Az ekcéma a világ lakosságának 10%-át érintő, bármelyik életkorban megjelenhető, elhúzódó, vissza-visszatérő bőrbetegség. Az ezerarcú betegség okai különfélék lehetnek, pontos és hatásos terápia csak az okok tisztázása után lehetséges.
Az ekcéma, vagy dermatitis minden ember életében előforduló betegség. Először a bőr kipirosodik, viszket, apró hólyagok alakulnak ki. Majd vakarás következtében a sebek, pörkök, hámlás jelentkezik és az érintett terület egyre nagyobb lesz. Az akut formából kezelés nélkül gyorsan subakut illetve krónikus forma alakulhat ki. Ilyenkor a tartós gyulladáson túl utcakövezetszerű megvastagodás, pigmenteltérések jelentkeznek.
Ekcémás bőr kozmetológiai kezelése
Sokan otthon, saját maguk igyekszenek a tüneteket csökkenteni, a betegséget gyógyítani. Ez viszont a klinikai képen változtathat, így a kivizsgálás is nehezebb, ezért érdemes már a tünetek megjelenésekor szakorvos segítségét kérni.
Az okokat két csoportba sorolhatjuk:
Az atópiás dermatitis kialakulásának oka veleszületett hajlam. Általában már csecsemőkorban jelentkezik, sok esetben felnőtt korra elmúlik, de van, hogy akkor alakul ki először. Az első megjelenés ételek hatására alakulhat ki (pl: tejallergia), illetve sokszor előre jelezheti későbbi légúti szenzibilizálódást is.
Az allergiás ekcéma oka nagyon könnyen azonosítható. Általában azon a helyen jelentkezik, ahol az allergiát kiváltó anyag a bőrhöz érnek. A leggyakrabban a latex, fém, tartósító szerek, illatanyagok, kozmetikumok váltják ki a reakciót.
Vannak olyan kozmetikai szerek, melyek ha a bőrrel érintkeznek és utána a bőrfelületet nap éri, ekcémás bőrelváltozást okoz. Ez a fotoallergiás kontakt ekcéma.
Az ekcéma bőrszárazsággal, a bőr kivörösödésével kezdődik, és heves viszketés kíséri. Megduzzad a terület és hólyagok jelennek meg, melyek váladékoznak. A tünetek először sokszor a bőr kis részét érinti, de akár tovább is terjedhet a bőrelváltozás. A betegség súlyossága nagyon változó lehet, az enyhe bőrpírtól a súlyos, nagy területet érintő hólyagképződésig.
Az ekcéma kivizsgálásban, ha lehet, allergológiában jártas bőrgyógyászt kell felkeresni. A bőrbetegség tünetei, okának kiderítése segít a terápia felállításában és a továbbiakban a megelőzésben is.
Az atópiás dermatitis esetében a kiváltó okok felderítése nehéz, de gyakran történik táplálékallergia irányában vizsgálat, mert bizonyos ételek tovább erősíthetik az ekcémás tüneteket.
A kontakt ekcéma okának kiderítése egyszerűbb, mert ott az allergént kell megtalálni. Ha ez sikerül, akkor annak kerülése és a pontos terápia követése után a tünetek elmúlnak és a fellángolástól sem kell tartani.
Az ekcéma kezelését minden esetben bőrgyógyász szakorvos, egyénre szabottan határozza meg. A terápia nem csak krémekből áll, hanem egy komplex, széleskörű kezelésről.
A szteroidos krémekkel, készítményekkel óvatosan kell bánni. A tüneteket ugyan nagyon gyorsan megszűntetik, de csak szakorvosi utasításra, és rövid ideig használhatóak.
A tünetek enyhülése után immunmoduláló helyi készítmények alkalmazása javasolt. Ezek a szerek hosszú ideig, biztonságosan alkalmazhatóak, megakadályozzák a további gyulladások kialakulását.
Az ekcéma kezelésének még fontos része a bőrszárazság kiküszöbölése, melyet hidratációval, lipidpótlással. Az ekcéma nem mindig gyógyítható véglegesen, de gyulladás megszűntetésével, az esetleges allergének kiküszöbölésével tünetmentes állapot érhető el.
Nagyon fontos, hogy csak olyan kozmetikust keressünk fel, aki jártas az ekcémás bő kezelésében, és betartja a szakmai protokollokat, íratlan szabályokat. Sajnos, ha nem megfelelő kezelést kapunk, akkor az ekcéma rosszabbodhat.
A nagy szakértelemmel bíró kozmetikus segíthet tanácsokkal az otthoni bőrápolásban. Érdemes csak olyan tisztító és kozmetikumokat beszerezni otthonra, melyek patikában vásárolhatóak és kimondottan ekcémás bőrfelületre javasoltak.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértői
Életkortól függetlenül sok nő küzd a hormonális okok miatt kialakult, makacs pattanásokkal, amelyek komoly esztétikai és önértékelési problémákat okoznak. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza arról beszélt, milyen okok miatt rendelhető el a fogamzásgátló szedése.
A Prima Medica EgészségHálózat és páciensei ismét a ferencesekkel együtt segítenek a rászorulóknak.