Ekcéma

Ekcéma

Szerző: Dermatica Központ | Módosítva: 2024.04.19 15:07

Az ekcéma a világ lakosságának 10%-át érintő, bármelyik életkorban megjelenhető, elhúzódó, vissza-visszatérő bőrbetegség. Az ezerarcú betegség okai különfélék lehetnek, pontos és hatásos bőrgyógyászati terápia csak az okok tisztázása után lehetséges.

Az ekcéma, vagy dermatitis minden ember életében előforduló betegség. Először a bőr kipirosodik, viszket, apró hólyagok alakulnak ki. Majd vakarás következtében a sebek, pörkök, hámlás jelentkezik és az érintett terület egyre nagyobb lesz. Az akut formából kezelés nélkül gyorsan subakut illetve krónikus forma alakulhat ki. Ilyenkor a tartós gyulladáson túl utcakövezetszerű megvastagodás, pigmenteltérések jelentkeznek.

Ekcéma típusai

Ekcéma tünetei

Ekcéma kivizsgálása

Ekcémás bőr kezelése

Sokan otthon, saját maguk igyekszenek a tüneteket csökkenteni, a betegséget gyógyítani. Ez viszont a klinikai képen változtathat, így a kivizsgálás is nehezebb, ezért érdemes már a tünetek megjelenésekor bőrgyógyász szakorvos segítségét kérni.

Ekcéma okai

Az okokat két csoportba sorolhatjuk:

  • exogén ekcéma: környezeti hatások, allergének miatt kialakult bőrbetegség. Pl: pollenek., szőrök, fémek, stb
  • endogén ekcéma: Kialakulásához veleszületett hajlam szükséges. Ekcémát okozhatnak a szervezetben, vagy a bőrön elszaporodó baktériumok, gombák. Ha hajlamos valaki a betegségre, akkor akár stressz hatására is kialakulhat.

    Online Bejelentkezés

    Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Az ekcéma típusai

Atópiás dermatitis 

Az atópiás dermatitis kialakulásának oka veleszületett hajlam. Általában már csecsemőkorban jelentkezik, sok esetben felnőtt korra elmúlik, de van, hogy akkor alakul ki először. Az első megjelenés ételek hatására alakulhat ki (pl: tejallergia), illetve sokszor előre jelezheti későbbi légúti szenzibilizálódást is.

Kontakt allergiás ekcéma

Az allergiás ekcéma oka nagyon könnyen azonosítható. Általában azon a helyen jelentkezik, ahol az allergiát kiváltó anyag a bőrhöz érnek.  A leggyakrabban a latex, fém, tartósító szerek, illatanyagok, kozmetikumok váltják ki a reakciót.

Vannak olyan kozmetikai szerek, melyek ha a bőrrel érintkeznek és utána a bőrfelületet nap éri, ekcémás bőrelváltozást okoz. Ez a fotoallergiás kontakt ekcéma.

Seborrheás ekcéma

A seborrheás ekcémát fokozott zsírosodás és korpázó hámlás jellemzi a faggyúmirigyekben gazdag bőrfelületeken. A fejbőr erősen viszket és hámlik, A szemöldöknél és az arcon foltokban hámlik a bőr. Kezelése bőrgyógyász szakorvos segítséget igényel.

Mikrobiális ekcéma

Mikrobiális ekcémát baktériumok, gombák okoznak. Az ekcéma e fajtájánál a végtagokon és a törzsön jelennek meg viszkető, hámló gócok. A tünetek megszünetéséhez meg kell találnunk a probléma forrását. Ha a gyulladásos gócot megszüntetjük, az ekcémás panaszok is megszűnnek. Budapesti bőrgyógyászatunkban mikrobiális ekcémára is nyújtunk megoldást.ekcéma tünetei

Az ekcéma tünetei

Az ekcéma bőrszárazsággal, a bőr kivörösödésével kezdődik, és heves viszketés kíséri. Megduzzad a terület és hólyagok jelennek meg, melyek váladékoznak. A tünetek először sokszor a bőr kis részét érinti, de akár tovább is terjedhet a bőrelváltozás. A betegség súlyossága nagyon változó lehet, az enyhe bőrpírtól a súlyos, nagy területet érintő hólyagképződésig, ami már bőrgyógyászati kezelést igényel.

Az ekcéma kivizsgálása

Az ekcéma kivizsgálásban, ha lehet, allergológiában jártas bőrgyógyászt kell felkeresni. A bőrbetegség tünetei, okának kiderítése segít a terápia felállításában és a továbbiakban a megelőzésben is. 

Az atópiás dermatitis esetében a kiváltó okok felderítése nehéz, de gyakran történik  táplálékallergia irányában vizsgálat, mert bizonyos ételek tovább erősíthetik az ekcémás tüneteket.

A kontakt ekcéma okának kiderítése egyszerűbb, mert ott az allergént kell megtalálni. Ha ez sikerül, akkor annak kerülése és a pontos bőrgyógyászati terápia követése után a tünetek elmúlnak és a fellángolástól sem kell tartani.

Ekcéma kezelése

Az ekcéma kezelését minden esetben bőrgyógyász szakorvos, egyénre szabottan határozza meg. A terápia nem csak krémekből áll, hanem egy komplex, széleskörű kezelésről.

  • diéta (táplálékallergia fennállása esetén)
  • speciális kozmetikumok, gondos bőrápolás, melyben kozmetikus segíthet
  • ekcéma elleni krémek, szteroidok, egyéb orvosi készítmények
  • speciális fürdők
  • fényterápia

A szteroidos krémekkel, készítményekkel óvatosan kell bánni. A tüneteket ugyan nagyon gyorsan megszűntetik, de csak szakorvosi utasításra, és rövid ideig használhatóak.

A tünetek enyhülése után immunmoduláló helyi készítmények alkalmazása javasolt. Ezek a szerek hosszú ideig, biztonságosan alkalmazhatóak, megakadályozzák a további gyulladások kialakulását.

Az ekcéma kezelésének még fontos része a bőrszárazság kiküszöbölése, melyet hidratációval, lipidpótlással. Az ekcéma nem mindig gyógyítható véglegesen, de gyulladás megszűntetésével, az esetleges allergének kiküszöbölésével tünetmentes állapot érhető el.

Téma szakértője

  • Dr. Karászi Viktória

  • Szakterületek:
    • bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
  • Specialitások:
    • STD gondozás
    • Pattanásos bőr kezelése
    • Ekcéma
    • Hajhullás
    • Pikkelysömör
    • Kozmetológiai panaszok diganosztizálása és kezelése

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

    Rendelési helyszín:

    • 1036 Budapest, Lajos u. 66.  'B' lépcsőház, V. emelet

     

    Bejelentkezés a doktornőhöz »

Hírek

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

A lipóma egy körülírt, zsírszöveti, bőr alatti csomó, amely elsősorban esztétikai problémát okozhat, de mérettől függetlenül nyomhatja az alatta lévő idegeket. A faggyúciszta (atheroma) a bőrből indul ki, bár akár a bőr alá is terjedhet. Melyiket és miért kell, vagy lehet eltávolítani, és mi erre a legjobb megoldás? Dr. Medgyesy Gábor, a Dermatica sebésze adott választ a kérdésekre.

 

További részletek
Pikkelysömör is lehet foltos hajhullás oka – így lehet megállítani

Pikkelysömör is lehet foltos hajhullás oka – így lehet megállítani

Több pikkelysömörös beteg tapasztalhatja, hogy foltokban hullik és nem nő ki a haja. Ez a rendkívül kellemetlen jelenség a plakkok nem megfelelő eltávolításával és a hegesedéssel függ össze, aminek kapcsán nem lehet eléggé hangsúlyozni a psoriasis gondos és kitartó kezelésének jelentőségét. A részletekbe dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus avatott be.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

Prima Medica Egészségközpontok