Pikkelysömör is lehet foltos hajhullás oka – így lehet megállítani

Pikkelysömör is lehet foltos hajhullás oka – így lehet megállítani

Dr. Brezán Edina Módosítva: 2024.07.30 09:02

Több pikkelysömörös beteg tapasztalhatja, hogy foltokban hullik és nem nő ki a haja. Ez a rendkívül kellemetlen jelenség a plakkok nem megfelelő eltávolításával és a hegesedéssel függ össze, aminek kapcsán nem lehet eléggé hangsúlyozni a psoriasis gondos és kitartó kezelésének jelentőségét. A részletekbe dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus avatott be.

A foltos hajhullás okai különböznek a diffúz hajhullás okaitól

Amikor fésülködünk, teljesen természetes, ha találunk néhány kihullott hajszálat a fésűben, ahogy az sem jelez problémát, ha a párnán maradnak hajszálak. Napi 40-60 hajszál elvesztése természetesnek tekinthető, és jól elkülönül a kóros hajhullástól.
Amikor ugyanis ennél több hajszálat vesztünk el és láthatóan megritkul a hajunk, annak okát már érdemes keresni. Ez a fajta egyenletes, diffúz hajhullás ugyanis több ok miatt kialakulhat. Kiválthatja (akár csak átmenetileg is) szülés, fertőző betegség, vashiányos állapot, nem megfelelő táplálkozás, nem jól felépített vegetarianizmus. Hozzájárulhat a hajvesztéshez bizonyos gyógyszerek szedése, a bélflóra egyensúlyának felborulása, a hajat károsító kozmetikumok alkalmazása. Ha pedig elpusztulnak a hajhagymák, az maradandó kopaszságot okozhat.
- A diffúz hajvesztést fontos megkülönböztetni a foltos hajhullástól. Utóbbinak alapvető oka, hogy az immunrendszer valamilyen tévedés miatt a hajhagymák ellen fordul. Állhat a háttérben egyfajta góc (gyakran valamilyen gyulladás, például egy mandulagyulladás vagy egy gócnak tekinthető fogprobléma), és ha ezt sikerül kideríteni és például antibiotikummal kezelni, a hajhullás megállhat. Ugyanakkor egyes bőrgyógyászati betegségek, így például a tinea capitis nevű gomba és a pikkelysömör következtében is megjelenhet kopaszodás, ennek megállapításához bőrgyógyászati diagnózis szükséges.

Online Bejelentkezés

Dr. Brezán Edina

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Így vezethet a pikkelysömör hajhulláshoz

A pikkelysömör egy krónikus autoimmun betegség, amely leggyakrabban a könyökön és a térden jelentkezik, de érintheti bármely testrészt, így például a fejbőrt is. Míg a bőrön a pikkelysömör tünetei a laposan kiemelkedő, vöröses, ezüstösen hámló pikkelyes foltok, addig a fejbőrön ezüstös, fehéres plakkok jelentkeznek, amelyek időnként vérezhetnek, és az is előfordul, hogy égő fájdalom jelentkezik a felületükön A psoriasis általában a hajas fejbőr szélein, a homloknál alakul ki, de akár az egész fejbőrt is érintheti, amelynek eredménye lehet az összefüggő, korpás „skalp”. Ez a rétegzett, hámló réteg az, amely képes gátolni a hajhagymák oxigénellátást, ami miatt hajhullás, kopaszodás jelenhet meg.
Ugyanakkor a psoriasis mellé hegesedő alopécia is társulhat, ami azt jelenti, hogy a heg területén nem nő ki a haj. A hegek pedig a nem megfelelően kezelt plakkok eltávolítása miatt is kialakulhatnak, vagyis nem lehet eléggé hangsúlyozni a gondos kezelés jelentőségét, hiszen például a lekaparás – többek közt a felülfertőződés veszélye miatt - egyáltalán nem ajánlott. Nagyon fontos tehát a rendszeres hidratálás, az orvos által javasolt hámlasztó szerek használata, amelyek a viszketést, az irritációt is képesek redukálni.

A psoriasis komplex kezelést és a páciens tudatosságát is igényli

Pikkelysömörnél nagyon fontos az első lépés, vagyis a pontos diagnózis felállítása, és a psoriasis típusának meghatározása. Megkülönböztetünk ugyanis plakkoA hajhullás okát orvos diagnosztizálhatja.s típust, amikor csak bizonyos testrészeken jelentkeznek a tünetek és guttált formát, amikor testszerte jelen vannak a foltok. Az inverz típusnál a hajlatokat érinti a betegség, a pustulosus formában elsősorban a tenyereken és a talpakon jelentkeznek nedvező hólyagok, hámlás és vörösség. A körmöt és a hajas fejbőrt is érintheti a pikkelysömör, ám a legsúlyosabb típusnál, erythrodermiás psoriasis esetén az egész test vörössé, gyulladttá válik.
- Ha megvan a diagnózis, annak függvényében lehet dönteni a kezelésről, hiszen a kortikoszteroid, a szalicilsav, a D-vitamin származékot tartalmazó készítmények mind alkalmazhatók a helyi kezelésében, kiterjedt esetben pedig jó hatású lehet az UV fototerápia is. Súlyos, kiterjedt psoriasis esetén, illetve, ha betegség jelentősen rontja a beteg életminőségét, szükség lehet szisztémás belsőleges kezelésre is, amely akár évekig is visszaszoríthatja a tüneteket – ismerteti dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus. - Ugyanakkor azt is hangsúlyozni kell, hogy bár az orvosi kezelés elengedhetetlen, az is fontos, hogy a prosiasisos betegek önmaguk is nagy figyelmet fordítsanak a tünetek csökkentésére, a fellángolások megelőzésére. 

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

 

 

Téma szakértője

  • Dr. Brezán Edina

  • Szakterületek:
    • Bőrgyógyász - kozmetológus
  • Specialitások:
    • allergiás bőrbetegségek
    • anyajegyek vizsgálata
    • kiütések, ekcéma, dermatitis
    • rosacea
    • pikkelysömör
    • akne
    • fényallergia
    • hajhullás, hajas fejbőr betegségei
    • ellátás 6 éves kortól

     

    Vélemények munkatársunkról »

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

    Rendelési helyszín:

    • 1015 Budapest Ostrom u. 16. (a Széll Kálmán térnél)

     

    Bejelentkezés a doktornőhöz »

Orvos válaszol

Jó napot.Jelentkeztem szociális gondozó tanfolyamra,és nem tudom,hogy egészségügyileg alkalmas vagyok e rá mert pikelysömöröm van a térdemen, a könyökömön,és a fejbőrömön.Köszönöm.

Tisztelt Balog Eva,
A pikkelysömör nem fertőző betegség. Nagyon gyakran fordul elő, tüneti kezeléssel szépen csökkenthetők a bőrtünetek. Emiatt nyugodtan jelentkezhet szociális gondozónak.
Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Szemölcs az arcon? Ne próbáljuk otthon leszedni!

Szemölcs az arcon? Ne próbáljuk otthon leszedni!

Az arcon megjelenő szemölcs nagyon zavaró lehet, de ha házilagos módszerekkel kívánunk megszabadulni tőle, esetleg olyan készítményekkel próbálkozunk, amelyekkel nem szabad az arcot kezelni, sokkal nagyobb bajt is okozhatunk. A legjobb tehát, ha felkeressük a bőrgyógyászt, aki professzionális módszereket alkalmaz a szemölcs eltávolításban. A témáról dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.

További részletek
Mi a teendő, ha otthon nem sikerül a szemölcs eltávolítás?

Mi a teendő, ha otthon nem sikerül a szemölcs eltávolítás?

Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK