A vitiligo pigmenthiányos foltokkal járó, autoimmun rendellenesség, mely hazánkban 100-200.000 embert érint. A vitiligo előfordulása a nőknél gyakoribb. A pigmenttermelő melanociták működésének károsodása miatt alakul ki. Sokan kozmetikai problémának ítélik, de ennél összetettebb betegség a vitiligo, több kórkép is társulhat hozzá.
Vitiligoval kapcsolatos szolgáltatásaink a Dermatica Központban
Milyen betegséget jelent a vitiligo?
Mi okozza a vitiligo kialakulását?
Melyek a vitiligo különböző típusai?
Milyen tünetekkel jellemezhető a vitiligo?
Hogyan történik a vitiligo kivizsgálása?
Mi a vitiligo kezelésének menete?
Milyen szövődményeket okozhat a vitiligo?
Hogyan hat a pszichére a vitiligo, milyen pszichoszociális hatásai ismertek?
Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
A vitiligo egy krónikus, nem fertőző bőrbetegség, amely a bőr pigmentációjának elvesztéséhez vezet. Ennek következtében fehér foltok alakulnak ki a test bizonyos bőrfelületein. A bőr foltokban elveszíti a pigmenttartalmát, így fehér foltok jelennek meg a bőrön. Az elszíneződött területek idővel általában nagyobbak lesznek. Az állapot a test bármely részén érintheti a bőrt, beleértve a hajat és a száj belsejét is. Normális esetben a haj és a bőr színét a melanin határozza meg. A vitiligo akkor fordul elő, amikor a melanint termelő sejtek elhalnak vagy működésük sérül és leállnak. Ezek a bőrelváltozások bármelyik életkorban jelentkezhetnek, de akár veleszületett is lehet. A vitiligo betegsége azokat érinti látványosabban, akiknél a bőrszín sötétebb. Habár a vitiligo nem veszélyes az egészségre, jelentős hatással lehet az érintett személyek életminőségére és önbecsülésére. A vitiligo kezelése visszaállíthatja az érintett bőr színét, de ez sem akadályozza meg a bőrszín folyamatos elvesztését vagy a fehér foltok kiújulást.
A fehérfolt-betegség néven is ismert elváltozás, a vitiligo 30 százalékban genetikai adottság. A családi halmozódás megfigyelhető, általában, ha a szülőnél vitiligo jelentkezik, akkor 30% az esély, hogy gyermekénél is kialakul. A mai álláspont szerint a vitiligo hátterében autoimmun betegség feltételezhető, amikor a szervezet védekezőrendszere pusztítja el a melanocitákat. Az autoimmun betegségek kialakulásnak számos oka lehet, beleértve a komoly lelki traumákat is. A vitiligo hátterében egy harmadik ok is fennállhat, ez a bőr sérüléseivel kapcsolatos. A sérülések, égések vagy stressz is kiválthatják a vitiligo fellángolását, bár nem feltétlenül okozzák a betegség kialakulását. A vitiligo pontos okai tehát továbbra is ismeretlenek, feltételezhető, hogy több mechanizmus sérülése és együttes fennállásának következtében alakul ki a vitiligo.
Vannak olyan betegségek, melyek bőrtünetei nagyon hasonlítanak a vitiligo tüneteihez. Ilyenek a gyulladásból visszamaradt fehér foltok, vagy a pikkelysömör plakkjai mögött található bőrfelület, de egyes gyógyszerek és kenőcsök is okozhatnak fehér foltokat a bőrön. A vitiligo diagnosztizálásakor ezért fontos az anamnézist pontosan megismerni, hogy a fehér foltok nem-e valamilyen más bőrsérülés, bőrbetegség tünetei-e. Szabad-e napozni, sminkelni pattanásos bőrrel, megelőzhető-e valamilyen módon, hogyan kezelhető a súlyos akne? Kapcsolódó cikkünk
Pattanás? 12 fontos válasz a bőrgyógyásztól
A vitiligo betegséget az alapján soroljuk különböző típusokba, hogy a pigmenthiányos fehér foltok a test mekkora területét érintik. Ez utal a betegség kiterjedtségére. A vitiligo típusai:
A vitiligo legjellegzetesebb tünete a bőrön megjelenő fehér foltok. Ezek a foltok lehetnek kicsik vagy nagyok, és bármely testrészen kialakulhatnak. A vitiligo leggyakrabban az arcon és/vagy a kézfejen jelentkezik. De figyelmeztető jel lehet, ha 35 év előtt őszülés jelentkezik, mely a fejbőrt érintő vitiligo miatt is kialakulhat. A vitiligo okozta foltok lehetnek egyenetlenek és különböző alakúak. Az érintett területek bőre általában nem viszket vagy fáj, de a pigmentáció elvesztése miatt érzékenyebb lehet a napfényre. Ezért az érintetteknek nagyobb gondot kell fordítaniuk a napvédelemre. A Nap káros sugárzása az esetükben nagyobb kockázatot jelent a melanóma és egyéb bőrdaganatok kialakulásában.
A vitiligo a test számos pontján megjelenhet, az idő előrehaladtával pedig újabb területekre is ráterjedhet. A foltok lehetnek szimmetrikusak, vagy tűnhetnek teljes összevisszának és szabálytalannak. A vitiligo gyakori megjelenési helye a testen:
A vitiligo egy látványos tünetekkel járó betegség, így a diagnózis megalkotása viszonylag könnyű. Mivel azonban több betegség és gyógyszeres kezelés velejárója is lehet fehér foltos bőrelváltozás, így elengedhetetlen a bőrgyógyász szakorvos által végzett differenciál diagnosztika. A vitiligo kivizsgálása során fontos figyelembe venni azt is, hogy a vitiligo számos más betegség velejárója lehet. Kialakulhat autoimmun betegség mellett, de sokszor társbetegség is kapcsolódhat hozzá (pl: cukorbetegség, Addison-kór, vészes vérszegénység). Ha a vitiligo áll fenn, érdemes társbetegségek után is kutatni.
Mindenre kiterjedő kórtörténet felállítása (traumák, kezelések, stressz felmérése), és a fizikális vizsgálat után állítható fel a vitiligo pontos diagnózisa. Az vizsgálat során előfordulhat, hogy bőrbiopszia és vérvizsgálat is történik, melyekkel még pontosabb kép kapható a vitiligo betegség fennállásáról és annak állapotáról.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A vitiligo kezelése kihívást jelent, mert nem létezik garantált gyógymód. Sajnos a vitiligo napjainkban még gyógyszeresen nem kezelhető. Azonban számos kezelési lehetőséget kifejlesztettek, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében és a betegség kezelésében. A kezdeti időszakban sok esetben fényvédők, korrektor használata elegendő. Ha rosszabbodik az állapot, vagy nagyon nagy a pigmenthiány kiterjedése, szükséges szakorvost felkeresni. Sokszor a kezelés hosszadalmas és több hatóanyagot is ki kell próbálni, amíg a tünetek csökkenek. A vitiligo kezelésében a következő lehetőségek vannak:
A vitiligóban szenvedő embereknél fokozott lehet a kockázata a következő betegségeknek:
A vitiligo jelentősen megnehezítheti a közösségbe való beilleszkedést, munkavállalást, lelki terhet róva a betegre. A vitiligo kezelésében így a megértő családi háttér, illetve szakember felkeresése nagyon fontos, hiszen a cél nem a betegség meggyógyítása, hanem az életminőség javítása.
A vitiligo a bőrszín változásával jár, és sok érintett személy számára pszichoszociális nehézségeket okozhat. Az önbizalom csökkenése, a szégyen és az önértékelési problémák gyakoriak lehetnek. A vitiligo jelentősen megnehezítheti a közösségbe való beilleszkedést, munkavállalást, lelki terhet róva a betegre. A vitiligo kezelésében így a megértő családi háttér, illetve szakember felkeresése nagyon fontos, hiszen a cél nem a betegség meggyógyítása, hanem az életminőség javítása.
Az érintetteknek fontos az érzelmek kezelése és a társadalmi támogatás igénybevétele, például csoportterápia vagy pszichológiai tanácsadás. Az életminőség javítása érdekében az érintetteknek meg kell tanulniuk elfogadni a betegségüket, és megtanulni azt is, hogyan éljenek vele együtt. Napjainkban egyre több híresség mutatkozik, akiknek vitiligo-juk van, így egyre közismertebbé és elfogadottabbá válik ez az állapot. A vitiligo megismerése, a stigmatizáció csökkentése érdekében mi is tehetünk a közösségünkben.Téma szakértői
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.
A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.