A körömgomba népbetegség, főleg nyáron zavar sokakat a gombás köröm, ami különösen makacs betegség tud lenni. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus a gyakran nem feltűnő tünetekről, a hatékony kezelésről és a megelőzésről beszélt.
Hazánkban a lakosság 60-70 százalékának van valamilyen gombás eredetű panasza, ezen belül a körömágyon megjelenő fertőzés elterjedése 15-50 százalékos. A szintetikus, rosszul szellőző cipők és nylon zoknik, harisnyák ideális körülményeket teremtenek a kórokozó elszaporodásához, amely a meleg, párás, sötét helyeket kedveli. Néhány hajlamosító tényező pedig még inkább elősegíti a gombás fertőzés, így a körömgomba kialakulását:
A körömgomba tünetei kezdetben nem feltűnőek, de fel kell figyelni az alábbi jelekre:
A leggyakoribb fertőzés a körömgomba, amivel sokan szégyellnek orvoshoz fordulni. Holott minél később kezdődik el a kezelés, annál nagyobb az esély arra, hogy több körömre is átterjed a gombás fertőzés, sőt másokat is megfertőzhet. Sajnos a körömgomba nem múlik el magától, és még ha orvosi segítséget is kapunk, akkor is számolni kell a hosszadalmasabb, hónapokig, akár fél évig tartó gyógyulással. Ezért már korai stádiumban érdemes felkeresni a bőrgyógyászt, aki a tünetektől függően javasolhat külsődleges szereket (lakkot, krémet, ecsetelőt), vagy súlyosabb, főleg körömgombás esetben szájon át szedhető gyógyszerelést is.
- Sajnos a receptnélküli szerek nem mindig jelentenek megfelelő megoldást. A hatékony kezelés alapja a gombavizsgálat, amikor a köröm alól vett kaparékból mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálatot végzünk. Így tudjuk beazonosítani, hogy milyen típusú gomba is “lakik” a körmünkben. Ez alapján történik a célzott kezelés. Ennek segítségével a gyógyszerelés sokkal célzottabbá válik és a rendelkezésre álló jó hatású gombaellenes tablettákat (melyek nem olcsók és hosszú távon mellékhatásokat okozhatnak) a tenyésztési eredmény birtokában szedhetjük – ismerteti dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus.– Azonban még a legpontosabb diagnózis birtokában is előfordulhat, hogy jópár hónapig is elhúzódik a gyógyulás. A gombaellenes gyógyszerekről pedig tudni kell, hogy bár a legtöbb esetben igen hatékonyak, de előfordulhatnak mellékhatások, ezért orvosi ellenőrzésre, laborvizsgálatokra van szükség a kúra előtt és alatt is, illetve máj- és szívproblémák, terhesség és szoptatás esetén nem is alkalmazhatóak ezek a szerek.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
További véleményekNagyon elégedett voltam a kiváló szakorvosi ellátással, empatikus, páciens-központú vizsgálattal és konzultációval. A Doktornőnek külön köszönom a kedvességét!
A tenyéren, ujjakon, talpon, lábfejen megjelenő ekcéma igen kellemetlen, sokszor önbizalom-romboló betegség, amelynek kezelése összetett. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy az alapos kivizsgálás után nem csak a rendszeres hidratálás fontos, de a tüneti és hosszútávú orvosi kezelésen kívül a stresszoldás is.
A köröm- és a bőrgomba minden évszakban kellemetlenséget okozhat az érintetteknek, sokan szégyellik is a betegséget. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus szerint már csak azért is érdemes ezekkel a betegségekkel orvoshoz fordulni, mert a makacs gombás fertőzésektől nagyon nehéz lehet megszabadulni.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!