A vitiligo pigmenthiányos foltokkal járó, ismeretlen eredetű rendellenesség, mely hazánkban 100-200.000 embert érint, a nőknél gyakrabban fordul elő. A pigmenttermelő melanociták működésének hiánya miatt alakul ki. Sokan kozmetikai problémának ítéli, de ennél összetettebb betegség, több kórkép is társulhat hozzá.
A vitiligo nem fertőző, jelenleg gyógyíthatatlan festékhiánnyal járó betegség. A bőr foltokban elveszíti a pigmenttartalmát, így fehér foltok jelennek meg a bőrön. Ezek a bőrelváltozások bármelyik életkorban jelentkezhetnek, de akár veleszületett is lehet.
A fehérfolt-betegség néven is ismert elváltozás 30 százalékban genetikai adottság. A családi halmozódás megfigyelhető, általában ha a szülőnél vitiligo jelentkezik, akkor 30% az esély, hogy gyermekénél is kialakul. A mai álláspont szerint a vitiligo hátterében autoimmun betegség feltételezhető, amikor a szervezet védekezőrendszere pusztítja el a melanocitákat. Ezek akár komoly lelki tarumák után is előfordulhat.
Azonban vannak olyan betegségek, melyek bőrtünetei nagyon hasonlítanak a vitiligohoz. Ilyenek a gyulladásból visszamaradt fehér foltok, vagy a pikkelysömör plakkjai mögött található bőrfelület, de egyes gyógyszerek és kenőcsök is okozhatnak fehér foltokat a bőrön.
A fehérfoltos pigmenthiány általában az arcon és/vagy a kézfejen jelentkezik. De figyelmeztető jel lehet, ha 35 év előtt őszülés jelentkezik.
Mivel több betegség és gyógyszeres kezelés velejárója is lehet fehér foltos bőrelváltozás, így nagyon fontos a szakorvos által végzett, differenciál diagnosztika. Mindenre kiterjedő kórtörténet felállítása (traumák, kezelések, stressz felmérése), és a fizikális vizsgálat után (a testszőrzet megfigyelése) állítható fel a pontos diagnózis.
Kialakulhat autoimmun betegség mellett, de sokszor társbetegség is kapcsolódhat hozzá (pl: cukorbetegség, Addison-kór, vészes vérszegénység). Ha a vitiligo áll fenn, érdemes társbetegségek után is kutatni.
Sajnos a vitiligo napjainkban gyógyszeresen nem kezelhető. A kezdeti időszakban sok esetben fényvédők, korrektor használata elegendő. Ha rosszabbodik az állapot, vagy nagyon nagy a pigmenthiány kiterjedése, szükséges szakorvost felkeresni. Sokszor a kezelés hosszadalmas és több hatóanyagot is ki kell próbálni, amíg a tünetek kicsit csökkenek.
A vitiligo jelentősen megnehezíti a közösségbe való beilleszkedést, munkavállalást, lelki terhet róva a betegre, így a megértő családi háttér,illetve szakember felkeresése nagyon fontos.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértői
A cukorbetegség és annak következményei sok szervet érinthetnek, beleértve a bőrt is. Amikor pedig a cukorbetegség miatt bőrtünetek jelennek meg, az mindig annak a jele, hogy túl magas a vércukorszint. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen esetekben a diabetológiai és a bőrgyógyászati kezelés egyaránt szükséges.
Sokan tudják, hogy az immunrendszer állapota alapvető szerepet játszik a pikkelysömör kialakulásában, éppen ezért a kezelés sok esetben az immunrendszer működését célozza. De vajon hogyan lehet befolyásolni ezt a működést? Szerepe van-e ebben az életmódnak, vagy csak gyógyszerrel lehet rá hatni? Milyen jelentősége van a bélrendszer állapotának? Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza a legfontosabb kérdésekre válaszolt.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!