A háromnapos láz egy jól ismert betegség a bölcsödékben és az óvodákban, ugyanis a legtöbben 2 éves koruk előtt átesnek ezen a fertőzésen. Ahogyan a neve is sejteti, a háromnapos láz több napig tartó magas lázzal jár, emellett azonban bőrkiütések is kialakulhatnak. Ezek a tünetek szülőként aggodalomra adhatnak okot, de érdemes tudni, hogy a háromnapos láz a legtöbb esetben egy enyhe lefolyású, hamar gyógyuló betegség, ami nem okoz súlyos szövődményeket. A háromnapos láz legsúlyosabb tünete a lázgörcs lehet, valamint a legyengült immunrendszerű gyermekeknél súlyosabb szövődményeket is kialakulhatnak.
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Dermatica Központban
Mi a háromnapos láz kórokozója?
Hogyan terjed a háromnapos láz?
Kiket fertőz meg könnyen a háromnapos láz?
Mik a háromnapos láz jellemző tünetei?
Okozhat szövődményeket a háromnapos láz?
Hogyan vizsgálható ki a háromnapos láz?
Hogyan történik a háromnapos láz kezelése?
A háromnapos láz az exanthema subitum vagy roseola infantum néven is ismert betegség, mely főként a kisgyermekeket fertőzi meg. A háromnapos láz egy vírusfertőzés által okozott betegség, melyet a herpeszvírusok családjába tartozó humán herpeszvírus 6 (HHV-6) és a humán herpeszvírus 7 (HHV-7) okoz. A herpeszvírusok családja számtalan kellemetlen betegséget okoz, ide tartozik például a HSV-1 által okozott ajakherpesz, a HSV-2 által okozott nemi herpesz, illetve a Varicella-zoster vírus (VZV) által okozott bárányhimlő és övsömör. Ezek a fertőzések felnőtteket és gyermekeket is érinthetnek, de gyakoribb, hogy már gyermekkorban átesünk a herpeszvírusok által okozott fertőzéseken. A herpeszvírusok krónikus vagy hosszú ideig tartó fertőzéseket is okozhatnak, ám ebből a szempontból a háromnapos láz kórokozója kivétel. A háromnapos láz betegsége legtöbbször pár nap alatt lezajlik és nem okoz szövődményeket vagy maradandó károsodást. A herpeszvírusok kapcsán azt is érdemes tudni, hogy különös óvatossággal kell lenni a terhesek, immunhiányosok vagy a csecsemők esetében, ugyanis náluk súlyosabb fertőzéseket okozhatnak.
Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18
Ahogy már korábban is említettük a háromnapos láz egy vírusfertőzés által okozott betegség, mely cseppfertőzéssel terjed. Érdemes tudni, hogy a cseppfertőzéssel terjedő betegségek képesek a legnagyobb járványok létrehozatalára. Ilyenkor ugyanis a kórokozók – a háromnapos láz esetében a humán herpeszvírus 6 (HHV-6) és a humán herpeszvírus 7 (HHV-7) – a köhögéssel, tüsszentéssel, beszéddel levegőbe jutó apró részecskékben terjednek. Egy fertőzött gyermek tehát a környezetében sok mást is meg tud fertőzni. Éppen ezért gyakori, hogyha valaki megfertőződik a háromnapos láz által egy óvodai vagy bölcsődei csoportban sokan mások is megbetegszenek majd. A cseppfertőzéssel terjedő betegségek tehát nagyobb virulenciájúak, könnyebben tudnak járványt létrehozni, mint például a vérrel vagy szexuális úton terjedő fertőzések. Érdemes tudni a háromnapos láz kapcsán, hogy azok a gyermekek már nem fertőznek, akiknek több, mint egy napja (legalább 24 órája) nincsen lázuk, függetlenül attól, hogy bőrkiütéseik még vannak-e.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A háromnapos láz leginkább a csecsemőket és a kisgyermekeket érinti, és a legtöbben az élet első két évében átesnek a fertőzésen. A háromnapos láz előfordulása az őszi-tavaszi időszakban a leggyakoribb más cseppfertőzéssel terjedő betegségekhez, például az influenzához hasonlóan. Ilyenkor a gyermekek kis térben összezárva vannak a bölcsődei vagy óvodai csoportokban, a hideg miatt kevesebbet szellőztetnek és könnyebben terjednek a fertőzések a közös játék vagy a közös étkezések során.
Annak ellenére, hogy a háromnapos láz egy nagyon fertőző betegség, szerencsére általában pár nap alatt és szövődmények nélkül elmúlik. A legtöbb gyermek egy hét alatt felépül a háromnapos láz betegségéből, így egy ártalmatlanabb betegségnek mondható. A háromnapos láz az immunszuprimált (veleszületett vagy szerzett immunhiány, immunrendszert gyengítő gyógyszereket szedő vagy HIV-vel érintett) gyermekek körében okozhat komolyabb szövődményeket.
Természetesen érdemes fokozottan odafigyelni a higiéniás szabályok betartására, ha gyermekünk megfertőződik a háromnapos láz által. Ezzel csökkenthetjük a vírus terjedését, valamint azzal is, ha ilyenkor otthon marad a gyermek és nem visszük közösségbe. Nagy valószínűséggel szülőként mi már rég átestünk a háromnapos láz fertőzésen és a szervezetünk védett ellene, de ennek ellenére is érdemes gyakrabban kezet mosni – különösen a gyermek gondozása után -, valamint gyakrabban takarítani és szellőztetni. Ezek az apró óvintézkedések sokat segíthetnek, hogy ne terjedjen át másokra is a háromnapos láz betegsége.
A háromnapos láz tünetei két csoportba oszthatóak, két fázisban jelentkeznek. A háromnapos láz első tünetei körülbelül 1-2 héttel a gyermek megfertőződése után jelentkeznek. Általában a betegség első jele a hirtelen láz, ami akár 39-40 °C-ig is emelkedhet. A láz jellemzően 3-4 napig tart, ahonnan a betegség neve is ered. A lázas periódus jellemző tünetei közé tartozhatnak még a következő tünetek:
A háromnapos láz tüneteinek másik csoportját a bőrkiütések jellemzik. Általában a láz lecsökkenése után, a tünetek első megjelenését követő 4-5-ik napon jelentkeznek a bőr tünetek. A háromnapos láz betegségére jellemző, hogy az arcon és a törzsön vörös kiütések, apró pöttyök, valamint domború hólyagok jelennek meg. A bőrkiütések gyakran viszketnek is, és könnyen felülfertőződhetnek, ha elkaparják őket a gyermekek. Szerencsére azonban a lázhoz hasonlóan a bőrkiütések is néhány nap alatt el szoktak múlni.
A legtöbb gyermeknél a háromnapos láz nem okoz komoly szövődményeket, hanem pár nap alatt teljesen felépülnek a betegségből. A háromnapos láz legsúlyosabb tünete a lázgörcs lehet, azonban legyengült immunrendszerű gyermekeknél a háromnapos láz súlyosabb szövődményeket is okozhat. A lázgörcs elsősorban a kisebbeket, a 6-18 hónap közti gyermekeket érinti. Az ekorú gyermekek 10-15%-ánál alakul ki lázgörcs a háromnapos láz betegsége során. A lázgörcs azt jelenti, hogy a lázas állapot alatt görcsös rohamok jelentkeznek a gyermeknél, melyek általában nem tartanak tovább 15 percnél, és nem okoznak maradandó károsodást a gyermeknek. A lázgörcs három fő jele a következő:
Amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja, forduljon mihamarabb orvoshoz! A lázgörcs és az epilepsziás görcsroham hasonló tünetekkel jelentkezhet, így minden esetben érdemes alaposan kivizsgálni, hogy milyen típusú rohama van a gyermeknek. Ha gyermekének már volt korábban is lázgörcse, gyermekorvosa meg fogja mondani, hogyan kezelje, ha ismét előfordul. Ügyeljen arra, hogy szorosan kövesse az ő iránymutatásait. Ha kétségei vannak, hívja a sürgősségi ügyeletet!
A gyermekek között a háromnapos láz súlyosabb szövődményei csak az autoimmun betegségekkel élőknél vagy a gyengült immunrendszerűeknél fordulhat elő. Ezen esetekben a háromnapos láz lehetséges szövődmények közé tartoznak:
A háromnapos láz jellegzetes tünetekkel jelentkezik, így azok és a fizikális vizsgálat alapján általában kimondható a diagnózis. Fontos emellett részletesen megismerni a gyermek anamnézisét, ugyanis más gyermekeket érintő betegségek is jelentkezhetnek hasonló tünetekkel. Allergiás gyermekeknél a bőrreakciók hasonlóak lehetnek a háromnapos láz bőrreakcióihoz, valamint fontos elkülöníteni a betegséget a skarláttól és a kanyarótól is. Ritkán szükség lehet vérvételre és a vérkép kiértékelésére, valamint egyéb vizsgálatokra is a háromnapos láz diagnózisának megerősítéséhez, de a legtöbb esetben az anamnézis ismerete és a fizikális vizsgálat elegendő. A gyermekgyógyász válaszol: lázcsillapítás csecsemőknél és gyerekeknél - Gyermekgyógyászati KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bárányhimlő: nem csak kiütéseket okozhat - Infektológiai Központ
6 féle kiütés a baba lábán, mit jelezhet? - Gyermekgyógyászati Központ
Diagnózis: ismeretlen eredetű láz - Immun Központ
A háromnapos láz kezelésére nincs specifikus terápia, így a kezelés elsősorban a tüneti kezelést jelent. A láz enyhítésére lázcsillapítókat lehet alkalmazni. Fontos azonban figyelni, hogy ne alkalmazzunk aszpirint kisgyermekeknél, mivel az Reye-szindróma kockázatát hordozza. Ehelyett adjunk inkább paracetamolt vagy ibuprofent, hogy csökkentsük a gyermek lázát. A lázcsillapítás mellett a gyermek folyadékbevitelére is érdemes odafigyelni. A háromnapos láz kezelése tehát otthon, a szülő segítségével is kivitelezhető. Speciális terápiára csak abban az esetben van szükség, ha a gyermeke immunszuppresszív gyógyszert szed. Rendelés típusa: Rendelési helyszín: Téma szakértője
Dr. Karászi Viktória
Bejelentkezés a doktornőhöz »
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.
A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.