Mindannyiunkkal előfordult már, hogy véletlenül hozzáértünk a csalánhoz és a bőrünkön apró, viszkető, pirosas hólyagok jelentek meg. A csalánkiütés egy ehhez nagyon hasonló tünetekkel járó bőrelváltozás, mely általában allergiás reakciók eredményeként alakul ki. A csalánkiütés tünetei órákon belül múlhatnak, de akár hetekig is fennállhatnak. Ismerje meg jobban a csalánkiütés tünetét az alábbi cikkünkből!
Csalánkiütéssel kapcsolatos szolgáltatásaink a Dermatica Központban
Mit jelent a csalánkiütés?
Hogyan néz ki a csalánkiütés?
Hogyan jön létre a csalánkiütés?
Milyen tünetekkel jellemezhető a csalánkiütés?
Mik lehetnek a csalánkiütés okai?
Hogyan vizsgálható ki a csalánkiütés?
Hogyan kezelhető a csalánkiütés?
A csalánkiütés a bőrön jelentkező viszkető elváltozás. A csalánkiütés helye pirosabbnak tűnhet, mint a környezete és apró hólyagok jelenhetnek meg rajta. A csalánkiütés hátterében leggyakrabban allergiás reakció áll. A csalánkiütés nevét a csalán növényről kapta, mely hasonló tüneteket okoz. A csalán által okozott tünetek percek alatt elmúlnak, míg a csalánkiütés által okozott bőrduzzanat sokkal tovább, órákig, napokig is fennállhat. A csalánkiütés csoportosítása a tünetek megjelenése alapján történik. A csalánkiütés lehet akut vagy krónikus, megjelenhet spontán vagy valamilyen inger hatására is kiváltódhat a csalánkiütés. Akut csalánkiütés esetén a tünetek kevesebb, mint 6 hete állnak fent, gyakran órákon vagy napokon belül elmúlnak. Krónikus csalánkiütés esetén ezzel szemben több, mint 6 hete tartanak a panaszok fellángolásokkal. A csalánkiütés allergiás reakció esetén társulhat angioödémával, amely a bőrön vagy a nyálkahártyán belüli mélyebb duzzanat. A csalánkiütés valójában a bőr felső rétegének, míg az angioödéma a bőr mélyebb rétegeinek duzzanatát jelenti. Az angioödéma sokkal súlyosabb, mint a csalánkiütés.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A csalánkiütés néhány milliméter vagy több centiméter átmérőjű göb formájában jelentkezik a bőrön. A csalánkiütés során jelentkező hólyagok lehetnek kerekek vagy gyűrű formájúak, alkothatnak térképszerű mintázatot vagy óriási foltokat. Az egyes hólyagok néhány percig vagy néhány óráig tarthatnak, és változtathatják alakjukat. A krónikus indukálható csalánkiütés esetén az ingerület után körülbelül 5 perccel jelennek meg a hólyagok, és néhány percig vagy akár egy óráig is eltarthatnak. A csalánkiütés lehet fehér vagy vörös színű, ami jól láthatóan elválik a bőr többi, a csalánkiütés által nem érintett részéről. A csalánkiütés a test bármely pontját érintheti, és hajlamos széles körben elterjedni a bőrön.
A csalánkiütés valójában egy tünet, a szervezet reakciója egy háttérben zajló eseményre. A csalánkiütés a szöveti hízósejtekből és a keringő bazofil granulocytákból felszabaduló kémiai mediátorok, például a hisztamin, vérlemezke-aktiváló faktor és egyéb citokinek felszabadulása miatt alakul ki. A mediátorok aktiválják az érzőidegeket, és az erek tágulását, valamint folyadék szivárgását okozzák a környező szövetekbe. A folyadék megemeli a bőr felső szövetrétegét, ami a hólyagok kialakulásához vezet. A bőrpír a fokozott vérátáramlás miatt alakul ki. A reakció közben felszabaduló mediátorok az idegvégződések ingerlése révén viszketést okoznak. A bradikinin felszabadulása angioödémát okoz.
A csalánkiütés során jelentkező tünetek a következők lehetnek:
A csalánkiütés létrejöttében részt vevő mechanizmust ismerjük, arra viszont számos elmélet létezik, hogy mi aktiválja ezt az útvonalat. Az immunrendszer szerepe bizonyított, az arachidonsav- és a véralvadási rendszer is érintett a csalánkiütés létrejöttében és bizonyos genetikai mutációkat is vizsgálnak. A krónikus spontán csalánkiütés hátterében valószínűleg autoimmun folyamat állhat.
A csalánkiütés hátterében számos ok állhat, melyek közül összegyűjtöttük a gyakoribbakat:
Amennyiben valakinél jelentkeznek a csalánkiütés jelei, érdemes kivizsgáltatni. Ahogyan az előző bekezdésben is írtuk, a csalánkiütés hátterében számos ok állhat. Ha valaki ismerten allergiás egy anyagra és érintkezik vele, valószínű, hogy az okozta a csalánkiütés kialakulását. Olyan esetekben azonban, ahol nem azonosított az allergia, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni.
A csalánkiütés kivizsgálása során az allergia és egyéb specifikus tesztek elvégzése mellett ki kell kérdezni a gyógyszeres és a családi anamnézist, valamint lapos fizikális vizsgálatot kell végezni. Az allergia vizsgálatok között a legjobban ismert a bőrszúrásos, vagy Prick-teszt, mellyel azonosíthatóak a leggyakoribb allergének. Krónikus spontán csalánkiütés esetén érdemes vérkép elemzést és a C-reaktív fehérje szintjének meghatározását is elvégezni. Néha autológ szérum bőrpróbát végeznek ilyen esetben. Az indukálható csalánkiütés esetét gyakran a reakció kiváltásával igazolják, pl. a bőr megvakarásával dermográfia esetén vagy jégkocka felhelyezésével hideg csalánkiütés gyanúja esetén. Amennyiben a csalánkiütés lázzal, ízületi vagy csontfájdalommal és rossz közérzettel jár, szisztémás betegség vagy autoimmun betegség irányába érdemes vizsgálatokat folytatni. Csalánkiütés gyerekeknél – ezekre figyeljünk kivizsgálás előtt - Allergia KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Az akut csalánkiütés krónikussá is válhat - Dermatica Központ
Ilyen bőrtünetek esetén gondoljon lisztérzékenységre - Allergia Központ
6 féle kiütés a baba lábán, mit jelezhet? - Gyermekgyógyászati Központ
A csalánkiütés kezelésében az antihisztaminok az elsődleges választandó gyógyszerek. Emellett egyéb módszerekkel is segíthetünk a csalánkiütés tüneteinek javulásában és az ismételt kialakulás megelőzésében. Az alábbiakban összegyűjtöttök a csalánkiütés lehetséges kezelési módjait:
A csalánkiütés súlyos eseteiben vagy ha a tünetek hosszú ideig fennállnak, fontos orvoshoz fordulni. Ha az antihisztaminok nem hatásosak vagy súlyos akut csalánkiütés esetén 4-5 napos orális prednizolon kúra indokolt lehet. Hosszú távú szisztémás kortikoszteroidok alkalmazása nem ajánlott, mivel nagy dózisok szükségesek a csalánkiütés tüneteinek csökkentéséhez, és ennek következtében elkerülhetetlenül kialakulnak mellékhatások. A hosszú szteroid kezelés mellékhatásai súlyosak lehetnek. Amennyiben a csalánkiütés mellett életveszélyes anafilaxia vagy torokduzzanat jelentkezik, az adrenalininjekció segíthet.
A krónikus csalánkiütés azon eseteit, akik nem reagáltak a négy héten át szedett maximális dózisú antihisztaminokra, további kivizsgálásokra kell küldeni. Szükség lehet a bőrgyógyászati kivizsgálás mellett részletesebb allergológiai kivizsgálásra és immunológiai konzíliumra is. A krónikus csalánkiütés okának megtalálása időigényes és sok vizsgálatra lehet szükség. A csalánkiütés visszatérésének megakadályozásához nem elég csak a tüneteket kezelni, meg kell szüntetni az őket kiváltó okot. A csalánkiütés rendkívül kellemetlen bőrelváltozás, ami jelentősen rontja az életminőséget. A betegek számára fontos a minél korábbi és hatékony kezelés. A rendelés típusa: Rendelési helyszín: Téma szakértője
Dr. Szántó Hajnalka
Bejelentkezés a doktornőhöz »
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.
A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.