A hajhullás olyan tünet, amit a legtöbb érintett nagyon nehezen visel – érthető módon a nőknek különösen nehéz ezt megélniük, éppen ezért ők azok, akik gyakrabban fordulnak emiatt orvoshoz. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos a gyakori bőrgyógyászati okokra és a szakszerű kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Ha a kefében marad néhány hajszál, attól még nem kell megijedni, hiszen napi 40-60 szál haj elvesztése még természetesnek tekinthető. Amennyiben feltűnően megnő a kihullott szálak száma és nem nő normálisan újra a haj, már érdemes utánajárni, milyen ok állhat a háttérben. Először is meg kell figyelni, milyen típusú a hajhullás: foltos vagy szétszórt (diffúz).
A hajhullás, hajvesztés okának kiderítése a laborvizsgálatokon, fizikális vizsgálatokon túl nagyon alapos kikérdezésre is épül, hiszen figyelembe kell venni számos más tényezőt is, amelyek szintén okozhatják, súlyosbíthatják a helyzetet. Ilyen például:
A kivizsgálás első lépése lehet a bőrgyógyászati vizsgálat (bár van, amikor a panasz jellege miatt már első körben is endokrinológushoz fordul az érintett). Előbbi esetben három jellemző okra mindig gondolni kell: ez a pikkelysömör, a seborrheás dermatitisz és a gombás betegség.
A pikkelysömör egy krónikus autoimmun betegség, amely leggyakrabban a könyökön és a térden jelentkezik, de érintheti bármely testrészt, így például a fejbőrt is. A bőrön laposan kiemelkedő, vöröses, ezüstösen hámló pikkelyes foltok utalhatnak a pikkelysömörre, a fejbőrön pedig az ezüstös, fehéres plakkok, a vérző bőrfelület, és az esetenként jelentkező égő fájdalom. A psoriasis általában a hajas fejbőr szélein, a homloknál alakul ki, de akár az egész fejbőrt is érintheti, amelynek eredménye lehet az összefüggő, korpás „skalp”. Ez a rétegzett, hámló réteg az, amely képes megakadályozni a hajhagymák oxigénellátást, ami miatt – megfelelő kezelés nélkül – hajhullás, kopaszodás jelenhet meg.
A seborrhoeás dermatitisz egy gyulladásos állapot, ami többnyire a fejbőrön mutatkozik meg, de gyakran megjelenhet az arcon, főleg a szemöldökök közötti területen és az ún. nasolabialis redőben, a mellkason és ritkán a háton is. A zsíros, sárga foltokon túl keményebb, fehér lemezkéket, duzzadt, pirosas bőrt és néha égő, viszkető érzést is produkál az érintett területen.
A betegséggel járó hajhullás nem gyakori jelenség, és leginkább a kínzó viszketés miatti vakarás következtében jelentkezik. Nagyon ritkán, de a gyulladás érintheti a hajhagymákat is, ami szintén átmeneti hajhulláshoz vezethet. A gyulladás megfékezésével a hajvesztés általában megállítható.
A gombák közül elsősorban a tinea capitis az, amely bőrön élősködő gombafajtaként hajhullást, kopaszodást, korpásodást okozhat. Maga a gomba nem csak a hajas fejbőrön, de a szempillákon, a szemöldökön is megtelepedhet, így ott is elfordulhat azok hullása. Erre a betegségre jellemző a fejbőr viszketése, égő érzése, a foltos hajhullás (alopecia areata) és az élesen határolt, piros foltokat borító hámló réteg. Tipikus velejárója a haj töredezése, a fejbőrt érintő gyulladás miatti fájdalom. Leggyakrabban tizenéves korban fordul elő, ilyenkor jó esélye van annak, hogy nyom nélkül gyógyul és a haj újra kinő. A rosszul kezelt vagy legyengült immunrendszerű betegeknél azonban súlyosabb lehet a helyzet és a hegesedés állandósíthatja a foltos kopaszságot
- Már csak azért is fontos a hajhullás pontos okának diagnosztizálása, mert akár csak az említett három betegség is más-más kezelést igényel – ismerteti dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos. – Minél korábbi stádiumban fordul valaki szakorvoshoz, annál jobb az esély a folyamat megállítására, visszafordítására, a kiinduló ok kezelésére.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
Az STD, vagyis a nemi úton terjedő betegségek jelenléte még mindig sokakban feszengést okoz, ami miatt szégyellnek orvoshoz fordulni. Holott a szakszerű kezeléssel nem csak a kellemetlen tünetektől lehet gyorsabban megszabadulni, de a kiújulás, a továbbfertőzés is megelőzhető lehet. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyakori nemi betegségeket nem csak a kicsapongó életet élők kaphatják el, de bárki, aki él szexuális életet.
A hajhullás olyan tünet, amit a legtöbb érintett nagyon nehezen visel – érthető módon a nőknek különösen nehéz ezt megélniük, éppen ezért ők azok, akik gyakrabban fordulnak emiatt orvoshoz. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos a gyakori bőrgyógyászati okokra és a szakszerű kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok