Pattanás - Akne

Pattanás - Akne

Szerző: Dermatica Központ | Létrehozva: 2012.04.26 23:28 | Módosítva: 2020.09.25 12:22

Az akne, azaz pattanás sokakat érintő bőrbántalom. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a serdülőket sújtja ez a bőrpanasz. Pattanás akkor jön létre a bőrön, hogyha a faggyúmirigyek kivezető nyílásai valamilyen okból eltömődnek – ez általában be is gyullad. Az aknés bőr egy meglehetősen összetett probléma, hátterében számos dolog állhat. 

Pattanás, orvosi nyelven akne, a faggyúmirigyek krónikus gyulladása. Megjelenése elsősorban a faggyúmirigyekben gazdag területekre lokalizálódik (arc, mellkas, hát felső része). Kialakulásában több tényező játszik szerepet, legfontosabb ezek közül a férfi nemi hormonok fokozott termelődése. Ezért is jellemző a pattanás megjelenésére a serdülőkori kezdet, amikor a nemi mirigyek elkezdik hormontermelésüket, és a hormonszintek még nem álltak be a végleges egyensúlyba. A pattanás előfordulása függ a nemi hormonok vérszintjétől, és a faggyúmirigyek hormonérzékenységétől.

Pattanás okai

Pattanás fajtái

Pattanás kezelése

Pattanás kozmetikai kezelése

A pattanás kialakulása 

Pattanás akkor alakul ki, ha a faggyúmirigyek felső nyílása eltömődik, begyullad. Mindez nagyobb eséllyel történik meg, hogyha fokozott a szervezet faggyútermelése. Akne csak a test szőrrel fedett területein jöhet létre. A serdülők körében azért annyira gyakori a megjelenésük, mert az ekkor végbe menő fizikai változásokat előidéző hormonok növelik a faggyútermelést is. Serdülőkorban az emberek 85%-ának pattanás jelenik meg az arcbőrén.

 Amikor megfelelően működik a szervezet, akkor a faggyú a nyílásokon, pórusokon keresztül távozik a szervezetből, és a bőr felszínén képez egy réteget. Azonban, hogyha a pórusok eltömődnek a Propionbacterium acnes baktérium gyorsan elszaporodik. Ekkor az egyensúly fenntartása érdekében a szervezet a baktériumok ellen védekezni kezd, aminek természetes módja a fehérvérsejtekkel való bekebelezése és eltávolítása a nem kívánt baktériumoknak. Ebben az esetben jelenik meg a bőr felszínén kitüremkedő pattanás, ami gyulladásban áll, ezért piros.

Pattanás okai

A pattanás kiváltó okai lehetnek: 

  • Stressz, lelki okok;
  • Emésztési rendellenességek;
  • Ásványi anyag, nyomelemhiány;
  • Helytelen táplálkozás;
  • Keringési zavarok;
  • Hormonális problémák.

Amennyiben az aknék a serdülőkor után nem múlnak el, úgy a kozmetikai kezelésen túl érdemes felkeresni bőrgyógyász szakorvost, és felderíteni, hogy mi áll a pattanásos bőr hátterében. A diagnózist felállítva az orvos eldönti, hogy elegendő a bőr kozmetikusi kezelése, vagy szükséges szakorvosi kezelés is.

A pattanások fajtái

A pattanás nem más, mint egy kis göb, fehéres gennyel a közepén zárt mitesszer. A pattanások eltérőek, van gennyes akne, csomó és hólyag.

  • Az egyszerű pattanás (papula) 3-10 napig látszik
  • csomók (postula) 2-3 hétig látszik
  • hólyagok (cysta) akár több hónapig is látszik

A pattanás három súlyossági fokozata a következők: 

  • akne comedonica (enyhe);
  • akne papulopusutla (közepes);
  • akne conglobata (súlyos).

A pattanás kezelése

A pattanások gyógyulásakor hátra maradhat heg, így a házi praktikákon túl érdemes igénybe venni kozmetikus és szakorvos segítségét is szükség esetén.

A pattanásos bőr kezelése bizonyos életviteli alapelvekre épül. A kezelés része az egészséges táplálkozás, a zsírban és cukorban gazdag táplálék kerülése. Ezek helyett rostokban gazdag táplálékot, gyümölcsöket, zöldségeket és sovány húsokat kell fogyasztani.  A pattanás kezelése nem csak a helyes étkezésre épül, hanem fokozott figyelmet igényel a bőrápolás területén is.  Ebben az általános rutinon túl (gyakori kéz- és arcmosás, smink kerülése). Érdemes kozmetikushoz fordulni és célzottan alkalmazni kozmetikai kezeléseket. Emellett sokszor a kívánt gyógyuláshoz elegendő valamely A-vitamin származék, de gyakran szükséges baktérium ellenes szerekkel való kombinációjuk. Ezek a faggyúmirigyek kivezető nyílásait szűkítik és gátolják a baktérium túlszaporodását. A kozmetikus által végzett szakszerű arctisztítás látványosan javítja az arcbőrt.

Gyógyszeres kezelés esetében három különböző típusú gyógyszer felhasználása lehetséges: 

  • antibiotikumo - Az antibiotikumok a túlszaporodott Propionbacterium acnes baktériumok számát csökkenti, így mérsékelve a gyulladásos reakciót.
  • hormonok - Nőknél alkalmazható ösztrogén valamint antiandrogén hormontartalmú fogamzásgátlók kúraszerű alkalmazása
  • retinoidok - A retinoid hatóanyagok természetes A-vitamin származékok. Gyógyszerként alkalmazva csökkentik a baktériumszámot, a mirigyek faggyútermelését, a gyulladást, és a mitesszerek kialakulását.

Pattanások kezelése kozmetikánkban 

A helytelenül kezelt pattanásos bőr nagyon sok problémát okozhat. Azon kívül, hogy az éktelenkedő pörsenések nem szépek, fájdalmasak is lehetnek. Az aknék kinyomkodása, pedig maradandó  pattanásos hegeket okozhat. A kozmetikus a túlszáradt bőrt hidratáló, nyugtató hatású természetes készítményekkel ápolja.  A szakszerű és rendszeres arctisztítással, bőrápolással a gyulladt, pattanásos bőr megszépíthető, a pattanás / akne pedig hegmentesen eltűntethető. A már gyógyuló akne utáni hegek is eltüntethetőek.

Téma szakértői

Dr. Karászi Viktória

Dr. Karászi Viktória

bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Szántó Hajnalka

Dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Brezán Edina

Dr. Brezán Edina

Bőrgyógyász - kozmetológus

 

Hírek

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

A lipóma egy körülírt, zsírszöveti, bőr alatti csomó, amely elsősorban esztétikai problémát okozhat, de mérettől függetlenül nyomhatja az alatta lévő idegeket. A faggyúciszta (atheroma) a bőrből indul ki, bár akár a bőr alá is terjedhet. Melyiket és miért kell, vagy lehet eltávolítani, és mi erre a legjobb megoldás? Dr. Medgyesy Gábor, a Dermatica sebésze adott választ a kérdésekre.

 

További részletek
Pikkelysömör is lehet foltos hajhullás oka – így lehet megállítani

Pikkelysömör is lehet foltos hajhullás oka – így lehet megállítani

Több pikkelysömörös beteg tapasztalhatja, hogy foltokban hullik és nem nő ki a haja. Ez a rendkívül kellemetlen jelenség a plakkok nem megfelelő eltávolításával és a hegesedéssel függ össze, aminek kapcsán nem lehet eléggé hangsúlyozni a psoriasis gondos és kitartó kezelésének jelentőségét. A részletekbe dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus avatott be.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

Prima Medica Egészségközpontok