Hiperhidrózis

Szerző: Dermatica Központ | Módosítva: 2022.05.10 09:27

Az izzadás természetes folyamat, a test így szabályozza a testhőmérsékletet. A bőrfelületen lévő veríték elpárolgásának hűtő hatása van, viszont a hajlatokban jelenlévő fokozott verejték megjelenése, mely a ruházatot átáztatja, elszínezi, sok kellemetlenséggel járhat.

Az izzadás egy élletani állapot, mely az életkor előrehaladtával változik. A pubertáskor kezdetén az izzadás fokozódik, a szexuális hormonok termelődése miatt, mely folyamat a pubertáskor lecsengésénél beáll egy normális szintre. Az izzadás bizonyos élethelyzetekben (stressz, feszültség) fokozódhat.

Akkor beszélünk kóros izzadásról vagy hiperhidrozisról, ha a verejtékmirigyek túlműködnek. Ez az állapot a vegetatív idegrendszer kiegyensúlyozatlan működésének következménye. Ilyenkor fokozott izzadás jön létre a hajlatokba, a kéz-, és lábfejen.

Sokan szégyelik ezt az állapotot. Gyakori mosakodással és túlzott dezodorhasználattal próbálják megakadályozni az izzadást. Pedig a bőrgyógyász szakorvosok tudnak megoldást a problémára.

Hiperhidrózis kezelése

Hiperhidrózis esetén a gyógyszeres kezelés nem javasolt, mert az az egész vegetatív idegrendszert érinti, így egyéb, nem kellemes mellékhatásokkal járna.

Iontoforézis

Az érintett végtagokat különböző merítőfürdőkbe mártva és galvántechnika segítségével lehetett átmeneti hatással csökkenteni a tenyér és a lábfej izzadását. Ezzel a módszerrel viszont a teljes test és hónaljkezelés nem lehetséges.

Sebészeti megoldások

A műtéti megoldásoknál vagy a verejtékmirigyek kimetszés, vagy a mirigyek roncsolása jön szóba. Ilyenkor speciális lézeres szondát juttatnak be a bőr alá és hő hatásával történik a roncsolás. 

Botulin toxinos mikroinjekció

Helyi érzéstelenítést követően a verejtékmirigyekhez toxin kerül befecskendezésre, ami az idegvégződésekre hat. Az izzadáscsökkentő hatás nagyjából egy évig tart, az érintett idegek mellékhatások nélkül regenerálódnak  és az élettani funkció áll vissza.

Ha a hiperhidrozis megszűnik, akkor a kórkép miatt létrejött stressz is elmúlik, mely szintén fokozta az izzadást.

Téma szakértői

Dr. Szántó Hajnalka

Dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Karászi Viktória

Dr. Karászi Viktória

bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos

 

Hírek

Hajhullás - egyes életszakaszokban más oka lehet

Hajhullás - egyes életszakaszokban más oka lehet

A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.

További részletek
Időskori szemölcs - fontos megkülönböztetni a melanómától

Időskori szemölcs - fontos megkülönböztetni a melanómától

Időskori szemölcsnek is nevezik a seborrhoeás keratózist, ami főként 50 év felett nagyon gyakori, jóindulatú, hámeredetű bőrelváltozás, de fiatalabbaknál is megjelenhet. Ez a lassan fejlődő, idővel leginkább szemölcsre hasonlító képlet önmagában nem igényel kezelést, de egyrészt fontos eldönteni, valóban erről van-e szó vagy bőrdaganatról, másrészt esztétikai okokból el is lehet távolítani. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa mondta el, hogyan.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK