Az atópiás dermatitisz a csecsemőknél, kisgyermekeknél leggyakrabban előforduló bőrgyógyászati megbetegedés. A jóléti államokban igen magas százalákban jelentkezik, hazánkban a felmérések szerin a 19 év alatti korosztály közel 20%-át érinti. Ha ez a kórkép felnőtt korban is megmarad, akkor valódi atópiás dermatitiszről beszélünk.
Atópiás dermatitisz a veleszületett hajlam alapján kifejlődő, nem fertőző bőrgyulladás, más néven neurodermatitisznek vagy endogén ekcémának is nevezik. Mivel a szervezet védekező rendszere labilis, így a betegek különböző külső ingerekre viszkető bőrgyulladással reagálnak. Ha az immunrendszer kórosan működik, akkor allergiás hajlamról beszélünk, ha nem reagál elég gyorsan, hatékonyan, akkor másodlagos bőrfertőzés jelentkezik, mely sokkal gyakoribb kórkép.
Atópiás alkat nem betegség, de kialakulhatnak atópiás betegségek. Ilyen kórkép még többek között a krónikus hörghurut, az asztma, melyek akár egymással társulva is előfordulhatnak.
A bőrgyulladás megjelenése egyénenként változik. Tünetmentes időszakok váltakoznak a gyulladásos időszakkal. A bőrtünetek általában 1-2 hétig vannak jelen. A gyulladás fellángolása eltérő gyakorisággal van jelen, de az őszi-téli időszakban gyakoribb.
A kiszáradt sebes bőrfelület kitűnő táptalaj a baktériumoknak, kórokozóknak. Ha ezek megtelepednek, akkor a gyulladás krónikussá válik.
A betegég kialakulásában a genetikai hajlamon túl külső okok (ruházat, klíma, szappan, pollen), illetve anyagcsere és immunológiai eltérések is nagy szerepet játszanak. Az atópiás csecsemők szüleinél, nagyszüleinél gyakran allergiás megbetegedések vannak jelen. A betegek nagy százalékában a bőrtünetek kialakulását valamilyen elfogyasztott étel, pl: tej okozza. Az atópiás dermatitisz fokozódását a lelki tényezők is elősegítik.
A bőrtünetnek és erős bőrviszketésnek köszönhetően a diagnózis felállítása nem nehéz. A diagnózist megerősíti a bőrgyógyász szakorvos által felvett családi anamnézis, esetleges vérvételi eredmények, ahol IgE szintet és az eozinofil sejtek mennyíségét nézik.
Fontos a differenciál diagnózis, mely elkülöníti más dermatitisztől, illetve a hasonló tünetekkel járó betegségektől.
Az atópiás dermatitisznél csak tüneti kezelésre van lehetőség. A helyes kezeléssel, odafigyeléssel a beteg tünetmentessé válhat, életminősége javulhat.
A szteroidos krémek használata igen elterjedt kezelési lehetőség erős gyulladáscsökkentő hatása miatt. Ezekkel a krémekkel gyors javulás érhető el, viszont nem kívánt mellékhatásokat okozhat, melyek miatt óvatosan és csak nagyon indokolt esetekben javasolt a használata.
Mivel az atópiás dermatitisz allergia talaján fejlődik ki, így annak kezelése fontos része az bőrgyulladás terápiájának. A szájon át adható antihisztaminok csökkentik az allergiás reakciót, így a bőrtünetek is javulnak.
Mivel a faggyútermelés a betegség hatására lecsökken, így a bőr extra szárazzá válik, mely következtében még sérülékenyebb lesz. Ennek megelőzésére, illetve a bőrszárazság kezelésére hidratáló krémek használata szintén a terápia része.
A különböző speciális fürdőkkel és fényterápiával a bőr egészét lehet - akár mellékhatások nélkül kezelni. A Fototerápiával igen jó kezelési eredményességről lehet beszámolni.
Az atópiás dermatitisz prevenciója igen fontos. Az allergének kerülése, illetve a megfelelő bőrápolás mellett a lelki jólétre való törekvés igen fontos. A bőrgyógyász szakorvos-gyermek-szülő jó együttműködése nagyon sokban segít a betegség fellángolásának megelőzésében.
Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértői
A makacs, gyulladt, feltűnő pattanások nyilván kihatnak az önbizalomra, és sokan a gyors „megoldás” érdekében nem túl szakszerűen nekiesnek a kinyomkodásuknak. Holott Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, szépségterapeuta szerint egy rosszul kezelt pattanásból akár gennyes gyulladás is lehet, ezért érdemes profira bízni a tisztítást.
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus eredetű bőrnövedékkel. Mivel sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza a legfontosabb tudnivalókra és a szemölcs eltávolításának lehetséges módszereire hívta fel a figyelmet.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!