A csalánkiütés elsősorban akut reakcióként jön létre, főként egy allergiás reakció részeként, de időnként előfordul, hogy a tünetek krónikussá válnak. Az akut és krónikus tünetek lehetséges okaira és a kezelésre dr. Brezán Edina, a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika bőrgyógyásza, kozmetológus szakorvos hívta fel a figyelmet.
A csalánkiütés (utricaria) a bőr felsőbb rétegeinek duzzanatával, kipirosodásával, viszketésével járó tünetegyüttes, amely akkor alakul ki, ha hisztamin szabadul fel a bőrben. Egyes esetekben arc-, szemhéj-, ajak-duzzanat, súlyos esetekben nyelvduzzanat, légzési nehezítettség, rosszullét, hányás, ájulás is társulhat hozzá – ilyenkor azonnal mentőt kell hívni. A hisztamin felszabadulását kiváltó leggyakoribb okok:
- A csalángöbcsék néhány milliméterestől a néhány cm-ig terjedhetnek, testszerte megjelenhetnek. Az általuk okozott tünetek a viszketés, a kipirosodás, a duzzanat. A csalánkiütés további érdekes tulajdonsága, hogy változtatja a helyét, néhány órával az első tünetek megjelenése után új helyen új bőrtünetek alakulnak ki. Ha a tünetek 6 hétnél tovább tartanak, krónikus csalánkiütésről beszélünk. Akut és krónikus esetben is elsősorban antihisztaminokat alkalmazunk, amelyek képesek visszaszorítani a hisztamin termelődését – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika bőrgyógyásza, kozmetológus szakorvos. - Ezekhez a gyógyszerekhez könnyű hozzájutni, hiszen akár vény nélkül is kaphatóak, de tisztában kell lenni azzal, hogy kismamák és alkoholbetegek nem szedhetnek antihisztaminokat. Egyes esetekben például antibiotikum, esetleg szteroid tabletta adása is szükségessé válhat.
Szükség esetén labor- és egyéb vizsgálatokat is el kell végeztetnünk, ha olyan betegségek után kutatunk, amelyek például a pajzsmirigyet, a májat, a gyomor-és bélrendszert, az immunrendszert érintve okoznak csalánkiütést. Hosszan fennálló panaszok esetén ajánlatos a betegség pszichés hátterével is foglalkozni, hiszen a hónapokig tartó kínzó tünetek akár depressziót is okozhatnak, ami beindít egy ördögi kört. A stressz ugyanis önálló rizikófaktora lehet a bőrbetegségek fellángolásának és súlyosbodásának.
Forrás: Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika (www.dermatica.hu)
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
További véleményekA Doktornő érdeklődő és segítőkész volt, teljesen elégedett voltam az ellátással. Nagyon örülök, hogy Brezán doktornőhöz kerültem, szívből ajánlom mindenkinek.
A cukorbetegség és annak következményei sok szervet érinthetnek, beleértve a bőrt is. Amikor pedig a cukorbetegség miatt bőrtünetek jelennek meg, az mindig annak a jele, hogy túl magas a vércukorszint. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen esetekben a diabetológiai és a bőrgyógyászati kezelés egyaránt szükséges.
Sokan tudják, hogy az immunrendszer állapota alapvető szerepet játszik a pikkelysömör kialakulásában, éppen ezért a kezelés sok esetben az immunrendszer működését célozza. De vajon hogyan lehet befolyásolni ezt a működést? Szerepe van-e ebben az életmódnak, vagy csak gyógyszerrel lehet rá hatni? Milyen jelentősége van a bélrendszer állapotának? Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza a legfontosabb kérdésekre válaszolt.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!