Hiperhidrózis

Szerző: Dermatica Központ | Módosítva: 2022.05.10 09:27

Az izzadás természetes folyamat, a test így szabályozza a testhőmérsékletet. A bőrfelületen lévő veríték elpárolgásának hűtő hatása van, viszont a hajlatokban jelenlévő fokozott verejték megjelenése, mely a ruházatot átáztatja, elszínezi, sok kellemetlenséggel járhat.

Az izzadás egy élletani állapot, mely az életkor előrehaladtával változik. A pubertáskor kezdetén az izzadás fokozódik, a szexuális hormonok termelődése miatt, mely folyamat a pubertáskor lecsengésénél beáll egy normális szintre. Az izzadás bizonyos élethelyzetekben (stressz, feszültség) fokozódhat.

Akkor beszélünk kóros izzadásról vagy hiperhidrozisról, ha a verejtékmirigyek túlműködnek. Ez az állapot a vegetatív idegrendszer kiegyensúlyozatlan működésének következménye. Ilyenkor fokozott izzadás jön létre a hajlatokba, a kéz-, és lábfejen.

Sokan szégyelik ezt az állapotot. Gyakori mosakodással és túlzott dezodorhasználattal próbálják megakadályozni az izzadást. Pedig a bőrgyógyász szakorvosok tudnak megoldást a problémára.

Hiperhidrózis kezelése

Hiperhidrózis esetén a gyógyszeres kezelés nem javasolt, mert az az egész vegetatív idegrendszert érinti, így egyéb, nem kellemes mellékhatásokkal járna.

Iontoforézis

Az érintett végtagokat különböző merítőfürdőkbe mártva és galvántechnika segítségével lehetett átmeneti hatással csökkenteni a tenyér és a lábfej izzadását. Ezzel a módszerrel viszont a teljes test és hónaljkezelés nem lehetséges.

Sebészeti megoldások

A műtéti megoldásoknál vagy a verejtékmirigyek kimetszés, vagy a mirigyek roncsolása jön szóba. Ilyenkor speciális lézeres szondát juttatnak be a bőr alá és hő hatásával történik a roncsolás. 

Botulin toxinos mikroinjekció

Helyi érzéstelenítést követően a verejtékmirigyekhez toxin kerül befecskendezésre, ami az idegvégződésekre hat. Az izzadáscsökkentő hatás nagyjából egy évig tart, az érintett idegek mellékhatások nélkül regenerálódnak  és az élettani funkció áll vissza.

Ha a hiperhidrozis megszűnik, akkor a kórkép miatt létrejött stressz is elmúlik, mely szintén fokozta az izzadást.

Téma szakértői

Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Karászi Viktória

Dr. Karászi Viktória

bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Szántó Hajnalka

Dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus

 

Hírek

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

A lipóma egy körülírt, zsírszöveti, bőr alatti csomó, amely elsősorban esztétikai problémát okozhat, de mérettől függetlenül nyomhatja az alatta lévő idegeket. A faggyúciszta (atheroma) a bőrből indul ki, bár akár a bőr alá is terjedhet. Melyiket és miért kell, vagy lehet eltávolítani, és mi erre a legjobb megoldás? Dr. Medgyesy Gábor, a Dermatica sebésze adott választ a kérdésekre.

 

További részletek
Pikkelysömör is lehet foltos hajhullás oka – így lehet megállítani

Pikkelysömör is lehet foltos hajhullás oka – így lehet megállítani

Több pikkelysömörös beteg tapasztalhatja, hogy foltokban hullik és nem nő ki a haja. Ez a rendkívül kellemetlen jelenség a plakkok nem megfelelő eltávolításával és a hegesedéssel függ össze, aminek kapcsán nem lehet eléggé hangsúlyozni a psoriasis gondos és kitartó kezelésének jelentőségét. A részletekbe dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus avatott be.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

Prima Medica Egészségközpontok