Nem feltétlenül könnyű az érintetteknek felismerni, hogy a lábukon, karjukon mutatkozó vörös, kerek, viszkető folt egyfajta ekcéma. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus a mikrobás vagy nummuláris ekcéma tüneteiről, kezelési lehetőségeiről beszélt.
A nummuláris vagy mikrobás ekcémát a kerek, gyulladt, élénkvörös, hámló bőrelváltozások jellemzik. Nem csak a kínzó viszketés hívhatja fel rá a figyelmet, de gyakran hólyagocskák is megjelennek a foltokban, és előfordulhat, hogy a hámfosztott területeken baktériumok is megtelepednek. A tipikusan a végtagokon, lábon, karon megjelenő bőrbetegség nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel a tünetek jól kezelhetők.
Bár sajnos a nummuláris ekcéma konkrét okai nem ismertek, a bőrgyógyászok számos olyan tényezőt ismernek, amelyek kiválthatják a betegséget. Ide sorolhatóak többek közt a bőrsérülések (vágások, égések, akár még a rovarcsípések is), a stressz és a meglévő kontakt dermatitisz is, amelynek talaján könnyebben kialakulhat az ez ekcématípus. A leggyakoribb hajlamosító tényező azonban a száraz és érzékeny bőrtípus. Az American Academy of Dermatology Association felmérései szerint a nummuláris ekcéma nagyobb arányban érinti a férfiakat, tipikusan 55-65 éves koruk körül. Érdekes viszont, hogy a nők ennél jóval fiatalabb korban, tinédzserként vagy fiatal felnőttkorban szembesülhetnek a diagnózissal.
Borbola doktornő szerint az ekcémák megjelenése bőrtípus szerint is változhat, hiszen például a sötét bőrön nem feltétlenül pirosnak mutatkoznak a foltok, hanem inkább szürkének, bordónak vagy sötétbarnának. Mégis vannak tünetek, amelyek mikrobás ekcémára utalhatnak:
- Mint minden bőrbetegségnél, a mikrobás ekcémánál is döntő a vizuális vizsgálat, és a tünetek történetének megismerése. Fontos tudni, mikor kezdődött, kiválthatta-e valami, mennyi ideig, milyen erősen viszket, milyen kezelésekkel próbálkozott eddig a páciens – ismerteti dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus. – Szükség esetén elrendelhetünk allergiatesztet, illetve megvizsgálhatjuk, megtelepedett-e a felületen valamilyen baktérium. A vizsgálat és az eredmények birtokában elkezdődhet a tüneti kezelés, ugyanis sajnos oki terápia egyelőre nem létezik. Elsődlegesen cél, hogy a páciens ne érjen hozzá, ne vakarja az ekcémás területet. Ehhez viszketést csökkentő szereket rendelhetünk el, és gyakran szükség van szteroid tartalmú készítményekre is, a gyulladás csökkentéséhez. Javasolt lehet a hámpörkök eltávolítása borogatással, ami lehet akár fertőtlenítő oldattal kevert kamillatea. Ezután a baktériumok vegetációit kell eltávolítani antibakteriális kezeléssel. A betegeknek a bőr kiszáradását feltétlenül meg kell előzni, ezért az elváltozások speciális kezelése mellett a bőr hidratálása is javaslunk készítményeket.
Egyes megközelítések szerint a mikrobás ekcéma kezelésében szerepe lehet a Botox-injekciós és a fototerápiás kezelésnek, illetve mindenképpen fontos megpróbálkozni a stresszkezelés módszereivel, hiszen egy-egy stresszes időszak önmagában is a betegség fellángolását okozhatja.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
További véleményekDr. Borbola Kinga szakmai munkája és emberi hozzáállása példaértékű.
Az arcon megjelenő szemölcs nagyon zavaró lehet, de ha házilagos módszerekkel kívánunk megszabadulni tőle, esetleg olyan készítményekkel próbálkozunk, amelyekkel nem szabad az arcot kezelni, sokkal nagyobb bajt is okozhatunk. A legjobb tehát, ha felkeressük a bőrgyógyászt, aki professzionális módszereket alkalmaz a szemölcs eltávolításban. A témáról dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.