Anyajegy vizsgálat és szűrés

Anyajegy vizsgálat és szűrés

Létrehozva: 2012.07.23 13:14 | Módosítva: 2019.07.02 13:39

Az anyajegyek ártalmatlan bőrelváltozások, de különböző hatásokra könnyen rosszindulatú elváltozásokká alakulhatnak át. Érdemes az anyajegyeket évente bőrgyógyász szakorvossal ellenőriztetni, mert a fejlett technikának és tapasztalt bőrgyógyászainknak köszönhetően már korai stádiumban felismerhető a melanóma. A problémás anyajegyek így levételre, majd szövettani vizsgálatra kerülnek. érdemes mielőbb anyajegyszűrésre menni, mert életet menthet!

A nagy érdeklődésre való tekintettel az anyajegyszűrésről és eltávolításról bővebb információt az Anyajegyszűrő Központ oldalán talál.

Anyajegy vagy melanoma?

Az anyajegyek száma, elhelyezkedése és formája egyénenként nagyon elérő lehet. Szabad szemmel nem megállapítható, hogy anyajegyről, vagy pedig melanomáról van-e szó. Ezért hangsúlyozottan fontos, a bőrgyógyászati szakorvosi vizsgálat. Ezt javasolt évente elvégeztetni, legalább egyszer. A szakvizsgálat során, a szakorvos egy speciális nagyítóval (dermatoscop) vizsgálja meg az anyajegyeket. Az anyajegeket javasolt legalább évente ellenőriztetni, indokolt esetben gyakrabban is akár. A rendszeres anyajegy vizsgálat életmentő lehet, mivel fiatal nők körében a bőrrák az egyik eslő a halálozási okok között.

Anyajegy változása

Az anyajegyek rosszindulatú elváltozásának lehetséges jelei:

  • -növekszik,
  • -színe megváltozik
  • -viszket
  • -kiemelkedik a bőr síkjából
  • -felülete egyeletlenné válik
  • -anyajegyek alakja megváltozik
  • -kisebesedik
  • -elváltozik a határvonala
  • -vérzik
     

Anyajegy vizsgálat

Az anyajegyszűrést dermatoszkóp segítségével végezzük. A bőrgyógyász szakorvos a gyanús anyajegyeket a dermatoszkópon keresztül megvizsgálja. A rendszeres éves anyajegyszűrés segítségével az anyajegyek változása (növekedése, felülete, színe) pontosan követhetővé válik, ezáltal történik az esetleges melanóma kiszűrése.

A anyajegyvizsgálatnak  akkor is nagy jelentősége van, ha a családban volt már rosszindulatú daganatos betegség.
Fontos az anyajegyek önvizsgálata 4-6 hetente otthon tisztálkodás után a test minden részén. Minden változás, esetleges sérülés esetén ajánlott az anyajegyeket szakorvossal megvizsgáltatni.

Mikor indokolt az anyajegy eltávolítása?

A melanóma kialakulásának gyanúja esetén (felsorolt tényezők) szükség lehet szövettani vizsgálatra (biopsziára). Ezt a bőrgyógyász szakorvos írja elő. Amennyiben egy anyajegy ismételten sérült, vagy irritálódott, megelőzés céljából is javasolt lehet a sebészeti eltávolítása.

Az eltávolításra javasolt anyajegyeket házon belül sebész szakorvosunk tudja eltávolítani. Az anyajegy sebészeti eltávolítása ambuláns műtét keretein belül történik.  Tovább az anyajegy eltávolítás oldalára.

Téma szakértői

Prof. Dr. Marschalkó Márta PHD

Prof. Dr. Marschalkó Márta PHD

bőrgyógyász, nemigyógyász
dr. Medgyesy Gábor

dr. Medgyesy Gábor

sebész
Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus

Hírek

11 bőrtünet, ami cukorbetegségre utalhat

11 bőrtünet, ami cukorbetegségre utalhat

A cukorbetegség és annak következményei sok szervet érinthetnek, beleértve a bőrt is. Amikor pedig a cukorbetegség miatt bőrtünetek jelennek meg, az mindig annak a jele, hogy túl magas a vércukorszint. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen esetekben a diabetológiai és a bőrgyógyászati kezelés egyaránt szükséges.

További részletek
Mi a kapcsolat az immunrendszer és a pikkelysömör közt?

Mi a kapcsolat az immunrendszer és a pikkelysömör közt?

Sokan tudják, hogy az immunrendszer állapota alapvető szerepet játszik a pikkelysömör kialakulásában, éppen ezért a kezelés sok esetben az immunrendszer működését célozza. De vajon hogyan lehet befolyásolni ezt a működést? Szerepe van-e ebben az életmódnak, vagy csak gyógyszerrel lehet rá hatni? Milyen jelentősége van a bélrendszer állapotának? Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza a legfontosabb kérdésekre válaszolt.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Schmidt Emese
Dr. Schmidt Emese bőrgyógyász, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Rózsa Annamária
dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász
Prof. Dr. Marschalkó Márta PHD
Prof. Dr. Marschalkó Márta PHD bőrgyógyász, nemigyógyász
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Szilágyi Melinda
Dr. Szilágyi Melinda bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos, kozmetológus, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!