Ha a szemhéj viszketés tartósan fennálló tünet, érdemes megkeresni az okát, hiszen akár ekcéma, allergia, pikkelysömör is okozhat ilyen panaszt. A leggyakoribbak okokat dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza vette számba.
Az ekcéma egyik formája a kontakt dermatitis, amely akkor alakul ki, ha a bőr egy irritáló anyaggal vagy a bőrön allergiát okozó anyaggal érintkezik. A tünetek percek vagy akár órák alatt is megjelenhetnek, jellegzetesen viszketés, irritáció, kipirosodás. A legtipikusabb irritáló és allergizáló anyagok samponokban, tusfürdőkben, kozmetikai termékekben lévő illatanyagok, a sötét hajfesték, esetleg ékszerekben, testékszerekben található anyagok. Kozmetikai kezelések szintén okozhatnak szemhéjduzzanatot, vörösséget.
A seborrhoeás dermatitis az ekcéma egy másik formája, amely a test olyan részét érinti, ahol számos faggyúmirigy található, így a szemhéjat is. A betegség jellemző tünetei a kerek, vörös, viszkető foltok, amelyek nem fertőzőek. További tünet lehet még a hámlás, az enyhe szemhéjduzzanat, esetleg az égő érzés.
A psoriasis vagy pikkelysömör érintheti az arcot is, leginkább a homlok felső részét, a hajvonalat, ritkábban a szemhéjat is. A pikkelysömör krónikus betegség, amely vörös, hámló foltok formájában jelentkezik a bőrön, amelyek ezüstös fényűek lehetnek, esetleg úgy tűnik, mintha az érintett terület korpás lenne. Stressz, fertőzések, bizonyos gyógyszerek újra és újra belobbanthatják a tüneteket.
Nem ritka, hogy a viszkető szemhéj szénanáthához társuló allergiás reakció tünete. Az enyhe allergia a viszketés mellett okozhat tüsszögést, köhögést, súlyosabb esetben testszerte bőrkiütések is jelentkezhetnek.
Az övsömör egy fájdalmas hólyagos tünetekkel járó fertőzéses megbetegedés, amely típusosan a testnek vagy az arcnak csak az egyik oldalát érinti. A hólyagok megjelenése előtt a betegek gyakran tapasztalnak fájdalmat, viszketést, bizsergést az adott területen, amely a homlokot és szemhéj területét is érintheti. A betegség azoknál alakul ki, akik már átestek bárányhimlő fertőzésen, és a testükben maradó varicella zoster vírus aktiválódik. A viszkető kiütéseken túl tünet lehet még a láz, fejfájás, hidegrázás, elesettség.
A cukorbetegek jelentős része tapasztalhat bőrtüneteket is, előfordul, hogy a bőrtünetek jelzik először a diabéteszt. Megjelenhetnek gombás fertőzések, szőrtüszőgyulladás – mindkettő irritációt, viszketést okozva. Gyakori bőrszárazság testszerte kialakuló viszketést okozhat.
Bár a tetvek jellemzően a fejbőrön élnek, néha képesek a szempillákon is megtelepedni. A főként gyermekeket érintő problémára a viszketés hívhatja fel a figyelmet.
- Nem mindegy, mi okozza a viszketést, tehát az első legfontosabb lépés a diagnózis – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza. - Hiszen míg a seborrhoeás dermatitisnél beválhatnak a gombaellenes krémek, súlyosabb esetben kortikoszteroidos készítmények, addig az övsömör vírusellenes kezelést igényel, a psoriasis kezelése pedig hosszan tartó, összetett és a betegség súlyosságától függ. Allergiás tüneteknél meg kell próbálni beazonosítani a forrást, míg a tetű kezelése akár vénynélküli szerekkel is megoldható. Minél előbb bőrgyógyászhoz fordul a beteg, annál hamarabb megszülethet a diagnózis és remélhetőleg annál gyorsabban megszabadulhat a kellemetlen és gyakran esztétikailag is zavaró bőrproblémától.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.
A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.