Pikkelysömör vagy seborrhoeás dermatitisz? Hasonló, de nem ugyanaz

Pikkelysömör vagy seborrhoeás dermatitisz? Hasonló, de nem ugyanaz

Dr. Borbola Kinga Módosítva: 2020.10.08 13:25

A pikkelysömör és a sebborhoeás dermatitisz nagyon hasonló tüneteket produkálhat, különösen a hajas fejbőrön. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy a pontos diagnózis az eltérő kezelések miatt is fontos.

Mi a különbség a pikkelysömör és a seborrhoeás dermatitisz közt?

A hajas fejbőrön megjelenő tünetek közt a legfőbb különbség, hogy a psoriasis megjelenése porszerű és ezüstös felszínű, míg a seborrhoeás dermatitisz sárgás és a felszíne zsírosnak érződik. A betegségek eredője és a további tünetek is különböznek.
A seborrhoeás dermatitisz többnyire a fejbőrön alakul ki, de néha megjelenhet az arcon, főleg a szemöldökök közötti területen és az ún. nasolabialis redőben, a mellkason és ritkán a háton is. A zsíros, sárga foltokon túl keményebb, fehér lemezkéket, duzzadt, pirosas bőrt és néha égő, viszkető érzést is produkál az érintett területen.
A pikkelysömör ezüstös, pikkelyes hámlást produkál a fejbőrön.Ezzel szemben a psoriasis leginkább a test más részein, főként a könyökön és a térden jelentkezik, de ritkábban érintheti a fejbőrt is. A bőrön kiemelkedő, pikkelyes foltok utalhatnak a pikkelysömörre, a fejbőrön pedig az ezüstös, fehéres plakkok, a vérző bőrfelület, és az esetenként jelentkező égő fájdalom. A psoriasisos területek melletti bőrfelület tipikusan száraz, míg ez nem igaz a másik betegség esetén. Ugyanakkor a hasonlóság abban mutatkozik meg, hogy a pikkelysömör is okozhatja kemény, fehér, korpa-szerű lemezkék megjelenését.  

Az okok nem ismertek, a rizikófaktorok hasonlóak

Bár a psoriasisról sokat tudunk, például 5 fő típusát meg is különböztetjük, sem ennek, sem a seborrhoeás dermatitisznek nem ismert egyelőre a pontos kiváltó oka, igaz, nagy valószínűséggel mindkettőnél szerepe van az öröklődésnek. Az is biztosnak látszik, hogy bizonyos környezeti okok miatt „inkorrekt utasítások” érkeznek az immunrendszerhez, ami így tévesen kezd reagálni. Ilyen okok lobbanthatják be többek közt a seborrhoeás dermatitiszt:

  • egyes tisztálkodó szerek,
  • bizonyos tisztítószerek, mosószerek,
  • száraz levegő,
  • a bőrön lévő mikroorganizmusok,
  • hormonális változások.

Az immunrendszerre ható betegségek felerősíthetik a tüneteket, és így hatnak az idegrendszeri betegségek is.
A psoriasis esetében a bőrsejtek az adott területeken gyorsabban nőnek, mint a nem érintett területeken, ez az oka a problémás bőrképletek megjelenésének, a fehér színű pikkelyek hámlásának. Ilyen okok miatt lángolhat fel többek közt a pikkelysömör: 

  • bőrsérülések,
  • egyes gyógyszerek,
  • fertőzések, mint például bronchitis, torokgyulladás, mandulagyulladás.

A két betegségben közös, hogy a stressz mindkettőt beindíthatja és súlyosbíthatja is.

A pontos diagnózis után eltérő kezelés jöhet

A pikkelysömör kezelése összetett bőrgyógyászi feladat.- Mindkét betegség esetén fontos, hogy megszülessen egy orvosi diagnózis, hiszen például a pikkelysömörnél még csak egységes, mindenkinél beváló kezelésről sem beszélhetünk, a hatékony módszer mindig személyre szabva választható ki – hangsúlyozza dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus. – Vagyis, a legjobb tanács, ami az ilyen típusú, laikusoknak nem könnyen diagnosztizálható betegségek kapcsán adható, hogy forduljunk orvoshoz, hiszen rengeteget lehet segíteni az esztétikailag zavaró és esetleg kínzó tüneteken, a fellángolások megakadályozásában, illetve a jó állapot stabilizálásában.  

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Borbola Kinga

  • Szakterületek:
    • Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
  • Specialitások:
    • anyajegyszűrés
    • szépészeti bőrgyógyászat
    • bőrrák gyanú kivizsgálása
    • melanoma szűrés
    • hyperhidrosis
    • gyermek és felnőtt ellátás (6éves kor felett)

     

    Vélemények munkatársunkról>>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

    Rendelési helyszín:

    • 1015 Budapest Ostrom u. 16. (a Széll Kálmán térnél)

     

    Bejelentkezés a doktornőhöz »

Orvos válaszol

Jó napot.Jelentkeztem szociális gondozó tanfolyamra,és nem tudom,hogy egészségügyileg alkalmas vagyok e rá mert pikelysömöröm van a térdemen, a könyökömön,és a fejbőrömön.Köszönöm.

Tisztelt Balog Eva,
A pikkelysömör nem fertőző betegség. Nagyon gyakran fordul elő, tüneti kezeléssel szépen csökkenthetők a bőrtünetek. Emiatt nyugodtan jelentkezhet szociális gondozónak.
Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Példaértékű hozzáállás

Dr. Borbola Kinga szakmai munkája és emberi hozzáállása példaértékű.

További vélemények

Hírek

A feje tetején kopaszodik? Ilyen okai lehetnek a férfias hajhullásnak nőknél

A feje tetején kopaszodik? Ilyen okai lehetnek a férfias hajhullásnak nőknél

Egyre ritkább a haja a feje tetején, és úgy kopaszodik, ahogyan jellemzően a férfiak szoktak? Ez az úgynevezett androgén (vagyis férfias típusú) hajhullás, amely nőknél különösen önbizalom romboló hatású lehet. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos a jelenség okaira és a megoldás lehetőségeire világított rá.

További részletek
Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

A lipóma egy körülírt, zsírszöveti, bőr alatti csomó, amely elsősorban esztétikai problémát okozhat, de mérettől függetlenül nyomhatja az alatta lévő idegeket. A faggyúciszta (atheroma) a bőrből indul ki, bár akár a bőr alá is terjedhet. Melyiket és miért kell, vagy lehet eltávolítani, és mi erre a legjobb megoldás? Dr. Medgyesy Gábor, a Dermatica sebésze adott választ a kérdésekre.

 

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK