A keratosis pilaris egy fájdalommal nem járó bőrbetegség, amely esztétikailag ugyan problémát okozhat, de szerencsére orvosi kockázatot nem jelent. A keratosis pilaris a bőr felszínén apró pirosas vagy fehéres színű göbök formájában jelenik meg. Elsősorban a felkaron, combon és a fenék környékén gyakori, köznyelvben grízes bőrnek vagy csirkebőrnek is nevezik.
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Dermatica Központban
Mit jelent a keratosis pilaris?
Milyen tünetek jellemzőek keratosis pilaris esetén?
Miért jön létre keratosis pilaris?
Kik körében gyakori a keratosis pilaris előfordulása?
Hogyan vizsgálható ki a keratosis pilaris?
Van lehetőség házilag a keratosis pilaris kezelésére?
Hogyan kezelhető a keratosis pilaris bőrgyógyász/kozmetikus által?Foglaljon időpontot keratosis pilaris kezelésre!
A keratosis pilaris egy ártalmatlan bőrbetegség. Megjelenését tekintve apró, kis dudorokat okozhat a bőrön a szőrtüszők körül, a bőr szárazzá vagy érdes tapintatúvá válhat miatta. Hasonlósága miatt a népi nyelvben csirkebőr vagy grízes bőr elnevezésen ismert a keratosis pilaris, mivel olyannak tűnik, mintha libabőrös lenne az illető. A dudorok felesleges keratinból állnak. Ez egy olyan fehérje, amely a haj, a köröm és a bőr külső rétegének (epidermisz) fontos alkotóeleme. A keratosis pilaris dudorai ugyanolyan színűek lehetnek, mint a bőr, de vörösnek, barnának vagy fehérnek is tűnhetnek. Gyakran a felkaron, a combon, az arcon vagy a fenéken jelenik meg a keratosis pilaris. Természetesen a test bármely más, szőrtüszőkkel rendelkező részén is megjelenhet.
A keratosis pilaris egy gyakori állapot, sok bőrgyógyász emiatt egy bőrtípusnak tekinti. A tinédzserek 50-80%-ánál és a felnőttek 40%-ánál életük során valamikor kialakulnak ezek a típusú dudorok. Főként fiatalokat érinti a keratosis pilaris és általában 30 éves korig eltűnik. A dudorok nem fájnak vagy viszketnek, és nem válnak rosszindulatúvá sem. A keratosis pilaris tehát orvosi szempontból egy teljesen ártalmatlan állapot, azonban esztétikai problémákat okozhat, különösen, ha nagy felületen vagy könnyen látható helyen jelentkezik. Sajnos nem tudjuk megelőzni a keratosis pilaris kialakulását, de hidratáló krémekkel és vényköteles krémekkel sokat lehet javítani a bőr kinézetén.
A keratosis pilaris legfőbb jellemzője, hogy apró, durva, elszíneződött dudorokat okoz a bőrön. Ezek a foltok az eper pöttyös bőrére vagy libabőrre emlékeztetnek. A keratosis pilaris bárhol kialakulhat a szőrtüszők körül, tehát testszerte megjelenhet. A tenyéren és a talpon nincsenek szőrtüszők, így a keratosis pilaris nem jelenik meg a test ezen területein. Előfordulását tekintve a felkar, a combok és a fenék a leginkább érintett régió. A keratosis pilaris rosszabbodhat száraz levegő vagy alacsony páratartalom hatására, például a téli hónapokban. A keratosis pilaris nem fáj, és a dudorok megjelenésén kívül nincsenek egyéb tünetei. Ha mégis jelentkeznek egyéb tünetek, azok a következők lehetnek:
Néha más állapotok is okozhatják ezeket a tüneteket, például az ekcéma, a pikkelysömör, az allergia és a gombás fertőzések is hasonló tüneteket okoznak. Éppen ezért érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki pontosan meg tudja állapítani, hogy pilaris keratosis vagy valamilyen más bőrbetegség áll fent. Ha a magánegészségügyi szolgáltatók térképén szeretnénk elhelyezni a Prima Medica Egészséghálózatot, tudni lehet, hogy a 2004-ben indult intézmény-háló mára 1,2 milliárdos nettó árbevételt termel, és 19 egészségközpontot foglal magában. Dr. Babai László, a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetikát is magában foglaló Prima Medica Egészséghálózat alapítója-igazgatója a hálózat történetéről és jelenéről beszélt a portfolio.hu-nak.Kapcsolódó cikkünk
Mit tervez a Prima Medica Egészséghálózat?
A keratosis pilaris leginkább azokat érinti, akik szárazabb bőrrel rendelkeznek. Jelenlétéért a keratin nevű fehérje túltengése a felelős. A keratin a haj növekedését támogatja, így a keratosis pilaris csak olyan területen jelenhet meg, ahol a testünkön szőr van. A keratin eltömíti a szőrtüszőket, gátolja a bőr természetes hámlását, a szőrtüszőkben dugacsot képez, és dudorokkal teli bőrt eredményez. Az elváltozás mindig szimmetrikus, így ha az egyik karon megjelenik, akkor a másikon is meg fog jelenni a keratosis pilaris. A keratosis pilaris kiváltó okai nem ismertek, de valószínűleg genetikai hajlam állhat a háttérben, ugyanis gyakori az előfordulása családtagok között. A keratosis pilaris és az A-vitamin hiány között is fennállhat összefüggés. Az A-vitamin-kiegészítők szedése vagy a kis mennyiségű A-vitamint tartalmazó hidratáló krémek használata segíthet a keratosis pilaris kezelésében.
A keratosis pilaris jellemzően csecsemőknél, kisgyermekeknél, gyermekeknél és tinédzsereknél gyakoribb, és gyakran a pubertáskor körül romlik az állapot. Idősödve, 30 éves kor felett azonban egyre ritkábbá válik ez az állapot. Növeli a keratosis pilaris kockázatát az egyéb bőrbetegségekre való hajlam (például ekcéma, allergiás betegségek). A következő esetekben is nagyobb a valószínűsége, hogy keratosis pilaris alakuljon ki:
A keratosis pilaris könnyen felismerhető a bőrgyógyász számára a tipikus tünetekből. Általában elég csak ránéznie az érintett területre, orvosi vizsgálatra a legtöbbször nincs is szükség. Ha mégis kétségek merülnek fel, allergiateszt vagy biopszia végezhető annak érdekében, hogy biztos legyen a keratosis pilaris diagnózisa. A dudorok jellegzetességei és elhelyezkedése azonban segítenek megállapítani, hogy keratosis pilaris áll-e fent:
A bőrdudorok kinézete és tapintása sokat elárul róluk. Típusosan a keratosis pilaris dudorok:
A keratosis pilaris dudorok leggyakrabban a karon - különösen a felkaron -, a combon, fenéken vagy az arcon jelennek meg. Azonban bárhol máshol is megjelenhetnek, ahol szőrtüszők vannak a testén, beleértve a következőket:
Érdemes tudni, hogy a keratosis pilaris nem káros állapot, ezért általában nem kell kezelni. Egyeseknél a dudorok maguktól elmúlnak, vagy 30 éves koruk körül már kevésbé észrevehetők lesznek. Az is előfordulhat, hogy a dudorok nyáron eltűnnek, és csak télen válnak észrevehetővé ismét.
Ha mégis zavaró vagy feltűnő a keratosis pilaris, úgy bőrgyógyászati és otthoni kezelésekkel is sokat tehetünk az állapot javításáért. A keratosis pilaris zavaró lehet esztétikailag, különösen a tinédzserek számára, akiknek a testük egyéb változásaival is meg kell barátkozniuk. Emiatt fontos, hogy apró lépések bevezetésével kezeljük a keratosis pilaris állapotát és javítsuk a bőr megjelenését, valamint az önbizalmat. Keratosis pilaris esetében nem létezik végleges gyógymód, viszont egy jó bőrápolási rutin kialakításával és némi odafigyeléssel kordában lehet tartani ezt a bőrproblémát. Keratosis pilaris esetén a következő tippek segíthetnek az otthoni kezelésben:
Amennyiben az otthoni kezelés nem használ, kérjük bátran szakember segítségét! A bőrgyógyász és kozmetikus is segíthet keratosis pilaris esetén az alábbi kezelésekkel:
Az arcon megjelenő szemölcs nagyon zavaró lehet, de ha házilagos módszerekkel kívánunk megszabadulni tőle, esetleg olyan készítményekkel próbálkozunk, amelyekkel nem szabad az arcot kezelni, sokkal nagyobb bajt is okozhatunk. A legjobb tehát, ha felkeressük a bőrgyógyászt, aki professzionális módszereket alkalmaz a szemölcs eltávolításban. A témáról dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.