A csalánkiütés elsősorban akut reakcióként jön létre, főként egy allergiás reakció részeként, de időnként előfordul, hogy a tünetek krónikussá válnak. Az akut és krónikus tünetek lehetséges okaira és a kezelésre dr. Brezán Edina, a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika bőrgyógyásza, kozmetológus szakorvos hívta fel a figyelmet.
A csalánkiütés (utricaria) a bőr felsőbb rétegeinek duzzanatával, kipirosodásával, viszketésével járó tünetegyüttes, amely akkor alakul ki, ha hisztamin szabadul fel a bőrben. Egyes esetekben arc-, szemhéj-, ajak-duzzanat, súlyos esetekben nyelvduzzanat, légzési nehezítettség, rosszullét, hányás, ájulás is társulhat hozzá – ilyenkor azonnal mentőt kell hívni. A hisztamin felszabadulását kiváltó leggyakoribb okok:
- A csalángöbcsék néhány milliméterestől a néhány cm-ig terjedhetnek, testszerte megjelenhetnek. Az általuk okozott tünetek a viszketés, a kipirosodás, a duzzanat. A csalánkiütés további érdekes tulajdonsága, hogy változtatja a helyét, néhány órával az első tünetek megjelenése után új helyen új bőrtünetek alakulnak ki. Ha a tünetek 6 hétnél tovább tartanak, krónikus csalánkiütésről beszélünk. Akut és krónikus esetben is elsősorban antihisztaminokat alkalmazunk, amelyek képesek visszaszorítani a hisztamin termelődését – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika bőrgyógyásza, kozmetológus szakorvos. - Ezekhez a gyógyszerekhez könnyű hozzájutni, hiszen akár vény nélkül is kaphatóak, de tisztában kell lenni azzal, hogy kismamák és alkoholbetegek nem szedhetnek antihisztaminokat. Egyes esetekben például antibiotikum, esetleg szteroid tabletta adása is szükségessé válhat.
Szükség esetén labor- és egyéb vizsgálatokat is el kell végeztetnünk, ha olyan betegségek után kutatunk, amelyek például a pajzsmirigyet, a májat, a gyomor-és bélrendszert, az immunrendszert érintve okoznak csalánkiütést. Hosszan fennálló panaszok esetén ajánlatos a betegség pszichés hátterével is foglalkozni, hiszen a hónapokig tartó kínzó tünetek akár depressziót is okozhatnak, ami beindít egy ördögi kört. A stressz ugyanis önálló rizikófaktora lehet a bőrbetegségek fellángolásának és súlyosbodásának.
Forrás: Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika (www.dermatica.hu)
allergiás bőrbetegségek
anyajegyek vizsgálata
kiütések, ekcéma, dermatitis
psoriasis
rosacea
pikkelysömör
akne
fényallergia
hajhullás, hajas fejbőr betegségei
ellátás 6 éves kortól
Rendelési helyszín:
- hétfő, szerda: 1015 Budapest Ostrom u. 16
Rendelés típusa:
További véleményekRészletes orvosi tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Az általa ajánlott krémek igazán hatásosnak bizonyultak a problémámra. Köszönöm szépen.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázatban a jelenleg rendelkezésünk álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkból.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
A pikkelysömör a bőr kóros elszarusodásával járó, krónikus, kiújulásra hajlamos betegség. Előfordulása kb. 2%-ra tehető, sok esetben családi halmozódást mutat. Jelenleg véglegesen nem gyógyítható, de a megfelelő kezeléssel többnyire tünetmentessé tehető. Egyik formája a guttált psoriasis, amely csepp formájú, piros foltokkal jelentkezik testszerte. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus a betegség diagnózisáról, jellegzetességeiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.