Vitiligo

Vitiligo

Szerző: Dermatica Központ | Létrehozva: 2019.07.08 11:59 | Módosítva: 2022.05.10 09:32

A vitiligo pigmenthiányos foltokkal járó, ismeretlen eredetű rendellenesség, mely hazánkban 100-200.000 embert érint, a nőknél gyakrabban fordul elő. A pigmenttermelő melanociták működésének hiánya miatt alakul ki. Sokan kozmetikai problémának ítéli, de ennél összetettebb betegség, több kórkép is társulhat hozzá.

A vitiligo nem fertőző, jelenleg gyógyíthatatlan festékhiánnyal járó betegség. A bőr foltokban elveszíti a pigmenttartalmát, így fehér foltok jelennek meg a bőrön. Ezek a bőrelváltozások bármelyik életkorban jelentkezhetnek, de akár veleszületett is lehet.

A vitiligo oka 

A vitiligó, vagy fehérfoltos pigmenthiány test szerte előfordulhat.A fehérfolt-betegség  néven is ismert elváltozás 30 százalékban genetikai adottság. A családi halmozódás megfigyelhető, általában ha a szülőnél vitiligo jelentkezik, akkor 30% az esély, hogy gyermekénél is kialakul. A mai álláspont szerint a vitiligo hátterében autoimmun betegség feltételezhető, amikor a szervezet védekezőrendszere pusztítja el a melanocitákat.  Ezek akár komoly lelki tarumák után is előfordulhat.

Azonban vannak olyan betegségek, melyek bőrtünetei nagyon hasonlítanak a vitiligohoz. Ilyenek a gyulladásból visszamaradt fehér foltok, vagy a pikkelysömör plakkjai mögött található bőrfelület, de egyes gyógyszerek és kenőcsök is okozhatnak fehér foltokat a bőrön.

Vitiligo típusai

A fehérfoltos pigmenthiány általában az arcon és/vagy a kézfejen jelentkezik. De figyelmeztető jel lehet, ha 35 év előtt őszülés jelentkezik.

  • fokális – a test néhány pontján jelentkező fehér foltok
  • szegmentális – nagyobb részen jelentkező foltos festékhiány
  • generalizált – a test nagy részén jelentkező, sokszor szimmetrikusan több testtájra is kiterjedő foltok.

Vitiligo diagnózis

Mivel több betegség és gyógyszeres kezelés velejárója is lehet fehér foltos bőrelváltozás, így nagyon fontos a szakorvos által végzett, differenciál diagnosztika. Mindenre kiterjedő kórtörténet felállítása (traumák, kezelések, stressz felmérése), és a fizikális vizsgálat után (a testszőrzet megfigyelése) állítható fel a pontos diagnózis.

Kialakulhat autoimmun betegség mellett, de sokszor társbetegség is kapcsolódhat hozzá (pl: cukorbetegség, Addison-kór, vészes vérszegénység). Ha a vitiligo áll fenn, érdemes társbetegségek után is kutatni.

Vitiligo kezelése

Sajnos a vitiligo napjainkban gyógyszeresen nem kezelhető.  A kezdeti időszakban sok esetben fényvédők, korrektor használata elegendő. Ha rosszabbodik az állapot, vagy nagyon nagy a pigmenthiány kiterjedése, szükséges szakorvost felkeresni. Sokszor a kezelés hosszadalmas és több hatóanyagot is ki kell próbálni, amíg a tünetek kicsit csökkenek.

  • szteroid kezelés – hatására repigmentációra van remény, de a kezelés legalább 3 hónapig tart és sokszor D vitamin kiegészítő kezelést  alkalmaznak. Fontos a kezelés alatt a szteroid mellékhatásával számolni.
  • immunmodulánsok – szintén helyileg alkalmazzák, kevesebb, de igen komoly mellékhatással (limfómák, egyéb daganatos betegségek) kell számolni.
  • PUVA-kezelés és UV-B kezelés – fotokemoterápiás kezelések közé tartozik. Csak kisfokú pigmenthiánynál hatékony.
  • depigmentáció – ha a bőrfestékhiány nagy felületet érint, akkor a nem érintett területeken melanint lebontó hatóanyagokat alkalmaznak.

A vitiligo jelentősen megnehezíti a közösségbe való beilleszkedést, munkavállalást, lelki terhet róva a betegre, így a megértő családi háttér,illetve szakember felkeresése nagyon fontos.

Téma szakértői

Dr. Borbola Kinga

Dr. Borbola Kinga

Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szilágyi Melinda

Dr. Szilágyi Melinda

bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos, kozmetológus, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Szántó Hajnalka

Dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus

Hírek

11 bőrtünet, ami cukorbetegségre utalhat

11 bőrtünet, ami cukorbetegségre utalhat

A cukorbetegség és annak következményei sok szervet érinthetnek, beleértve a bőrt is. Amikor pedig a cukorbetegség miatt bőrtünetek jelennek meg, az mindig annak a jele, hogy túl magas a vércukorszint. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen esetekben a diabetológiai és a bőrgyógyászati kezelés egyaránt szükséges.

További részletek
Mi a kapcsolat az immunrendszer és a pikkelysömör közt?

Mi a kapcsolat az immunrendszer és a pikkelysömör közt?

Sokan tudják, hogy az immunrendszer állapota alapvető szerepet játszik a pikkelysömör kialakulásában, éppen ezért a kezelés sok esetben az immunrendszer működését célozza. De vajon hogyan lehet befolyásolni ezt a működést? Szerepe van-e ebben az életmódnak, vagy csak gyógyszerrel lehet rá hatni? Milyen jelentősége van a bélrendszer állapotának? Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza a legfontosabb kérdésekre válaszolt.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Schmidt Emese
Dr. Schmidt Emese bőrgyógyász, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Rózsa Annamária
dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász
Prof. Dr. Marschalkó Márta PHD
Prof. Dr. Marschalkó Márta PHD bőrgyógyász, nemigyógyász
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Szilágyi Melinda
Dr. Szilágyi Melinda bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos, kozmetológus, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!