Ekcéma tünetei, kezelése

Ekcéma tünetei, kezelése

Szerző: Dermatica | Módosítva: 2022.12.09 09:54

Az ekcéma vagy más szóval dermatitis, a leggyakoribb, a bőr gyulladásával járó betegség. Számos ember életét nehezíti meg, általában elhúzódó, vissza-visszatérő megbetegedések. A kiváltó ok tisztázása és a kezelés hosszadalmas.

Dermatica szolgáltatásai az ekcéma gyógyítására:

ONLINE BEJELENTKEZÉS BŐRGYÓGYÁSZATI VIZSGÁLATRA

 

Ekcéma tünetei és kezelése a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetikában

ekcéma tünetei, ekcéma kezelése - Dermatica BőrgyógyászatA Dermatica Bőrgyógyászaton a Budai Allergiaközponttal együttműködve kínáljuk Önnek az allergiás ekcéma kezeléséhez szükséges legszélesebb allergén tesztelési palettát - több mint 800 allergénnel. Neves és gyakorlott bőrgyógyászaink ekcéma kezelése terén kiemelkedő szolgáltatást nyújtanak Önnek és gyermekének. Szakorvosi hátterünk segítségével egy helyen tudjuk biztosítani az ekcéma kezeléséhez szükséges kivizsgálásokat, szakorvosi konzíliumokat

Ekcéma tünetei

Az ekcéma tünetei a vérbőséges (vörös) bőrön kialakuló apró, később nedvedzésbe átmenő hólyagocskák. Krónikus - hosszabb időn át fennálló - ekcéma tünetei a bőr vörösség mellett a bőr megvasatagodása, hámlása.

Az ekcéma és a dermatitis egymás szinonímájaként használandó - mindkettő arra utal, hogy a bőr határoló, védekező működése sérülést szenved. Az azonos jelentése ellenére Európában elfogadott, hogy akut folyamat megnevezése dermatitis, krónikus folyamat megnevezése ekcéma.

Ekcéma kivizsgálása

Az ekcéma kezelése során az egyik legfontosabb állomás a megfelelő kivizsgálás. A kivizsgálás alkalmával a bőrgyógyász az ekcéma tünetei és pár vizsgálat segítségével megállapítja az ekcéma fajtáját, okát, hogy ez alapján tudjon dönteni az ekcéma kezelése terén.

Az atópiás ekcéma okainak felderítése esetenként nem vezet eredményre, mert az orvostudomány jelen állása szerint nem tudni, mi váltja ki a bőr reakcióját. Az atópiás ekcéma kezelése érdekében sokszor javasolt táplálékallergia vizsgálat, hiszen egyes ételek tovább erősíthetik az ekcémát, és ezen ételek kerülsével csökkenthető az ekcéma állapotának romlása, és az ekcéma tünetei erőssége is csökkenthető.

Kontakt ekcéma kezelése jóval egyszerűbb feladat, hiszen kontakt ekcéma esetében a kezelő orvosnak a kiváltó allergént kell megtalálnia, ami lehet pollen, poratka, kozmetikum, fém, parfüm. Az allergén megtalálását követően az ekcéma kezelése az érintett irritáló anyag kerülése, mellyel megelőzhető az ekcéma tüneteinek újbóli fellángolása.

Ekcéma kezelése

Kapcsolódó cikkünk

Piros kiütések a bőrön? 6 gyakori betegség, ami okozhatja

Mivel a bőrön jelentkező piros foltok, kiütések számos problémára utalhatnak, ha nem egyértelmű az ok, érdemes orvoshoz fordulni a diagnózis és az esetleg szükséges kezelés miatt. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus a gyakori okokra hívta fel a figyelmet.

Az ekcéma kezelésének módját a kezelőorvos minden esetben egyénre szabottan, a kiváltó okok függvényében határozza meg.

Az ekcéma kezelésének fontos eleme lehet:

  • diéta (ha táplálékallergia - pl. tej - áll a háttérben)
  • gondos bőrápolás - kérje kozmetikusunk segítségét itt>>
  • speciális kozmetikumok és testápolók használata
  • ekcéma elleni krémek
  • olajos fürdők
  • speciális alsóruházat használata 
  • helyi szteroidok, egyéb orvosi helyi készítmények
  • fényterápiaekcéma tünetei, kezelése - Dermatica Bőrgyógyászat

Az ekcéma kezelésében fontos szerepet tölt be a helyi szteroid készítmények alkalmazása. A krémek kúraszerűen használandóak, az ekcéma tünetei jelentkezésekor. Az ekcéma kezelése esetén alkalmazott, erős hatóanyagú készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást.

Az ekcéma tünetei enyhülésekor, úgynevezett immunmoduláló helyi készítmények is alkalmazhatóak, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. Megfelelő körülmények mellett alkalmazott immunmoduláló szerek hosszú távon is biztonságosak, megakadályozzák az ekcéma gyulladásos folyamatainak kialakulását, anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák. Az ekcéma elleni krémeket az érintett bőrfelületen hetente kétszer alkalmazzuk, úgynevezett fenntartó kezelésként.

Az ekcéma kezelésének fontos része a száraz bőr megóvása, a rendszeres bőrápolás, lipidpótlás biztosítása. Az ekcéma kezelése során a betegség nem minden formája kezelhető véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el.

Ekcéma kezelése otthon

Az ekcéma kezelése mellett a mindennapok során is javasolt néhány tanácsot megfogadni. Tisztálkodáshoz és szépségápoláshoz válasszon inkább a gyógyszertárban beszerezhető, speciálisan az ekcéma által érintett bőr ápolására kifejlesztett illatanyag- és színezékmentes készítményeket. Különösen a téli időszakban fordítson figyelmet a száraz, ekcémás bőr rendszeres hidratálására.

Dermatica : Atópiás ekcéma, kontakt ekcéma tünetei, kivizsgálása és kezelése a legjobb helyen, kiemelt magánorvosi szakmai központunkban.

Téma szakértői

Dr. Brezán Edina

Dr. Brezán Edina

Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Szántó Hajnalka

Dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus

Hírek

Szemölcs az arcon? Ne próbáljuk otthon leszedni!

Szemölcs az arcon? Ne próbáljuk otthon leszedni!

Az arcon megjelenő szemölcs nagyon zavaró lehet, de ha házilagos módszerekkel kívánunk megszabadulni tőle, esetleg olyan készítményekkel próbálkozunk, amelyekkel nem szabad az arcot kezelni, sokkal nagyobb bajt is okozhatunk. A legjobb tehát, ha felkeressük a bőrgyógyászt, aki professzionális módszereket alkalmaz a szemölcs eltávolításban. A témáról dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.

További részletek
Mi a teendő, ha otthon nem sikerül a szemölcs eltávolítás?

Mi a teendő, ha otthon nem sikerül a szemölcs eltávolítás?

Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK