Pikkelysömör - Psoriasis

Pikkelysömör - Psoriasis

Szerző: Dermatica Központ | Létrehozva: 2012.04.26 23:16 | Módosítva: 2022.11.10 09:57

A bőrbetegség gyakori, előfordulása hazánkban 2 % -ra becsülhető. A nőket és férfiakat egyenlő mértékben betegíti meg. A psoriasis megjelenhet minden életkorban, a születés után az emberi életkor legvégső határáig. Tömeges első megjelenési ideje a serdülőkorra esik, ekkor többnyire a hajas fejbőrön kezdődik.

A pikkelysömör, orvosi nyelven psoriasis a bőrt, körmöket, nagyon ritkán nyálkahártyát érintő bőrbetegség. Krónikus, hosszantartó, kiújulásra hajlamos. 

Dermatica szolgáltatásai a Pikkelysömör gyógyítására:

 

Pikkelysömör okai

pikkelysömör, psoriasisA psoriasis kialakulásában veleszületett hajlam és környezeti, úgynevezett provokáló faktorok játszanak szerepet. A pikkelysömörös hajlam jelenti a jellegzetes reakciókészséget, a szervezet ilyen formájú válaszát a különböző környezeti hatásokra. Eddig 7, úgynevezett psoriasisra hajlamosító ( PSORiasis Susceptibility gént ( PSORS-1, -2, -3, -4, -5, -6, -7 ) írtak le. A genetikus hajlam önmagában nem elégséges a pikkelysömör megjelenéséhez. Ahhoz, hogy a betegség kialakuljon, a veleszületett hajlamot megjelenítő, külső környezeti, provokáló faktorok hatása is szükséges. A "külső" hatás lehet belső betegség is. Provokáló faktorok mindazon hatások, melyek a pikkelysömörre hajlamos beteg bőrén psoriasist képesek megjeleníteni. Bőrtünetek akkor alakulnak ki, ha hajlam és provokáló faktorok együttes hatása eléri azt a küszöbértéket, melynél a betegség már megjelenhet.

Pikkelysömör tünetei

A psoriasis tünetei annyira jellegzetesek, hogy a bőrgyógyászati vizsgálat alapján felállítható a diagnózis. Ritkán van csak szükség szövettani vizsgálatra. A psoriasisnak nagyon sokféle formája van. A veleszületett hajlam és provokáló faktorok együttesen alakítja ki a betegség jellegzetes képét. A hajlam nagysága betegenként változó, a provokáló faktorok is sokfélék, ugyanazon betegnél az élet folyamán változhatnak. Ezért sokszínű a pikkelysömör.

Hol alakulhat ki a pikkelysömör?

A pikkelysömör az egész testen bárhol megjelenhet. Kialakulásának vannak "kedvenc" helyei:

  • hajas fejbőr,
  • végtagok feszítő felszíne (térd, könyök),
  • körmök.

A kór a belső szerveket nem betegíti meg, ízületi panaszokkal társulhat (arthritis psoriatica). A belsőszervi betegségek viszont ronthatják, vagy provokálhatják a psoriasist.

Pikkelysömör kezelése

Kezelésére jellemző, hogy a pikkelysömör ma még véglegesen nem gyógyítható, de tünetmentesíthető.

A tünetmentes időszak változó, esetenként több év is lehet. Sokféle kezelési mód van. A bőrgyógyász, értékelve a pikkelysömör tüneteit, figyelembe véve a társbetegségeket, az életkort, a beteg nemét, és még több más szempontot is, választja a beteg számára legkedvezőbb, legeredményesebb kezelést.
A Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika magánrendelőben elérhető:

  • Teljeskörű kivizsgálás
  • Kezelése bőrgyógyász által
  • Kezelése kozmetológiai úton, mely a bőrgyógyászati kezelést kiegészítheti felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt

Téma szakértői

Dr. Szántó Hajnalka

Dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Rózsa Annamária

dr. Rózsa Annamária

bőrgyógyász
Dr. Brezán Edina

Dr. Brezán Edina

Bőrgyógyász - kozmetológus

Hírek

11 bőrtünet, ami cukorbetegségre utalhat

11 bőrtünet, ami cukorbetegségre utalhat

A cukorbetegség és annak következményei sok szervet érinthetnek, beleértve a bőrt is. Amikor pedig a cukorbetegség miatt bőrtünetek jelennek meg, az mindig annak a jele, hogy túl magas a vércukorszint. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen esetekben a diabetológiai és a bőrgyógyászati kezelés egyaránt szükséges.

További részletek
Mi a kapcsolat az immunrendszer és a pikkelysömör közt?

Mi a kapcsolat az immunrendszer és a pikkelysömör közt?

Sokan tudják, hogy az immunrendszer állapota alapvető szerepet játszik a pikkelysömör kialakulásában, éppen ezért a kezelés sok esetben az immunrendszer működését célozza. De vajon hogyan lehet befolyásolni ezt a működést? Szerepe van-e ebben az életmódnak, vagy csak gyógyszerrel lehet rá hatni? Milyen jelentősége van a bélrendszer állapotának? Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza a legfontosabb kérdésekre válaszolt.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Schmidt Emese
Dr. Schmidt Emese bőrgyógyász, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Rózsa Annamária
dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász
Prof. Dr. Marschalkó Márta PHD
Prof. Dr. Marschalkó Márta PHD bőrgyógyász, nemigyógyász
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Szilágyi Melinda
Dr. Szilágyi Melinda bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos, kozmetológus, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!