kitágulásávál jár. A kórképet gyógyítani nem tudjuk, de megfelelő bőrgyógyászati kezeléssel, és rosaceás bőrnek megfelelő kozmetikai ápolással a bőrbetegség szépen karban tartható, esztétikailag kevésbé zavaró lehet.

Pattanás

Akné, vagy más orvosi nyelven a faggyúmirigyek gyulladása sokakat érintő bőrprobléma. Hátterében számos tényező állhat, ezért nagyon fontos a kiváltó ok szükség esetén bőrgyógyászati vizsgálata, és személyre szabott kozmetikai gondozása

Bőratka kezelése

A bőratkás bőr kezelésének első lépése mindig a tünetek alapos bőrgyógyászati vizsgálata, ahol bőratka szűrést végez szükség esetén a bőrgyógyász szakorvos. Ilyenkor egy mikroszkóp alatt megvizsgálja a bőrmintát, és amennyiben igazolódika a Demodex jelenléte, akkor célzott terápiával tudja a problémát orvosolni.Tudj meg többet a bőratka bőrgyógyászati kezeléséről ide kattintva.

Bőratka kozmetikai kezelése

A kozmetikai kezelés elsődleges célja a bőrflóra helyreállítása, melyet minden esetben személyre szabottan kell a bőr aktuális állapotának megfelelően végezni. Nagyon fontos a kezelés során, hogy megtanulja az érintett a megfelelő bőrápolást otthonában is, megfelelő kérmeket alkalmazzon, megismerje a bőrtípusának megfelelő legfontosabb kozmetikai irányelveket. Tudj meg többet a bőratkás bőr kozmetikai kezelséről bővebben ide kattintva.

Bőratka szűrés, kivizsgálás és kezelés elérhető a Dermatica bőrgyógyászati központban és gyógykozmetikában, a Demodex által fertőzött bőr tartós bőrgyógyászati kezelésével, kozmetikai ápolásával. 

Téma szakértői

Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus

Hírek

A feje tetején kopaszodik? Ilyen okai lehetnek a férfias hajhullásnak nőknél

A feje tetején kopaszodik? Ilyen okai lehetnek a férfias hajhullásnak nőknél

Egyre ritkább a haja a feje tetején, és úgy kopaszodik, ahogyan jellemzően a férfiak szoktak? Ez az úgynevezett androgén (vagyis férfias típusú) hajhullás, amely nőknél különösen önbizalom romboló hatású lehet. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos a jelenség okaira és a megoldás lehetőségeire világított rá.

További részletek
Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

A lipóma egy körülírt, zsírszöveti, bőr alatti csomó, amely elsősorban esztétikai problémát okozhat, de mérettől függetlenül nyomhatja az alatta lévő idegeket. A faggyúciszta (atheroma) a bőrből indul ki, bár akár a bőr alá is terjedhet. Melyiket és miért kell, vagy lehet eltávolítani, és mi erre a legjobb megoldás? Dr. Medgyesy Gábor, a Dermatica sebésze adott választ a kérdésekre.

 

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK