A kontakt dermatitisz a foglalkozási bőrbetegségek leggyakoribb oka, sokszor látjuk takarítók, egészségügyi dolgozók vagy fodrászok körében. Száraz, vörös, hámló kiütéseket okoz, amik szinte minden esetben viszketnek. A kontakt dermatitisz hátterében leggyakrabban allergiás reakció áll, és azon a helyen alakul ki, ahol a ,,nem kívánt” anyaggal érintkezik a bőr.
Mit jelent a kontakt dermatitisz?
Milyen tünetekről ismerhető fel a kontakt dermatitisz?
Hogyan jön létre a kontakt dermatitisz?
Milyen anyagok okozhatnak bőr irritációt és a kontakt dermatitisz kialakulását?
Hogyan vizsgálható ki a kontakt dermatitisz?
Mit lehet tenni a kontakt dermatitisz ellen?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A kontakt dermatitisz a bőr gyulladásának egyik típusa. A betegség neve magában hordozza a jelentését, hiszen a ,,dermatitisz” szó maga is bőrgyulladást jelent, míg a ,,kontakt” utal a betegség kialakulására. A bőrgyulladást ugyanis ilyen esetben a bőrrel érintkező, kontaktusba kerülő irritáló anyagok okozzák. A kontakt dermatitisz a foglalkozási bőrbetegségek leggyakoribb oka. Különösen gyakran fordul elő a takarítók, az egészségügyi dolgozók, az élelmiszer- és vendéglátóipari dolgozók, valamint a fodrászok körében.
A kontakt dermatitisz jellemzői közé sorolhatóak a száraz, vörös, néha hólyagos kiütések, amik szinte minden esetben viszketnek is. Minél többet vakarja a beteg ezeket a kiütéseket, annál nehezebben gyógyulnak és nagyobb kiterjedésűek is lehetnek. A vakarással ráadásul könnyen fertőző anyagokat is bevihetünk és gennyes gyulladás jöhet létre. A kontakt dermatitisz tehát egy zavaró tünet a mindennapokban, az esztétikai problémákról nem is beszélve! A test bármely pontján előfordulhat, de gyakori, hogy jól látható helyeken, például az arcon vagy a kezeken alakul ki. Ott jön létre kontakt dermatitisz, ahol a ,,nem kívánt” anyaggal érintkezik a bőr.
Kezelésében éppen ezért elsődleges szempont a nem kívánt anyag eltávolítása. Így megszüntethetjük az irritáló forrást és lehetőséget adunk a bőrnek a gyógyulásra. Sok esetben egyértelmű, hogy mi váltotta ki a kontakt dermatitisz tüneteit. Jellemző például a fémcsat vagy a fém fülbevaló körül létrejövő kontakt dermatitisz. Ilyen esetekben a kiütés alakja imitálja azt a területet, ahol a fém hozzáért a bőrhöz. Ha valaki sokat vakarta az érintett területet, később már nehezebb lehet felismerni a kontakt dermatitisz okát, mert a gyulladásos terület mérete megnőhet. Más esetekben viszont nincsen ennyire könnyű dolgunk! Kontakt dermatitisz alakulhat ki bizonyos irritáló vegyi anyagok miatt is, amik például a tusfürdőben vagy a mosószerben, öblítőben vannak. Ilyen esetekben a test különböző pontjain, egymástól elkülönülve is megjelenhetnek a kontakt dermatitisz jelei. Az allergiás bőrbetegség egy általános megnevezés, amelynek többféle megnyilvánulási formája ismert az atópiás dermatitisztől az ekcémáig. Közös bennük, hogy bőrtüneteket, heveny vagy visszatérő bőrgyulladást, kiütést, viszketést okoznak. De vajon mi okozza a tüneteket? Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus a differenciál diagnózis jelentőségére és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.Kapcsolódó cikkünk
Az atópiás dermatitisztől az ekcémáig
A kontakt dermatitisz az alábbi elváltozásokat okozhatja a bőrön:
A kontakt dermatitisz által okozott kiütések megjelenhetnek azonnal a bőrön (amint az irritáló anyaggal érintkezik), de allergiás mechanizmus esetén egy-két nap is eltelhet, mire a kiütés megjelenik. A tünetek bárhol kialakulhatnak a testen, gyakori például a kezek, a lábak vagy az ajkak érintettsége. Az irritatív kontakt dermatitisz általában a száraz téli hónapokban fordul elő.
A kontakt dermatitisz olyan anyaggal való érintkezés miatt jön létre, ami irritálja a bőrt, vagy allergiás reakciót vált ki. Több ezer allergént vagy irritáló anyagot ismerünk, ezek bármelyike okozhat kiütéseket. Az előző bekezdésben már utaltunk rá, hogy többféle okból is létrejöhet kontakt dermatitisz, amik kissé különbözőek egymástól. Az alábbiakban ezeket a típusokat mutatjuk be kicsit részletesebben. Gyakran előfordul az is, hogy ezek a típusok kombinálódnak és a betegek egyszerre szenvednek irritatív és allergiás reakcióktól. Az alábbi módokon alakulhat ki kontakt dermatitisz:
Egyre több olyan anyagot ismerünk, akik irritálóak lehetnek a bőr számára és allergiás reakciót, valamint kontakt dermatitiszt okozhatnak. Jelenleg több ezer ilyen anyag ismert, így a teljesség igénye nélkül összegyűjtöttük azokat, amikkel a hétköznapi életben a leggyakrabban találkozunk. Allergiás kontakt dermatitisz jöhet létre az alábbi anyagok miatt:
Az irritatív kontakt dermatitisz hátterében az alábbi anyagok állhatnak:
A kontakt dermatitisz kivizsgálásában nagy szerepet kap a kórtörténet. Ha gondosan és alaposan kikérdezik a pácienst, már csupán ez alapján is megszülethet a diagnózis. Felveti a kontakt dermatitisz gyanúját, ha a kiütés aszimmetrikus, ha csak olyan helyen jelentkezik, ahol valami irritáló anyaggal érintkezhetett és ha megjelenését tekintve ekcémára hasonlít az elváltozás (felszíni szárazság, hámlás és bőrpír, esetleg hólyagosodás). Ezt követően ki kell vizsgálni, hogy a kontakt dermatitisz melyik típusát látjuk.
Az irritatív kontakt dermatitisz egyszeri expozíciót követően is kialakulhat, de gyakoribb ismétlődő irritatív anyaggal való érintkezést követően. Kezdetben csak az irritáló anyaggal érintkező bőr érintett, de a bőrgyulladás tovább terjedése nem ritka. Az irritatív dermatitisz gyakoribb az atópiás, érzékeny bőrű személyek körében. Ezzel szemben az allergiás kontakt dermatitisz általában a többedik expozíció után fejlődik ki. Úgy tűnhet, mintha egy darabig tolerálná a szervezet az adott anyagot, majd az ismételt érintkezésre létrejönne a kiütés. Ezt követően az allergénnek még a legkisebb mennyiségével való érintkezés is dermatitiszt okozhat az adott helyen. A kontakt dermatitisz a közvetlen érintkezés határain túlterjedhet, és szélesebb körben is gyulladást okozhat.
A harmadik lépés feltárni, hogy pontosan milyen anyagok válthatták ki a reakciót. Ebben is segítségünkre lehet a kórtörténet, valamint a típusos elhelyezkedés. Pontosan is meg lehet határozni az irritáló vagy allergiát okozó anyagokat a tapaszpróba segítségével. Ennek során kis mennyiségű potenciális allergént helyeznek ragacsos tapaszokra, amiket utána a hát bőrére ragasztanak. A tapaszok 2-3 napig maradnak fent, ezt követően megvizsgálják, hogy melyik anyag váltott ki reakciót. Csalánkiütés gyerekeknél – ezekre figyeljünk kivizsgálás előtt - Allergia KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Mit tehetünk, ha éjjel viszket az ekcéma? - Dermatica Központ
Gyermekkori allergiák - Allergyteszt.hu
Az immunrendszer betegségei - Immun Központ
A kontakt dermatitisz megelőzése és kezelése érdekében is sokat tehetünk mi magunk is otthon. A kezelés alapvető eleme, hogy kerüljük a kivizsgálás során felismert irritáló vagy allergén anyagokat. Nehéz megállni, hogy ne vakarjuk meg a kínzóan viszkető területet, de a vakarással csak rontunk a helyzeten. Segíthet viszont, ha viszketés elleni krémet vagy kenőcsöt használunk, de gyógyszert is bevehetünk a viszketés ellen (például szájon át szedhető antihisztamint). Emellett hűvös, nedves borogatást is alkalmazhatunk vagy fedőkötést, amik megakadályozzák a vakarást. Mosakodás után érdemes jól és kíméletesen leöblíteni, valamint alaposan megszárítani a bőrt. A hidratáló krémek is sokat segíthetnek a mindennapokban. Ha a fenti lépések nem válnak be, orvosi segítségre van szükség. A bőrgyógyász speciális gyógyszereket vagy kenőcsöket írhat fel, amik elősegítik a bőr gyógyulását és regenerálódását. Javasolhat például szteroidos, antibiotikumos vagy viszketés elleni termékeket.Téma szakértői
A magas tesztoszteronszint nem feltétlenül okoz hajhullást, de bizonyos esetekben mégis ez a hormon lehet a hajvesztés hátterében. Az összefüggésekről, a férfias és nőies típusú kopaszodásról és a kezelés lehetőségeiről dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.