A stressztől újult ki az ekcéma? Van segítség!

A stressztől újult ki az ekcéma? Van segítség!

Dr. Brezán Edina Módosítva: 2022.11.07 14:57

Az ekcéma egy gyakori krónikus bőrbetegség, amely hajlamos a kiújulásra. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus a fellángolások egyik okára, a stresszre hívta fel a figyelmet, valamint az orvosi kezelés lehetőségeiről is beszélt. 

Hogyan hat a stressz az ekcémára?

Az ekcéma fellángolását a stressz is kiválthatja.A stressz bizonyítottan az ekcéma egyik önálló triggere (kiváltó oka), a közismert kemikáliák, allergének mellett. Ám amíg a kémiai anyagokat viszonylag könnyű kerülni, a stressz olyasmi, ami szinte mindenki életének része – különösen a jelen koronavírus járványban. Mindazonáltal érdemes a stresszoldás módszereivel próbálkozni, hiszen kutatások igazolják ennek pozitív hatásait – többek közt az ekcéma kezelésében is.
Az ekcémának ugyanakkor több oka is van, néhány esetben például allergia okozza, másoknál pedig genetikai hajlam van jelen, ami a bőr könnyű kiszáradását okozza. A dehidrált bőr ugyanis érzékenyebb az irritációra és ez hajlamosít az ekcéma fellángolására is. Éppen ezeket a fellángolásokat idézheti elő a stressz is. Ennek a szakemberek szerint a stressz által kiváltott magas kortizol hormon termelődés lehet a kiváltó oka, ami elnyomja az immunrendszert és gyulladásos választ alakít ki a bőrben. Más kutatások pedig azt mutatták ki, hogy a stressz és az ekcéma kiújulása kölcsönös kapcsolatban vannak egymással. A stressz kiváltotta fellángolás ugyanis még feszültebbé teszi a pácienst, ami tovább fokozza a tüneteket.

Mit tehetünk a stressz kezeléséért?

Ha elég erősnek érezzük magunkat, hogy egyedül birkózzunk meg a stressz levezetésével, számos módszer közül választhatunk. Napi félórás mozgással (akár csak gyors gyaloglással) rendkívül sokat tehetünk a stressz ellen, de nagyon hasznos lehet a napi szinten gyakorolt meditáció is. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás jelentőségét sem.  Ugyanakkor, ha valakinél a stressz komoly pszichés és akár fizikai következményekkel jár, érdemes szakember – pszichológus, mentálhigiénés segítő – közreműködését is kérni a kezelésében.

Az orvosi kezelés nem csak tüneti lehet

A z ekcéma kezelése bőrgyógyászati módszerekkel és stresszoldással is elérhető.- Mivel az ekcémát kemikáliák is kiválthatják, mindenképpen fontos megfigyelni, hogyan reagál a páciens bőre egy-egy testápolóra, sminktermékre, samponra, mosogató- vagy mosószerre. Ha kiderül, mi fokozza a tüneteket, azt a terméket nyilván kerülni kell a továbbiakban. Ugyancsak előfordulhat, hogy az ekcéma egy allergiás reakció megjelenési formája. Ezt éppúgy kiválthatja pollen, macska- vagy kutyaszőr, atka, mint allergénként működő élelmiszerek, például gabona, tojás vagy tejtermékek. Ha felmerül ennek gyanúja, mindenképpen fontos allergiatesztet végeztetni, hogy bebizonyosodjon, valóban óvakodni kell-e az adott anyagtól, élelmiszertől, esetleg allergia-gyógyszert szükséges szedni. Ezekkel a módszerekkel alapvetően csökkenthetjük az ekcéma fellángolásának esélyét – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus. – Ugyanakkor az ekcéma okozta kínzó viszketést, égő érzést tünetileg is fontos kezelni, hiszen ez jelentősen ronthatja a beteg életminőségét. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami nagy megkönnyebbülést hozhat a páciensnek. A tünetek javulásakor immunmoduláló helyi készítményeket, krémeket, kenőcsöket is alkalmazunk, amelyekkel tovább fenntartható a tünetmentes állapot. A jól megválasztott immunmoduláló szerek hosszú távon is biztonságosan használhatók, úgy akadályozzák meg a gyulladás kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Emellett természetesen lehet viszketéscsillapító szerekkel, speciális orvosi fényterápiával, gyógyszeres kezeléssel próbálkozni és elengedhetetlen a bőr rendszeres hidratálása.

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

 

 

Téma szakértője

  • Dr. Brezán Edina

  • Szakterületek:
    • Bőrgyógyász - kozmetológus
  • Specialitások:
    • allergiás bőrbetegségek
    • anyajegyek vizsgálata
    • kiütések, ekcéma, dermatitis
    • rosacea
    • pikkelysömör
    • akne
    • fényallergia
    • hajhullás, hajas fejbőr betegségei
    • ellátás 6 éves kortól

     

    Vélemények munkatársunkról »

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

    Rendelési helyszín:

    • 1015 Budapest Ostrom u. 16. (a Széll Kálmán térnél)

     

    Bejelentkezés a doktornőhöz »

Orvos válaszol

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Pár éve a téli hónapokban a kezem nagyon kiszárad a hidegtől, sebes, érdes, eléggé fájdalmas is. Nagyon sok krémet kipróbáltam(Neutrogena- tol a gyógynövényes kremekig), de vagy nem használ, vagy csak ront a helyzeten. :(
Tudna esetleg olyan krémet ajánlani ami erre a hideg" allergiára" segítség lehet? Vagy ezek vényköteles termékek?
Előre köszönöm a segítségét!

Üdvözlettel,
Ábrahámné Acél Gabriella

Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász kozmetológus
Tisztelt Gabriella!

Amennyiben panaszai lipidpótló készítmények mellett nem javulnak, valószínüleg már ekcemas tünetek is jelentkeznek.
Javaslom szakorvos felkeresését ahol megoldást találnak problémájára.

Üdvözlettel:

Dr Vincze Ildikó
börgyógyász-kozmetológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hajhullás - egyes életszakaszokban más oka lehet

Hajhullás - egyes életszakaszokban más oka lehet

A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.

További részletek
Időskori szemölcs - fontos megkülönböztetni a melanómától

Időskori szemölcs - fontos megkülönböztetni a melanómától

Időskori szemölcsnek is nevezik a seborrhoeás keratózist, ami főként 50 év felett nagyon gyakori, jóindulatú, hámeredetű bőrelváltozás, de fiatalabbaknál is megjelenhet. Ez a lassan fejlődő, idővel leginkább szemölcsre hasonlító képlet önmagában nem igényel kezelést, de egyrészt fontos eldönteni, valóban erről van-e szó vagy bőrdaganatról, másrészt esztétikai okokból el is lehet távolítani. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa mondta el, hogyan.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK