Anyajegy minden korosztályon megtalálható bőrelváltozás. Számuk változó, valakin nagyon sok van, valakin pedig csak elvétve található. Fontos, hogy évente bőrgyógyásszale ellenőríztessük az anyajegyeinket, mert akár bőrrák is kialakulhat, mely korai stádiumban az esetek nagyrészében kezelhető.
Anyajegynek (nevusnak) nevezzük a bőrön születéskor meglévő vagy később kialakuló, a bőrtől színében vagy szerkezetében élesen elkülönülő jóindulatú elváltozásokat. Az anyajegyek közül leggyakoribbak a festéksejtes típusok. Az anyajegyek bizonyos típusaiból rosszindulatú daganat, melanoma malignum indulhat ki.
Erre felhívhatja a figyelmet az anyajegy megváltozása, például nagyobbodása, színbeli változása, vagy szubjektív panaszok (viszketés, fájdalom) jelentkezése. Amennyiben ezt észlelné, haladéktalanul keressen fel az anyajegyek kezelésében járatos bőrgyógyászt! Melyek az ezüstion tartalmú habkötszerek előnyei a cukorbeteg számára? Milyen tüneteket okoznak a bőrön a különböző táplálékallergiák? Hogyan működik a digitális dermatoszkópia? Milyen tényezők befolyásolják a csalánkiütést és miért fontos, hogy társszakmák együttműködjenek, ha az anyajegyek elváltozásáról beszélünk? - A bőr az egészség tükre előadáson többek között ezekről a témákról is beszéltek a szakértők!Kapcsolódó cikkünk
Kinek, milyen szerepe van az anyajegyek elváltozásainak észelésében
A rosszindulatú bőrdaganat kialakulása a bőr rendszeres ellenőrzésével megelőzhető, vagy igen korai állapotban észrevehető. Ez nagyon fontos, mert korai esetekben teljes gyógyulás lehetséges: minél korábban fedezik fel a daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. A bőrgyógyászati anyajegyszűrés évente javasolt.
A megelőzés legfontosabb eszközei a bőr rendszeres önvizsgálata és a rendszeres bőrgyógyászati anyajegyszűrés. A szakavatott bőrgyógyász számára sokszor már az anyajegy szabad szemmel történő vizsgálata árulkodik a jó- vagy rosszindulatúságról. Gyakori eset azonban, hogy az elváltozásról csak speciális bőrmikroszkóp, úgynevezett dermatoszkóp segítségével dönthető el, hogy el kell-e távolítani. Amennyiben az bőrelváltozást (anyajegyet) el kell távolítani, minden esetben szövettani (mikroszkópos) vizsgálat alá kell vetni azt, és így pontosan meghatározható, hogy anyajegyről vagy daganatról van-e szó. A festékes anyajegyeket sebészi úton, kimetszéssel kell eltávolítani. Ez a beavatkozás általában helyi érzéstelenítésben, néhány perc alatt elvégezhető, a keletkezett sebszéleket pedig varratokkal egyesítik. Az egyéb úton, például lézerrel, kikaparással, stb. történő anyajegy-eltávolítás nem ajánlott. Az eltávolított mintát minden esetben szövettani vizsgálatnak kell alávetni.
- Sok az anyajegye?
- Változnak az anyajegyei?
Vegyen részt anyajegyszűrésen időben!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
Életkortól függetlenül sok nő küzd a hormonális okok miatt kialakult, makacs pattanásokkal, amelyek komoly esztétikai és önértékelési problémákat okoznak. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza arról beszélt, milyen okok miatt rendelhető el a fogamzásgátló szedése.
A Prima Medica EgészségHálózat és páciensei ismét a ferencesekkel együtt segítenek a rászorulóknak.