A bőr és köröm gombás megbetegedéseinek száma világszerte növekszik. A XX. század „vívmányai”, mint a zárt, nehezen szellőző lábbelik ( műanyag, nem természetes alapanyagú cipők, bakancsok, gumicsizmák, sportcipők), és a nem szellőző nylon ruhadarabok egész napos viselése (harisnya, zokni), továbbá „modern” életmódunkból következő betegségeink (keringési problémák, cukorbetegség, az immunrendszer legyengülése), antibiotikumok túlzott szedése, műkörmök viselése, sok egyéb tényező mellett, mind-mind hozzájárulhatnak a bőr- és körömgombásodás kialakulásához.
Becslések szerint Magyarországon a lakosság 60-70%-nak van valamilyen gombás eredetű panasza. A bőr és a köröm gombás megbetegedéseit a klinikai kép, a betegség lokalizációja, illetve az invázió mélysége alapján csoportosíthatjuk.
A gombák természetes módon élnek az emberi szervezetben, és más mikrobákhoz hasonlóan lehetnek hasznosak vagy károsak. A káros gombák elszaporodásuk során nagyon erősen kapcsolódhatnak a környezetükhöz, ezért nehéz kiirtani őket és megakadályozni az újabb fertőzést. A gombás fertőzések típusairól és a kezelés lehetőségeiről dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza beszélt. Kapcsolódó cikkünk
Ilyen típusai vannak a gombás fertőzésnek
Az ún. nagyhajlatok (lágyékhajlat, hónalj, mell alatti redő, farvágás) bőrének gombás fertőződése elsősorban túlsúlyos, erősen izzadó, nemritkán cukorbeteg felnőttek betegsége, ahol az érintett terület vörös, nedvedző, erősen viszket és fájdalmassá válhat.
Az arc, törzs, végtagok bőrének gombás fertőzése éles szélű, kör alakú, finoman hámló, gyulladásos foltokban (néha térképszerű rajzolatokban) jelenik meg. Erősen viszketnek.
Az utóbbi évtizedekben egyre gyakrabban fordul elő a fiatalabb korosztályt érintő ún. napgomba okozta bőrelváltozás, mely főleg a nyári időszakra jellemző. A felsőtesten kerek, finoman hámló, néhol összefolyó barnás foltokat okoz, melyek nem viszketnek és nem fertőznek. Jellegzetessége, hogy napozáskor a fertőzött területeken nem képződik pigment, az elpusztult gombatelepek helyén fehér foltok láthatók. Ez azonban reverzibilis, gyógyulás után a bőr pigmentje ismét normális eloszlású lesz. A kórokozó a hajas fejbőrön is előfordul, lehullva újrafertőzhet.
A lábujjközök gombás fertőzése („atlétaláb”) talán a legismertebb. Leggyakrabban a negyedik és ötödik lábujj között alakul ki, ahol erősen egymásra nyomódnak a lábujjak. A bőr viszket, kissé vörös, repedezetté válik. Később a folyamat kiterjedésekor, erősebb izzadás esetén, a bőr felpuhul, fehérré, lehúzhatóvá válik. Mély repedések is kialakulhatnak, melyek fájdalmasak.
Körömgombásodáson a körömlemez, a mátrix és/vagy a körömágy gombás fertőzését értjük. A legmagasabb gyakoriságú körömbetegség (15-50%). Hazánkban úgy mint a világ más részein, a körömgomba gyakorisága kb. 3-10%, idős korban még gyakoribb (20-50%). Tünetei: elszíneződött (barnás, sárgás) körmök, a körmök lemezesen rétegesek, felszínük töredezett megvastagodott, nehezen vágható körmök, kellemetlen szag, fájdalom. A korrekt diagnózis itt is a mikroszkópos és tenyésztéses technikára épül.
A körömgombásodás kezelése sokkal körülményesebb, mint az egyéb bőrgombásodásoké, egyrészt, mert a köröm speciális anatómiája, lassú növekedése gátat szab a hatóanyagok bejutásának, másrészt mert többnyire egyéb betegségekhez társul, növelve a gyógyszerkölcsönhatások és a mellékhatások veszélyét.
Bőrgombásodás esetén egyszerű felszínes gombaellenes kenőcs általában elégséges szokott lenni, a körömgombásodásnál azonban hosszú, szájon keresztüli gyógyszerelés is szükségessé válhat.
A Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika magánrendelőben vállaljuk
bőr- és körömgombásodás kivizsgálását
kiváltó ok felderítését
bőr- és körömgombásodás kezelését - felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt
Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
A tenyéren, ujjakon, talpon, lábfejen megjelenő ekcéma igen kellemetlen, sokszor önbizalom-romboló betegség, amelynek kezelése összetett. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy az alapos kivizsgálás után nem csak a rendszeres hidratálás fontos, de a tüneti és hosszútávú orvosi kezelésen kívül a stresszoldás is.
A köröm- és a bőrgomba minden évszakban kellemetlenséget okozhat az érintetteknek, sokan szégyellik is a betegséget. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus szerint már csak azért is érdemes ezekkel a betegségekkel orvoshoz fordulni, mert a makacs gombás fertőzésektől nagyon nehéz lehet megszabadulni.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!