A pikkelysömör pontos oka még nem teljesen ismert, de az orvosok régóta hangsúlyozzák a háttérben fellelhető gyulladás jelentőségét. A pikkelysömörös betegek pontosan tudják, hogy bizonyos nyugodt, tünetmentes időszakok után időről időre képes belobbanni a betegség. Ezt számos tényező befolyásolhatja, ezért érdemes megfogadni dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus általános gyulladáscsökkentő tippjeit.
A pikkelysömör egy egész szervezetet érintő immunmediált gyulladásos megbetegedés, ami alapvetően az immunrendszer működésének zavara miatt alakul ki. A betegség tipikus tünetei a bőrön jelentkeznek, a psoriasis más szerveket is érinthet, mint például a szem, a körmök és az ízületek.
Pikkelysömör esetén az immunrendszer tévedésből megtámadja a szervezet egészséges bőrsejtjeit és más tényezőkkel együtt kialakít egy gyulladásos környezetet. Ezért a test megpróbál gyorsabban új bőrsejteket termelni, mint ami szükséges lenne, ami miatt extra bőrsejtek halmozódnak fel – ezek tulajdonképpen a pikkelysömörre jellemző piros, általában hámló plakkok.
- A bőrsejtek egészséges esetben kb. egy hónap alatt fejlődnek ki és hámlanak le. Ez a folyamat a pikkelysömörös betegeknél néhány nap alatt lezajlik, de az elhalt sejtek nem válnak le, hanem felhalmozódnak. Ez vezet az olyan kellemetlen tünetekhez, mint a pikkelyes felületű plakkok, a kipirosodás, az elszíneződés.
Bár a pikkelysömör az immunrendszer megbillent működésének következménye, bizonyos életmódbeli változtatásokkal visszaszorítható a szervezetben található gyulladás. Ezeket a változtatásokat már csak azért is érdemes bevezetni, mert a psoriasis nem csak az életminőséget rontja, de olyan betegségek kockázatát is növeli, mint a szívbetegségek, a gyulladásos bélbetegségek, psoriasishoz kapcsolódó ízületi gyulladás és bizonyos daganattípusok.
Ugyanakkor megfelelő életmóddal kevesebb fellángolásra lehet számítani, vagyis hosszabb periódusok élhetők meg tünetek nélkül. Nem véletlen, hogy pikkelysömör kezelésére rendelt gyógyszerek, mint például a kortikoszteoidok, az injektálható és szájon át szedhető biológiai szerek is a gyulladás csökkentését célozzák meg.
Az étrend nagyon erős kapcsolatot mutat a szisztémás gyulladással. Kutatások bizonyítják, hogy bizonyos diéták javítanak vagy éppen rontanak a tünetek megjelenésén. A megfelelő étrendet optimális esetben dietetikus segítségével lehet személyre szabni, de az általános irányelveket mindenkinek érdemes megfogadni.
Bizonyos élelmiszerek és üdítők olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek fokozhatják a gyulladást, és konkrétan a pikkelysömör fellángolásához is hozzájárulhatnak. Ezért érdemes kerülni a cukros üdítőket, a feldolgozott élelmiszereket, például a sós és édes rágcsálnivalókat, a felvágottakat. Minél közelebb van a természetes forrásához egy élelmiszer, annál jobb, ezért érdemes az étrendet friss zöldségekre, gyümölcsökre építeni, és nagyvonalakban a mediterrán étrendet követni.
Az elhízás önmagában is a pikkelysömör rizikófaktora, a jelentős túlsúllyal élő betegek súlyosabb tüneteket is tapasztalhatnak, mint az egészséges testsúlyúak. Éppen ezért a megfelelő testsúlycsökkentő életmóddal nagyon ajánlott redukálni a túlsúlyt.
Mivel a dohányzás minden gyulladásos folyamatot felerősít, a pikkelysömörös betegeknek már csak ezért is érdemes leszokniuk róla. Ugyanez igaz a rendszeres alkoholfogyasztásra. Ugyancsak ajánlatos felhagyni a mozgásszegény életmóddal, ami kutatások szerint szintén felerősíti a tüneteket. Szintén fokozza a gyulladásfaktorok jelenlétét az elégtelen alvás, ezért is érdemes akár szomnológus segítségével rendezni az alvászavarokat. Mindezek mellett pedig minden betegségnek, így a pikkelysömörnek is komoly rizikófaktora a kezeletlen stressz, amelynek feldolgozásához, levezetéséhez ajánlott pszichológus segítségét kérni.
- Az egészséges, akár gyulladáscsökkentőnek nevezhető életmód sokat jelent a fellángolások elkerülésében, de a pikkelysömör olyan betegség, amely rendszeres orvosi felügyeletet igényel. A kezelések a tünetek csökkentését célozzák, a célunk tulajdonképpen a hosszú távú tünetmentesség, ami egyben életminőség javulással is jár. A kortikoszteroidot, szalicilsavat és D-vitamin származékot tartalmazó készítmények mind jó hatásúak a pikkelysömör helyi kezelésében, kiterjedt esetben beválhat a speciális szűk spektrumú UV-fototerápia is – ismerteti dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus. - Ha pedig a betegség jelentősen rontja az életminőséget, beválhat a szisztémás belsőleges biológiai terápia, amely akár teljes tünetmentességet is eredményezhet éveken át.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
További véleményekNagyon elégedett voltam a kiváló szakorvosi ellátással, empatikus, páciens-központú vizsgálattal és konzultációval. A Doktornőnek külön köszönom a kedvességét!
Az arcon megjelenő szemölcs nagyon zavaró lehet, de ha házilagos módszerekkel kívánunk megszabadulni tőle, esetleg olyan készítményekkel próbálkozunk, amelyekkel nem szabad az arcot kezelni, sokkal nagyobb bajt is okozhatunk. A legjobb tehát, ha felkeressük a bőrgyógyászt, aki professzionális módszereket alkalmaz a szemölcs eltávolításban. A témáról dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.