Anyajegy, melanoma

Anyajegy, melanoma

Szerző: Dermatica | Létrehozva: 2019.05.22 09:18 | Módosítva: 2022.05.16 16:37

Anyajegynek nevezünk minden olyan bőrjelenséget, melyek éles határúak, maradandó jellegűek, színük vagy felszínük eltér a környező bőrétől. Anyajegy mindenkin, minden korosztályon megtalálható, méretük, számuk változó, valakin nagyon sok van, valakin pedig csak elvétve található. Fontos, hogy évente bőrgyógyásszal ellenőriztessük az anyajegyeinket, mert akár bőrrák is kialakulhat, mely korai stádiumban az esetek nagyrészében kezelhető.

Anyajegy

Anyajegynek (nevusnak) nevezzük a bőrön születéskor meglévő vagy később kialakuló, a bőrtől színében vagy szerkezetében élesen elkülönülő jóindulatú elváltozásokat. Az anyajegyek közül leggyakoribbak a festéksejtes típusok. Az anyajegyek bizonyos típusaiból rosszindulatú daganat, melanoma malignum indulhat ki.

 

Erre felhívhatja a figyelmet az anyajegy megváltozása, például nagyobbodása, színbeli változása, vagy szubjektív panaszok (viszketés, fájdalom) jelentkezése. Amennyiben ezt észlelné, haladéktalanul keressen fel az anyajegyek kezelésében járatos bőrgyógyászt!

Kapcsolódó cikkünk

Hogyan szabadulhat meg a zavaró bőrkinövésektől?

Jóindulatú bőrnövedékek a test bármely pontján jelentkezhetnek. Kialakulásuk helyétől függően esztétikai, vagy praktikus okokból idővel az eltávolításuk mellett dönthetünk.

A rosszindulatú bőrdaganat kialakulása a bőr rendszeres ellenőrzésével megelőzhető, vagy igen korai állapotban észrevehető. Ez nagyon fontos, mert korai esetekben teljes gyógyulás lehetséges: minél korábban fedezik fel a daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. A bőrgyógyászati anyajegyszűrés évente javasolt.

Anyajegy típusai

Az anyajegyek különböző típusait különböztetjük meg:

  • Közönséges anyajegy
  • Atípusos anyajegy
  • Spitz-anyajegy

Közönséges anyajegy

Születéskor vagy gyermekkorban keletkeznek, általában a napnak kitett helyeken jelennek meg. Ritkán válnak rosszindulatúvá, de akinek 50-nél több anyajegye van, magasabb a melanoma előfordulásának kockázata.

Atípusos anyajegy

A testen bárhol megjelenhet, a többi anyajegynél általában nagyobb és színe is többféle lehet. Olykor rosszindulatú melanomává válhatnak.

Spitz-anyajegy

Ritka anyajegy fajta, általában nem rosszindulatú, de kinézetre sokszor hasonlíthat a melanomához. Gyakran javasolt az eltávolítása. Gyorsan nő. 

Anyajegyszűrés

A megelőzés legfontosabb eszközei a bőr rendszeres önvizsgálata és a rendszeres bőrgyógyászati anyajegyszűrés. A szakavatott bőrgyógyász számára sokszor már az anyajegy szabad szemmel történő vizsgálata árulkodik a jó- vagy rosszindulatúságról. Gyakori eset azonban, hogy az elváltozásról csak speciális bőrmikroszkóp, úgynevezett dermatoszkóp segítségével dönthető el, hogy el kell-e távolítani. Amennyiben az bőrelváltozást (anyajegyet) el kell távolítani, minden esetben szövettani (mikroszkópos) vizsgálat alá kell vetni azt, és így pontosan meghatározható, hogy anyajegyről vagy daganatról van-e szó. A festékes anyajegyeket sebészi úton, kimetszéssel kell eltávolítani. Ez a beavatkozás általában helyi érzéstelenítésben, néhány perc alatt elvégezhető, a keletkezett sebszéleket pedig varratokkal egyesítik. Az egyéb úton, például lézerrel, kikaparással, stb. történő anyajegy-eltávolítás nem ajánlott. Az eltávolított mintát minden esetben szövettani vizsgálatnak kell alávetni.

Bejelentkezés az Anyajegyszűrő Központba +36 30 374 8932

Téma szakértői

Dr. Borbola Kinga

Dr. Borbola Kinga

Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
dr. Csapó Zsolt PhD

dr. Csapó Zsolt PhD

sebész
dr. Rózsa Annamária

dr. Rózsa Annamária

bőrgyógyász

Hírek

Mikor beszélhetünk súlyos pattanásosságról?

Mikor beszélhetünk súlyos pattanásosságról?

A súlyos pattanásosság olyan betegség, amelyet komolyan kell venni, hiszen jelentős önbizalom romboló hatása lehet, akár a szorongás, depresszió kialakulásához is hozzájárulhat. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus szerint még a makacs esetekben is jelentősen javítható a bőr állapota, de szakszerű kezelés és kitartás is szükséges hozzá.

További részletek
Intim területen is okozhat viszketést az ekcéma

Intim területen is okozhat viszketést az ekcéma

Az intim területeken megjelenő gyulladás, viszketés sokakban felveti a nemi betegség gyanúját, de már csak azért is érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, mert sok esetben nem erről, hanem más bőrbetegségekről van szó. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus arra hívta fel a figyelmet, hogy sokszor olyan krónikus problémák jelennek meg ezekben a zónákban, mint a pikkelysömör vagy az ekcéma.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Schmidt Emese
Dr. Schmidt Emese bőrgyógyász, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Rózsa Annamária
dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok