Az orbánc egy meglehetősen gyakori bőrfertőzés, a kórokozók a bőr apró sérülésein keresztül jutnak be. A legtöbb esetben egy könnyen kezelhető fertőzésről van szó, ami ritkán vezet szövődményekhez. A súlyosbodás esélye viszont mindig fennáll, ezért, ha az orbánc tüneteit észleli, mihamarabb forduljon orvoshoz!
Mit jelent az orbánc?
Milyen kórokozó felelős az orbánc kialakulásáért?
Kik körében gyakori az orbánc?
Hogy néz ki az orbánc, honnan ismerhető fel?
Miért lehet veszélyes az orbánc?
Hogyan vizsgálható ki az orbánc?
Mi a kezelési terv orbánc esetén?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Az orbánc (erysipelas) egy bőrfertőzés, amelyet a Streptococcus pyogenes nevű baktérium okoz. Valójában az orbánc a cellulitis egy formája, de a cellulitisszel ellentétben - amely a mélyebb szöveteket érinti - az orbánc csak a bőr felső rétegeiben okoz gyulladást. A két állapot azonban nagyon hasonló és gyakran átfedik egymást, ami megnehezíti az betegségek elkülönítését. Az esetek mintegy 80 százalékában a lábakon fordul elő az orbánc, de a karokon és a törzsön is megjelenhet. Gyakran egy korábbi bőrsérülésen (például vágás) keresztül kerül be a kórokozó a szervezetbe. Ez a bőrsülés olyan apró is lehet, hogy nem vettük észre korábban, különösen, ha az alsó végtagon jelentkezik. Az orbánc ezt követően helyileg okoz bőrgyulladást. Az orbánc tünetei közé tartozik a fájdalom, a bőrpír és a kiütés, valamint gyakran láz, hidegrázás és rossz közérzet is kíséri. Az orbánc a nyirokrendszer felszíni ereinek duzzanatát és elzáródását is okozhatja, ami limfödémához, vagyis az érintett végtag duzzanatához vezethet. Gyakori, hogy például a lábfejen fellépő orbánc esetén nem tudja felvenni a cipőt az illető a lábfej duzzanata miatt.
Annak ellenére, hogy az orbánc tünetei nem súlyosak, komolyan kell venni őket! Még ha nem is olyan zavaróak a tünetek, érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni velük, ugyanis az orbánc súlyos szövődményeket okozhat. Ha bekerül az orbánc kórokozója a vérkeringésbe, igencsak veszélyes betegségeket okozhat más szervekben és sepsis is kialakulhat. Érdemes tisztában lenni az orbánc veszélyeivel és már az első tünetek jelentkezésekor orvoshoz fordulni. Ilyen esetekben az orbánc általában antibiotikumokkal jól kezelhető. A pikkelysömör a bőr bármely területét érintheti, beleértve a szájat és a nyelvet is. Ez utóbbin a repedések egy folt formájában mutatkozhatnak meg, amit térképnyelvnek szokás nevezni. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus a további tünetekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.Kapcsolódó cikkünk
A pikkelysömör a száját és a nyelvét is érintheti
Az orbánc hátterében a Streptococcus pyogenes nevű baktérium által okozott fertőzés áll. Gyakran A csoportú béta-hemolitikus streptococcusként hivatkoznak erre a kórokozóra. A Staphylococcus aureus - beleértve a meticillin-rezisztens törzseket (MRSA) - a Streptococcus pneumoniae, a Klebsiella pneumoniae, a Yersinia enterocolitica és a Haemophilus influenzae ritkán ugyan, de szintén okozhatják az orbánc kialakulását.
A Streptococcus pyogenes baktérium a test más pontjain bejutva, más típusú betegségeket is okozhat, az enyhébb fertőzésektől kezdve a súlyos, életveszélyes állapotokig. A Streptococcus pyogenes egy toxintermelésre képes baktérium. A toxinok bekerülhetnek a véráramba, és erős immunválaszt válthatnak ki, amely végül a test egészére kiterjedő gyulladást és szervi károsodást, sokkos állapotot okozhat. Ez a Streptococcus pyogenes fertőzés legsúlyosabb esete, ennek megelőzése érdekében minden típusú fertőzést antibiotikummal kell kezelni. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen gyakori betegségeket okozhat a Streptococcus pyogenes:
Orbánc általában akkor alakul ki, amikor a baktérium egy vágásba, horzsolásba vagy valamilyen bőrrepedésbe kerül. Itt gyorsan el tud szaporodni és terjedni a bőr felszíne alatti apró nyirokcsomókon keresztül. A baktérium semlegesítésére tett kísérlet során az immunrendszer gyulladásos támadást indít, ami a helyi erek kitágulását és a szövetek megduzzadását okozza. Bizonyos esetekben a baktérium behatolhat az ép bőrbe, ha hiányoznak a helyi nyirokcsomók és nyiroködéma áll fent (például radikális emlőeltávolítást követően, amikor a nyirokcsomókat is eltávolították). Ilyenkor a helyi immunvédekezés is károsodik. A nyiroködéma tehát növeli az orbánc kockázatát, de az orbánc is okozhat nyiroködémát, növelve az újrafertőződés és a kiújulás kockázatát.
Ahogyan már korábban is említettük az orbánc kórokozója valamilyen bőrsérülésen (például horzsolás, vágás, állati harapás) keresztül jut be a szervezetbe. Éppen azért minden olyan állapot hajlamosít az orbánc kialakulására, ami a bőr gyulladásával vagy helyi sérülésével jár együtt. A bőrfelszínt megbontó, már meglévő bőrbetegségek tehát növelik az orbánc kockázatát. Ezek a következők lehetnek:
A fentiek mellett más állapotok is növelik az orbánc kockázatát. Ezek nem mindig érintik közvetlenül a bőrt, de hozzájárulnak például a bőr immunvédelmének a károsodásához és az orbánc könnyebb kialakulásához. Ide tartoznak a következő betegségek:
Egyes gyógyszerek gyengíthetik az immunrendszert, és orbánchoz vezethetnek. Ilyenek például egyes daganat elleni kemoterápiás gyógyszerek és a szervátültetések után általánosan használt gyógyszerek.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az orbánc bőrtünetei hirtelen jelentkeznek, és gyakran láz, hidegrázás és reszketés kíséri őket. Az orbánc túlnyomórészt az alsó végtagokon okoz gyulladást, de ha az arcot érinti, jellegzetes pillangószerű eloszlást láthatunk. Csecsemőknél gyakran fordul elő a köldöknél vagy a pelenka területén. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy hogy néz ki az orbánc által okozott bőrgyulladás:
Az orbánc önmagában, helyi bőrgyulladásként még nem veszélyes betegség, ám fennáll az esélye annak, hogy a baktériumok bekerüljenek a véráramba és a test más pontjaira is eljussanak. Ez szisztémás bakteriális fertőzéshez, úgynevezett bakteriémia kialakulásához vezethet. Ha ez megtörténik, a fertőzés elterjedhet, és elkezdheti megfertőzni az ízületeket, a csontokat, a szívet és az agyat. Ahogy már említettük korábban a Streptococcus pyogenes komoly fertőzést okozhat testszerte.
Ritka esetekben a baktériumok elterjedése a szervezetben endokarditiszhez, szeptikus ízületi gyulladáshoz, üszkösödéshez vagy poszt-streptococcális glomerulonefritiszhez vezethet. Ha a bakteriémia tartósan fennáll, potenciálisan halálos. Egész testet érintő gyulladásos reakciót, úgynevezett szepszist válthat ki (különösen a legyengült immunrendszerű embereknél). A szepszist a láz, nehézlégzés, szapora szívverés és a szellemi zavarodottság jellemez. Ritka esetekben szeptikus sokkhoz is vezethet az orbánc. Ezek a súlyos szövődmények rövid időn belül kialakulhatnak, ha nagy mennyiségű toxin kerül a vérkeringésbe. A szövődmények a legkönnyebben úgy akadályozhatóak meg, ha korán felismerjük az orbánc tüneteit és korán megkezdjük az antibiotikumos kezelést. Az orbánc a betegek akár egyharmadánál a gyógyulás után ismét kiújulhat. A kiújulást elősegítik a korábban említett kockázati tényezők és a legyengült immunrendszer. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Az orbánc általában könnyen felismerhető a jellegzetes kiütések alapján. A kórtörténetben általában szerepel valamilyen korábbi sérülés az adott helyen, de az is gyakori, hogy az illető nem vette észre a korábbi sérülést. A gyulladás igazolásához laborvizsgálatokat is végezhetnek, amelyek kimutathatják az emelkedett fehérvérsejtszámot és az emelkedett C-reaktív fehérje szintjét, valamint minta vehető a gyulladt területről és kitenyészthetőek a kórokozók. Amennyiben az orbánc mélyre hatol, az MRI és CT vizsgálat segíthet meghatározni pontosan, hogy milyen mély a fertőzés és milyen szerveket érint. Az orbánc kivizsgálása során nehézséget okozhat a betegség elkülönítése a cellulitistől. A pontos diagnózishoz érdemes ezért egy tapasztalt, bőrgyógyász szakorvost felkeresni.
Az orbánc kezelésében a legfontosabb gyógyszerek az antibiotikumok. A penicillin általában a Streptococcus pyogenes fertőzés első vonalbeli kezelési lehetősége, de más antibiotikumok is alkalmazhatók, ha penicillin allergia áll fent a betegnél. A legtöbb esetben elegendőek a szájon át adott antibiotikumok, de van, hogy intravénás antibiotikumokkal lehet csak sikeresen kezelni az orbánc betegségét. A fájdalom, duzzanat vagy kellemetlen érzés pihenéssel, hideg borogatással és az érintett végtag megemelésével csillapítható. A fájdalom és a láz csillapítására nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (például ibuprofen) is adhatóak. Ha az arc érintett az orbánc által, a fájdalom elkerülése érdekében minimalizálni kell a rágást, ebben az esetben a gyógyulási fázisban lágy diéta ajánlható. A kezelést gyakran a kiütés határainak filctollal történő megjelölésével ellenőrzik. Így könnyebben láthatóvá válik, hogy a kiütés visszahúzódik-e, és az antibiotikumok hatnak-e. Szepszis esetén (vagy ha a fertőzés nem javul a szájon át szedett antibiotikumokkal), kórházi kezelésre és ennek keretében intravénás antibiotikumokra lesz szükség.Téma szakértői
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.
A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.