Melyek az ezüstion tartalmú habkötszerek előnyei a cukorbeteg számára? Milyen tüneteket okoznak a bőrön a különböző táplálékallergiák? Hogyan működik a digitális dermatoszkópia? Milyen tényezők befolyásolják a csalánkiütést és miért fontos, hogy társszakmák együttműködjenek, ha az anyajegyek elváltozásáról beszélünk? - A bőr az egészség tükre előadáson többek között ezekről a témákról is beszéltek a szakértők!
2019-ben a harmadik Prima Medica Szakmai Napok alkalmából A bőr az egészség tükre címmel, a Dermatica Bőrgyógyászat és Gyógykozmetika szakembereinek előadásait hallgathatták, és tehették fel a témával kapcsolatos kérdéseiket az érdeklődők.
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus előadását a bőrgyógyászati vizsgálat céljának meghatározásával kezdte. A teljes testfelületre kiterjedő anyajegyszűrés fontossága kapcsán hangsúlyozta, hogy a bőr daganatos elváltozási korai stádiumban felismerve és sebészileg eltávolítva 100%-os gyógyulási eséllyel kezelhetők. Az idő előre haladtával, vagyis minél később kerül felismerésre a rosszindulatú elváltozás, a beteg túlélési esélyei jelentősen csökkennek. A korai diagnózis kapcsán kiemelte a társszakmák együttműködésének fontosságát. Mindenki, aki a beteg bőrével foglalkozik munkája során – például fogorvos, szemész, fodrász, pedikűrös vagy masszőr – fontos, hogy tudjon az anyajegyek elváltozásainak jeleiről. A prevenció kapcsán kiemelte a betegoktatás jelentőségét is.
Dr. Garaczi Edina PhD bőrgyógyász-allergológus az urticaria, a gyógyszerallergia, az atópiás és a kontakt dermatitisz okait és kivizsgálását ismertette. Előadásából egyértelműen kiderült, hogy mindegyik kórkép kiváltó okainak felderítése komplex megközelítést igényel. A lakosság 20%-át érintő akut urticaria hátterében álló két leggyakoribb ok – gyógyszerek és ételek – mellett például fertőzések, bizonyos növények vagy illatanyagok is előidézhetik, de a kivizsgálás és a beteg kikérdezése során a szakembernek az étrendkiegészítők, multivitaminok és gyógynövény tartalmú tabletták szedésére is gondolni kell. A krónikus urticaria kapcsán megdöbbentő adatként hallgattuk, miszerint a pajzsmirigybetegek 30%-ánál előfordul. További meglepő és kevésbé ismert okairól is értesülhettünk: a hideg víz, vagy a táska viselése – a bőrre nehezedő nyomás – hatására fellépő csalánkiütésről. A gyógyszerek okozta adverz reakciók kapcsán előadásának végén beszélt a limfocita-transzformációs tesztek működéséről és szerepéről is.
Dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász előadásából megismerhettük a dermatoszkóp fejlődését, a kézi dermatoszkóp és a digitális dermatoszkópia működését napjainkban. A digitális követés előnyeit hangsúlyozva kiemelte a diagnosztikai pontosság javulását, a korai diagnózis jelentőségét, illetve a költségek – biopszia, kimetszés - csökkentését. A Foto Finder kapcsán további előnyként említette a hajdiagnosztikára való lehetőséget. Az automatizált teljes testtérképezésről szólva hangsúlyozta, hogy a teljes testfelület állapotát rögzítő képek standard körülmények között készülnek, ez fontos a későbbi összehasonlítás során. Előadásának végén, dr. Vincze Ildikóval egyetértésben kiemelték, hogy a digitális követés számos segítséget ad, de nem helyettesítheti a szakember tudását és munkáját az anyajegyek szűrésében.
Dr. Hidvégi Edit PhD gyermekgyógyász, gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus, pulmonológus előadását a cöliákia kapcsán kialakuló hiányállapotok bőrtünetivel kezdte. Az érintetteknél a fel nem ismert betegség, a bélbolyhok károsodása miatt létrejövő felszívódási zavar vitamin-, vas- és fehérjehiányt is okozhat. A cink felszívódási zavar által okozott Acrodermatitis enteropathica mellett megismerhettük a gyulladásos bélbetegségek bőrtüneteit is. Megtudtuk például, hogy a colitis ulcerosa a beteg 7-10%-ánál jár pszoriázisos, 3-6%-ánál pedig erythema nodesum tüneteivel. A száj körüli területen megjelenő apró kiütések hátterében H.pylori fertőzés is állhat, a végbél körül jelentkező viszketést és kiütéseket pedig gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt okozhatja bélférgesség is. Említésre kerültek a májbetegségek és a szteroid atrófia bőrön látható jelei is. A részletes előadás végén pedig az olyan táplálékallergiák által okozott elváltozásokról is hallhattunk, mint az atópiás dermatitisz, az urticaria, a Quincke-ödéma és az orális allergia szindróma.
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc sebész, GUNA bioterapeuta, a SOTE óraadó tanára, fájdalomspecialista, akupunktőr (HKO) a sebkezelés témaköre kapcsán a diabéteszes láb ellátásának alapjairól beszélt. Elsősorban felhívta a figyelmet arra, hogy a cukorbetegség a lábat fenyegető ischemia legmagasabb rizikófaktora, hazánkban a felnőtt lakosság 2 %-a szenved krónikus lábsebek miatt. A diabéteszes láb fő kóroki tényezői között Arnold doktor részletesen kitért a diabéteszes neuropathia, a micro- és macro angiopathia, a fokozott nyomás, a traumák, a helyi fertőzések és az ortopédiai problémák jellegzetességeire. Ezen összefüggések ismeretében a szakember ismertette az ezüstion tartalmú habkötszerek előnyeit, és a szakértő kezelés célját, amely nem más, mint a felvilágosítás és rendszeresen szűrés talaján kivitelezhető korai felismerés. Ennek azért is van különleges jelentősége, mert ilyenkor általában még elkerülhetők a súlyos szövődmények, a végtag elvesztése és a pszichés károk.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Dermatica |
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
Teljes teszttérképes anyajegyszűrésre csak a hétfői rendelésen van lehetőség!
Tájékoztatjuk kedves pácienseinket, hogy 100 vagy 100+ anyajegy esetén teljes teszttérképes anyajegyszűrésre két egymás utáni időpontot kell foglalni.
További véleményekAlapos, a panasz okait kereső hozzáállás, ami sajnos nem sok helyen tapasztalható.
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.
A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.