Az ekcéma tünetei gyakran súlyosbodnak lefekvéskor és éjszaka, ami sokszor lehetetlenné teszi a nyugodt alvást.
Az ekcémának több típusa ismert, legtöbbeket valószínűleg az atópiás dermatitis és a kontakt dermatitis érint. Legyen szó bármilyen típusról, az ekcéma jellegzetes tünetekkel hívja fel magára a figyelmet: a gyulladt felület viszket, kipirosodik, berepedezik. Az erőteljes vakarás pedig további irritációhoz, hámláshoz, „repedésekhez” vezet, az is előfordulhat, hogy áttetsző folyadék jelenik meg a kivakart részen. Aki átélte, tudja, milyen kínzó érzés az erős viszketés, miközben a kisebesedett bőr fáj is. És nem kevesen tudják, hiszen amerikai felmérések szerint a lakosság 10%-át érinti valamilyen formában ez a bőrbetegség. Az ekcémával élők arra is felkészültek, hogy ez egy krónikus állapot, ami időről időre belobban. Különösen kellemetlen, ha az erős viszketési rohamok éjszaka jelentkeznek, ami szintén amerikai bőrgyógyászok szerint a betegek 33-87%-val előfordul. A gyermekkorban jelentkező ekcéma pedig a kicsik 83%-ának zavarja meg az éjjeli nyugalmát.
Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18
Az ekcéma kialakulásában mind a genetikai, mind a környezeti faktorok szerepet játszanak, az éjszaka jelentkező erős tünetek megjelenésében pedig több összetevő is megjelenhet. Néhány szempontot azonban érdemes figyelembe venni:
A vakarás azért hoz rövid idejű megkönnyebbülést az ekcémásoknak, mert ez a tevékenyég átmenetileg károsítja a bőr receptorait, ami miatt az agy „fájdalomcsillapító” anyagokat, például szerotonint küld a testnek. Ezen anyagok szintjének emelkedése eredményezi az enyhülést, a szinte boldogságnak tűnő fellélegzést.
Ahhoz, hogy ne lángoljanak fel az ekcéma éjjeli tünetei, elsősorban esténként érdemes elkerülni a triggereket, vagyis azokat az okokat, amelyek kiváltják az erős viszketést. Ez egyénenként változhat, de lehetnek bizonyos tevékenységek, stresszes helyzetek, vagy például kontakt ekcéma esetén egyes anyagok (többek közt mosakodó-, mosó- és illatszerek egyes összetevői). Érdemes az alábbi tanácsokat is megfogadni:
- Az ekcéma kezelésénél mindig utána kell járni, mi váltja ki a betegséget, és lehetőleg az okot kell megszüntetni. Ugyanakkor az ekcéma okozta kínzó viszketést, égő érzést tünetileg is fontos kezelni, hiszen ez jelentősen ronthatja a beteg életminőségét. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami fellélegzést jelenthet a páciensnek. A tünetek javulásakor immunmoduláló helyi készítményeket is alkalmazhatunk, amelyekkel egészen sokáig fenntartható a tünetmentes állapot. A megfelelő immunmoduláló szerek biztonságosak, hiszen úgy akadályozzák meg a gyulladás kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Emellett egyénileg ajánlható lehet még a speciális orvosi fényterápia, a gyógyszeres kezelés, és minden esetben elengedhetetlen a bőr rendszeres hidratálása.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
Az arcon megjelenő szemölcs nagyon zavaró lehet, de ha házilagos módszerekkel kívánunk megszabadulni tőle, esetleg olyan készítményekkel próbálkozunk, amelyekkel nem szabad az arcot kezelni, sokkal nagyobb bajt is okozhatunk. A legjobb tehát, ha felkeressük a bőrgyógyászt, aki professzionális módszereket alkalmaz a szemölcs eltávolításban. A témáról dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.