Az izzadás természetes folyamat, a test így szabályozza a testhőmérsékletet. A bőrfelületen lévő veríték elpárolgásának hűtő hatása van, viszont a hajlatokban jelenlévő fokozott verejték megjelenése, mely a ruházatot átáztatja, elszínezi, sok kellemetlenséggel járhat.
Az izzadás egy élletani állapot, mely az életkor előrehaladtával változik. A pubertáskor kezdetén az izzadás fokozódik, a szexuális hormonok termelődése miatt, mely folyamat a pubertáskor lecsengésénél beáll egy normális szintre. Az izzadás bizonyos élethelyzetekben (stressz, feszültség) fokozódhat.
Akkor beszélünk kóros izzadásról vagy hiperhidrozisról, ha a verejtékmirigyek túlműködnek. Ez az állapot a vegetatív idegrendszer kiegyensúlyozatlan működésének következménye. Ilyenkor fokozott izzadás jön létre a hajlatokba, a kéz-, és lábfejen.
Sokan szégyelik ezt az állapotot. Gyakori mosakodással és túlzott dezodorhasználattal próbálják megakadályozni az izzadást. Pedig a bőrgyógyász szakorvosok tudnak megoldást a problémára.
Hiperhidrózis esetén a gyógyszeres kezelés nem javasolt, mert az az egész vegetatív idegrendszert érinti, így egyéb, nem kellemes mellékhatásokkal járna.
Az érintett végtagokat különböző merítőfürdőkbe mártva és galvántechnika segítségével lehetett átmeneti hatással csökkenteni a tenyér és a lábfej izzadását. Ezzel a módszerrel viszont a teljes test és hónaljkezelés nem lehetséges.
A műtéti megoldásoknál vagy a verejtékmirigyek kimetszés, vagy a mirigyek roncsolása jön szóba. Ilyenkor speciális lézeres szondát juttatnak be a bőr alá és hő hatásával történik a roncsolás.
Botulin toxinos mikroinjekció
Helyi érzéstelenítést követően a verejtékmirigyekhez toxin kerül befecskendezésre, ami az idegvégződésekre hat. Az izzadáscsökkentő hatás nagyjából egy évig tart, az érintett idegek mellékhatások nélkül regenerálódnak és az élettani funkció áll vissza.
Ha a hiperhidrozis megszűnik, akkor a kórkép miatt létrejött stressz is elmúlik, mely szintén fokozta az izzadást.
Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértői
A magas tesztoszteronszint nem feltétlenül okoz hajhullást, de bizonyos esetekben mégis ez a hormon lehet a hajvesztés hátterében. Az összefüggésekről, a férfias és nőies típusú kopaszodásról és a kezelés lehetőségeiről dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.