Anyajegy, melanoma

Anyajegy, melanoma

Szerző: Dermatica | Módosítva: 2024.06.16 22:37

Anyajegynek nevezünk minden olyan bőrjelenséget, melyek éles határúak, maradandó jellegűek, színük vagy felszínük eltér a környező bőrétől. Anyajegy mindenkin, minden korosztályon megtalálható, méretük, számuk változó, valakin nagyon sok van, valakin pedig csak elvétve található. Fontos, hogy évente bőrgyógyásszal ellenőriztessük az anyajegyeinket, mert akár bőrrák is kialakulhat, mely korai stádiumban az esetek nagyrészében kezelhető.

Mi is az az anyajegy?

Mi az a melanoma?

Az anyajegy és a melanoma elkülönítése

Hasonlóságok az anyajegy és a melanoma között

Anyajegy és melanoma: mikor kell az eltávolítás mellett dönteni?

Anyajegyszűrés

Mi is az az anyajegy?

Anyajegynek (nevusnak) nevezzük a bőrön születéskor meglévő vagy később kialakuló, a bőrtől színében vagy szerkezetében élesen elkülönülő jóindulatú elváltozásokat. Az anyajegyek közül leggyakoribbak a festéksejtes típusok. Az anyajegyek bizonyos típusaiból rosszindulatú daganat, melanoma malignum indulhat ki.

Erre felhívhatja a figyelmet az anyajegy megváltozása, például nagyobbodása, színbeli változása, vagy szubjektív panaszok (viszketés, fájdalom) jelentkezése. Amennyiben ezt észlelné, haladéktalanul keressen fel az anyajegyek kezelésében járatos bőrgyógyászt! 

A rosszindulatú bőrdaganat kialakulása a bőr rendszeres ellenőrzésével megelőzhető, vagy igen korai állapotban észrevehető. Ez nagyon fontos, mert korai esetekben teljes gyógyulás lehetséges: minél korábban fedezik fel a daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. A bőrgyógyászati anyajegyszűrés évente javasolt.

Anyajegy típusai

Az anyajegyek különböző típusait különböztetjük meg:anyajegy

  • Közönséges anyajegy
  • Atípusos anyajegy
  • Spitz-anyajegy

Közönséges anyajegy

Születéskor vagy gyermekkorban keletkeznek, általában a napnak kitett helyeken jelennek meg. Ritkán válnak rosszindulatúvá, de akinek 50-nél több anyajegye van, magasabb a melanoma előfordulásának kockázata.

Atípusos anyajegy

A testen bárhol megjelenhet, a többi anyajegynél általában nagyobb és színe is többféle lehet. Olykor rosszindulatú melanomává válhatnak.

Spitz-anyajegy

Ritka anyajegy fajta, általában nem rosszindulatú, de kinézetre sokszor hasonlíthat a melanomához. Gyakran javasolt az eltávolítása. Gyorsan nő. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mi az a melanoma?

A melanoma a bőr pigmentsejtjeiből (melanociták) kiinduló rosszindulatú daganat, amely az egyik legveszélyesebb bőrrák típus. A veszélyessége abból adódik, hogy gyorsan és szinte bárhová adhat áttétet.A melanociták felelősek a bőr színének kialakításáért, és amikor ezek a sejtek elrákosodnak, melanoma alakul ki. A melanoma leggyakrabban a bőrön jelentkezik, de ritkán előfordulhat a szemekben (uvealis melanoma), a köröm alatt, illetve ritkán a belső szervekben is, például a nyálkahártyákon, vagy az agyhártyákon.

Főbb jellemzői és tünetei:

  • Megjelenés: A melanoma általában barna vagy fekete foltként, dudorként jelenik meg, de lehetnek rózsaszín, piros, kék vagy akár fehér színűek is, ha nem tartalmaznak pigmentet.
  • Aszimmetria: Az egyik oldala nem hasonlít a másikra.
  • Szabálytalan szélek: A szélei egyenetlenek vagy elmosódottak.
  • Szín: Több színt is tartalmazhat (pl. barna, fekete, kék, piros, fehér).
  • Átmérő: Gyakran nagyobb, mint 6 mm.
  • Változás: Az anyajegy változik az idő folyamán (méret, alak, szín).

Kockázati tényezők:

  • UV sugárzás: Gyakori és intenzív napozás vagy szolárium használat növeli a melanoma kockázatát.
  • Világos bőr: A világos bőrű, szőke vagy vörös hajú, kék vagy zöld szemű emberek nagyobb kockázatnak vannak kitéve.
  • Családi anamnézis: Ha a családban előfordult melanoma, nagyobb a kockázat.
  • Gyenge immunrendszer: Az immunrendszer gyengülése szintén növelheti a kockázatot.

Megelőzés és korai felismerés:

  • Napvédelem: Használjunk fényvédő krémet, viseljünk olyan ruházatot, ami a naptól véd, és kerüljük a napozást 10 és 16 óra között.
  • Rendszeres önvizsgálat: Figyeljük a bőrünket és az anyajegyeket, fordítsunk fokozott figyelmet arra, hogy változnak-e a meglévő anyajegyek, vagy esetleg jött-e új anyajegy.
  • Orvosi vizsgálatok: Érdemes évente elmenni anyajegy-szűrésre. Általában nyár végén, ősszel ajánlott az éves szűrővizsgálat elvégzése.

A melanoma korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez. Ha bármilyen gyanús elváltozást észlelünk a bőrünkön, forduljunk orvoshoz mielőbb.

Kapcsolódó cikkünk

A túlzásba vitt napozás következményei

A legtöbben pontosan tudjuk, hogy miért és mennyire fontos a megfelelő fényvédelem. Sokan azonban még mindig nem elégszer, vagy nem megfelelően használják a naptejeket, vagy a déli órákban is strandolnak, sportolnak a szabadban. Mindez azért különösen veszélyes, mert a gyakori napégés számos bőrelváltozás alapja lehet.

Az anyajegy és a melanoma elkülönítése

Az anyajegy és a melanoma elkülönítése rendkívül fontos, mivel az anyajegy többnyire ártalmatlan, míg a melanoma egy súlyos, rosszindulatú daganat. Az anyajegy és a melanoma megkülönböztetése az alábbi szempontok alapján történhet. Ezeket a szempontokat korábban a melanoma leírásánál már használtuk, azonban az összehasonlítás során is ezeket a szempontokat figyelembe véve lehet a legobban elkülöníteni az anyajegyet és a melanomát:

  • Megjelenés: Az anyajegy általában egységes színű és sima felületű, míg a melanoma több színt is tartalmazhat és gyakran szabálytalan, egyenetlen felületű.
  • Aszimmetria: Az anyajegy gyakran szimmetrikus, vagyis mindkét fele hasonló. Ezzel szemben a melanoma általában aszimmetrikus, egyik oldala nem hasonlít a másikra.
  • Szabálytalan szélek: Az anyajegy szélei többnyire simák és jól körülhatároltak. A melanoma ezzel szemben szabálytalan, elmosódott vagy egyenetlen szélekkel rendelkezik.
  • Szín: Az anyajegy egységes színű, leggyakrabban barna vagy fekete. A melanoma viszont több színt is tartalmazhat, és gyakran foltos.
  • Átmérő: Az anyajegy általában kisebb, mint 6 mm (a ceruza radírjának mérete). A melanoma gyakran nagyobb ennél, és folyamatosan növekszik.
  • Változás: Az anyajegy idővel általában nem változik jelentősen. Ha egy anyajegy mégis változik (növekedés, színváltozás, viszketés, vérzés), az már gyanús lehet és melanomára utalhat.

Az anyajegy és a melanoma közötti különbségek felismerése érdekében az ABCDE szabály segíthet:

  • A (Asymmetry - Aszimmetria): Az anyajegy szimmetrikus, a melanoma aszimmetrikus.
  • B (Border - Szél): Az anyajegy sima szélekkel rendelkezik, a melanoma szélei szabálytalanok.
  • C (Color - Szín): Az anyajegy egységes színű, a melanoma többféle színű.
  • D (Diameter - Átmérő): Az anyajegy kisebb, a melanoma nagyobb, mint 6 mm.
  • E (Evolving - Változás): Az anyajegy állandó, a melanoma folyamatosan változik.

A fenti jelek figyelembevétele segíthet az anyajegy és a melanoma közötti különbség felismerésében. Ha bármilyen gyanús változást észlelünk, azonnal forduljunk bőrgyógyászhoz, hogy a melanoma korai szakaszban felismerésre kerüljön, és megkezdődhessen a megfelelő kezelés.

Hasonlóságok az anyajegy és a melanoma között

Az anyajegy és a melanoma között vannak bizonyos hasonlóságok, amelyek miatt néha nehéz megkülönböztetni őket. Mind az anyajegy, mind a melanoma a bőr pigmentsejtjeiből (melanociták) származik. Az anyajegy és a melanoma gyakran hasonló színekben jelenhet meg, mint a barna vagy fekete. Mind az anyajegy, mind a melanoma lehet lapos vagy kiemelkedő a bőr felszínén. Az anyajegy és a melanoma egyaránt előfordulhat a test bármely részén, beleértve a napnak kitett és nem kitett területeket is. Az anyajegy és a melanoma vizsgálata során mindkettőt figyelni kell az esetleges változások miatt, mivel az anyajegyek is mutálódhatnak és melanomává alakulhatnak. Mind az anyajegy, mind a melanoma esetén fontos a rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés a korai felismerés és kezelés érdekében.

Anyajegy és melanoma: mikor kell az eltávolítás mellett dönteni?

Az anyajegy és a melanoma eltávolítása között jelentős különbségek vannak, és a döntés, hogy mikor kell eltávolítani, több tényezőtől függ. Az anyajegy eltávolítása gyakran esztétikai okokból vagy kényelmetlenség miatt történik, míg a melanoma eltávolítása életmentő beavatkozás a tumor gyors áttétadása miatt.

Mikor kell az anyajegy eltávolítása mellett dönteni:

  • Változások: Ha az anyajegy mérete, alakja, színe vagy magassága változik, az aggodalomra adhat okot, és szükség lehet az eltávolításra.
  • Tünetek: Ha az anyajegy viszket, vérzik vagy fájdalmat okoz, érdemes megfontolni az eltávolítást.
  • Esztétika: Az anyajegy eltávolítása esztétikai okokból is történhet, ha zavaró helyen van, például az arcon.
  • Mechanikai irritáció: Az olyan anyajegy, amely ruházat vagy ékszer által folyamatosan irritálódik, szintén eltávolításra javasolt.

Mikor kell a melanoma eltávolítása mellett dönteni:

  • Diagnózis: Ha az anyajegy dermatoszkópos képe melanoma jelenlétét igazolja, az eltávolítás azonnal szükséges.
  • Gyanús elváltozások: Ha az anyajegy ABCDE szabályai alapján gyanús (Aszimmetria, Szabálytalan szélek, Többféle szín, Nagy átmérő, Változás), akkor a melanoma gyanúja miatt el kell távolítani.
  • Családi anamnézis: Ha a családban előfordult melanoma, és egy anyajegy gyanúsnak tűnik, az eltávolítás a biztonság érdekében javasolt.
  • Prevenció: Az olyan anyajegy, amely nagy kockázatot jelent a melanoma kialakulására (pl. atípusos anyajegy), megelőző intézkedésként eltávolítható.

Az anyajegy és a melanoma eltávolításának döntése mindig orvosi konzultáció alapján történjen. Bőrgyógyász szakértői véleménye szükséges annak eldöntéséhez, hogy egy anyajegy eltávolítása indokolt-e, különösen akkor, ha fennáll a melanoma gyanúja. A korai felismerés és beavatkozás a melanoma esetében létfontosságú lehet, míg az anyajegy eltávolítása gyakran preventív vagy esztétikai célokat szolgál.

Anyajegyszűrés

A megelőzés legfontosabb eszközei a bőr rendszeres önvizsgálata és a rendszeres bőrgyógyászati anyajegyszűrés. A szakavatott bőrgyógyász számára sokszor már az anyajegy szabad szemmel történő vizsgálata árulkodik a jó- vagy rosszindulatúságról. Gyakori eset azonban, hogy az elváltozásról csak speciális bőrmikroszkóp, úgynevezett dermatoszkóp segítségével dönthető el, hogy el kell-e távolítani. Amennyiben az bőrelváltozást (anyajegyet) el kell távolítani, minden esetben szövettani (mikroszkópos) vizsgálat alá kell vetni azt, és így pontosan meghatározható, hogy anyajegyről vagy daganatról van-e szó. A festékes anyajegyeket sebészi úton, kimetszéssel kell eltávolítani. Ez a beavatkozás általában helyi érzéstelenítésben, néhány perc alatt elvégezhető, a keletkezett sebszéleket pedig varratokkal egyesítik. Az egyéb úton, például lézerrel, kikaparással, stb. történő anyajegy-eltávolítás nem ajánlott. Az eltávolított mintát minden esetben szövettani vizsgálatnak kell alávetni.

Téma szakértői

Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus
dr. Medgyesy Gábor

dr. Medgyesy Gábor

sebész
Dr. Borbola Kinga

Dr. Borbola Kinga

Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus

Hírek

Hajhullás - egyes életszakaszokban más oka lehet

Hajhullás - egyes életszakaszokban más oka lehet

A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.

További részletek
Időskori szemölcs - fontos megkülönböztetni a melanómától

Időskori szemölcs - fontos megkülönböztetni a melanómától

Időskori szemölcsnek is nevezik a seborrhoeás keratózist, ami főként 50 év felett nagyon gyakori, jóindulatú, hámeredetű bőrelváltozás, de fiatalabbaknál is megjelenhet. Ez a lassan fejlődő, idővel leginkább szemölcsre hasonlító képlet önmagában nem igényel kezelést, de egyrészt fontos eldönteni, valóban erről van-e szó vagy bőrdaganatról, másrészt esztétikai okokból el is lehet távolítani. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa mondta el, hogyan.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK