Anyajegyeltávolítás

Anyajegyeltávolítás

Szerző: Dermatica Központ | Módosítva: 2019.06.25 15:55

Az anyajegyeket időről időre érdemes bőrgyógyász szakorvossal ellenöríztetni és ha problémás elváltozásra derül fény, akkor az pedig sebész által eltávolítani.

A daganatos betegségek mindegyikére igaz, hogy idejében felismerve javulnak a gyógyulás esélyei, így van ez a melanoma vagy a bőrrák esetében is. Ezért nagyon fontos az otthoni önellenőrzés és az évente elvégzett anyajegy vizsgálat.

A melanoma esetek 30 százalékában az anyajegyekben, a fekete-barna festékanyagot termelő sejtekben alakul ki.

Ha az anyajegyben a következő elváltozások észlelhető, akkor azonnal szakorvoshoz kell fordulni:

  • megváltozik a színe
  • megváltozik a formája
  • a felülete a bőr felszínáből kiemelkedik
  • hirtelen megnő
  • kifekélyesedik, vérezni kezd

Ha valakinél a rosszindulatú elváltozás megjelenik, fontos az anyajegy azonnali eltávolítása, kimetszése a bőrből, mielőtt az agresszíven terjedő, gyorsan áttéteket képző ráktípus továbbterjed a nyirokcsomókra.

Hogyan történik az anyajegy eltávolítása?

Az anyajegy kimetszése helyi érzéstelenítésben történik, a beavatkozás nagyjából fél órát vesz igénybe. Az érzéstelenítést követően az anyajegyet szikével kimetszik a bőrből, majd a sebet összevarrják és vékony, plasztikai csíkok kerülnek rá a még esztétikusabb sebgyógyulás érdekében.

A sebre steril kötés kerül, melyet víz, szennyeződés nem érhet. A páciensnek csak ovatosan szabad tisztálkodnia, és a fokozott izzadás miatt a sportot a teljes gyógyulásig kerülni kell. A varratszedésre testtájtól függően, egy-három hét múlva kerül sor.

A szövettani lelet a beavatkozást követően egy hét múlva készül el. Ennek eredménye alapján történik a további teendők megbeszélése a szakorvossal.


Minden esetben szükség van szövetvizsgálatra

A bőrnövedékek eltávolítására több módszer is létezik: fagyasztás, lézer, kiégetés és sebészi eltávolítás. Anyajegyek eltávolítására ez utóbbi az egyetlen, szakmailag is elfogadott módszer. A többi eljárással nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy a kezelés során pontosan milyen mélyen jár a kezelést végző orvos a bőrben, és így eltávolításra kerül-e biztosan az egész anyajegy. A sebészi kimetszéssel, ezzel szemben pontosan követni lehet az anyajegy vonalát, így a feltétlenül szükségesnél sem kevesebb, sem nagyobb terület nem kerül eltávolítása.

Egy másik fontos érv az anyajegy kimetszése mellett, hogy a beavatkozás után az eltávolított bőrszövetet minden esetben szövettani vizsgálatra kell küldeni. Ez azért lényeges, mert csak így állapítható meg ténylegesen a melanoma diagnózisa. Az első három eltávolítási mód esetében az érintett szövet megsemmisül, így ha a kezelés előtt nem történik mintavétel az anyajegyből, akkor nem lehet a szövetvizsgálatot elvégezni.

Különösen az arcon, dekoltázs területén lévő anyajegyek esetében fontos szempont még az esztétika, a műtéti heg a kimetszés során lesz a legkisebb, ám hozzá kell tenni, hogy a kozmetikai eredmény függ az orvos gyakorlatától, figyelmességétől, a varrási technika megválasztásától és attól is, hogy a páciens mennyire vigyáz a műtéti területre.

Anyajegyszűrő központunkban dolgozó sebész szakorvosok rendkívül nagy tapasztalattal rendelkeznek az anyajegy eltávolításában, így keressék őket bizalommal!

Téma szakértői

Dr. Borbola Kinga

Dr. Borbola Kinga

Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
dr. Medgyesy Gábor

dr. Medgyesy Gábor

sebész
dr. Csapó Zsolt PhD

dr. Csapó Zsolt PhD

sebész

Hírek

A feje tetején kopaszodik? Ilyen okai lehetnek a férfias hajhullásnak nőknél

A feje tetején kopaszodik? Ilyen okai lehetnek a férfias hajhullásnak nőknél

Egyre ritkább a haja a feje tetején, és úgy kopaszodik, ahogyan jellemzően a férfiak szoktak? Ez az úgynevezett androgén (vagyis férfias típusú) hajhullás, amely nőknél különösen önbizalom romboló hatású lehet. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos a jelenség okaira és a megoldás lehetőségeire világított rá.

További részletek
Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

A lipóma egy körülírt, zsírszöveti, bőr alatti csomó, amely elsősorban esztétikai problémát okozhat, de mérettől függetlenül nyomhatja az alatta lévő idegeket. A faggyúciszta (atheroma) a bőrből indul ki, bár akár a bőr alá is terjedhet. Melyiket és miért kell, vagy lehet eltávolítani, és mi erre a legjobb megoldás? Dr. Medgyesy Gábor, a Dermatica sebésze adott választ a kérdésekre.

 

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK