Belobbant az ekcéma a gyakori kézmosás, fertőtlenítés miatt?

Belobbant az ekcéma a gyakori kézmosás, fertőtlenítés miatt?

Dr. Borbola Kinga Módosítva: 2022.11.07 14:58

A gyakori kézmosás, kézfertőtlenítés fontos eszköz a koronavírus elleni védekezésben, de az ekcémás betegek tüneteit belobbanthatja, súlyosbíthatja. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus tanácsokat adott az érintetteknek.  

Kézmosás vagy kézfertőtlenítés?

Atópiás dermatitis és a dyshidrotikus ekcéma esetén a gyakori kézmosás gyakran a bőrszárazsághoz, viszketéshez, fájdalomhoz, és nem ritka az emiatt kialakult sebek felülfertőződése sem. Ugyanakkor a koronavírus elleni védekezésnek a megfelelő higiénia az egyik alapfeltétele, vagyis nem elhagyni kell a kézmosást, hanem lehetőség szerint megelőzni az ekcéma belobbanását.
A kézen, tenyéren jelentkező ekcéma hólyagokat is okozhat.- Sok ekcémával küzdő beteg tapasztalhatja mostanában, hogy a kézmosás még mindig jobb, mint a gyakori kézfertőtlenítő használat, különösen, ha rögtön utána hidratálót alkalmaznak. Ezért a betegeknek érdemes a zsebükben, táskájukban is hordani egy tubus hidratálókrémet, ugyanis a fő cél a kiszáradás megelőzése – hangsúlyozza Borbola doktornő. – Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy számos antiszeptikus és antibakteriális termék túl erős a bőrnek, különösen, ha az ajánlásoknak megfelelően 20 másodpercig sikáljuk vele a kezünket. De amennyiben ez szükséges – például olyan dolgozóknak, akik sűrűn kerülnek kapcsolatba másokkal-, a járvány elkerülésének előnye még mindig felülírja a bőrt érő megpróbáltatás kockázatát. Ilyen esetben még fontosabb a rendszeres hidratálás, lehetőleg a bőrgyógyász által javasolt, akár gyógyszertári készítményekkel, illetve ha nincs ismert allergia, megfontolandó az eldobható latex kesztyű viselése.

A tenyéren, talpon jelentkező ekcéma speciális gondozása

Az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidrotikus ekcéma egyik legfeltűnőbb tünete az erősen viszkető, mélyen ülő, apró hólyagok megjelenése. A hólyagok 2-3 hét után általában elmúlnak, de a bőr jellemzően száraz, piros, repedezett marad. Ugyanakkor a hólyagok nem csak esztétikai problémát jelentenek, de utat nyithatnak különböző kórokozóknak, a bakteriális felülfertőződés pedig súlyosbítja az egyébként is kellemetlen tüneteket. A betegség éveken keresztül, akár havonta belobbanhat – különösen az erős igénybevétel, így például a gyakori kézmosás, fertőtlenítés miatt. Ha az otthoni kezelések, hidratálás már nem segít, és nagyon kellemetlen, erős panaszok jelentkeznek, mindenképpen bőrgyógyászhoz kell fordulni.

Az ekcéma fájó, viszkető tüneteinek kezelése bőrgyógyász feladata.- A diagnózis első lépése a vizsgálaton túl az alapos kikérdezés, hiszen például a szokványos terápiára nem megfelelően reagáló esetekben allergiatesztet is érdemes végeztetni, beleértve a fémeket, bizonyos élelmiszereket, polleneket, penészgombákat. Ha ugyanis fény derül az allergiára, ennek kezelése már eleve csökkenti a tüneteket - dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus. - Ezzel együtt a dyshidrotikus ekcéma kezelésére nincs egyetlen, minden esetben megfelelő módszer. Előfordul, hogy a vizsgálat során kiderül, hogy steril körülmények között ki kell ürítenünk a hólyagokat, amit semmiképpen sem ajánlok házilag kivitelezni, hiszen a nem szakszerű beavatkozás felülfertőzést is eredményezhet. Hosszabb távon a viszketés ellen elrendelhetünk antihisztaminokat, a gyulladás és irritáció visszaszorítására pedig akár szteroid tartalmú készítmények átmeneti használatát. A folyamatosan szükséges hidratálásra pedig érdemes speciális terméket alkalmazni, hiszen például fémallergia esetén fontos, hogy az alkalmazott termék ne tartalmazzon például alumíniumot.

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Borbola Kinga

  • Szakterületek:
    • Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
  • Specialitások:
    • anyajegyszűrés
    • szépészeti bőrgyógyászat
    • bőrrák gyanú kivizsgálása
    • melanoma szűrés
    • hyperhidrosis
    • gyermek és felnőtt ellátás (6éves kor felett)

     

    Vélemények munkatársunkról>>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

    Rendelési helyszín:

    • 1015 Budapest Ostrom u. 16. (a Széll Kálmán térnél)

     

    Bejelentkezés a doktornőhöz »

Orvos válaszol

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Pár éve a téli hónapokban a kezem nagyon kiszárad a hidegtől, sebes, érdes, eléggé fájdalmas is. Nagyon sok krémet kipróbáltam(Neutrogena- tol a gyógynövényes kremekig), de vagy nem használ, vagy csak ront a helyzeten. :(
Tudna esetleg olyan krémet ajánlani ami erre a hideg" allergiára" segítség lehet? Vagy ezek vényköteles termékek?
Előre köszönöm a segítségét!

Üdvözlettel,
Ábrahámné Acél Gabriella

Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász kozmetológus
Tisztelt Gabriella!

Amennyiben panaszai lipidpótló készítmények mellett nem javulnak, valószínüleg már ekcemas tünetek is jelentkeznek.
Javaslom szakorvos felkeresését ahol megoldást találnak problémájára.

Üdvözlettel:

Dr Vincze Ildikó
börgyógyász-kozmetológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves

Nagyon elégedett voltam a kiváló szakorvosi ellátással, empatikus, páciens-központú vizsgálattal és konzultációval. A Doktornőnek külön köszönom a kedvességét!

További vélemények

Hírek

A feje tetején kopaszodik? Ilyen okai lehetnek a férfias hajhullásnak nőknél

A feje tetején kopaszodik? Ilyen okai lehetnek a férfias hajhullásnak nőknél

Egyre ritkább a haja a feje tetején, és úgy kopaszodik, ahogyan jellemzően a férfiak szoktak? Ez az úgynevezett androgén (vagyis férfias típusú) hajhullás, amely nőknél különösen önbizalom romboló hatású lehet. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos a jelenség okaira és a megoldás lehetőségeire világított rá.

További részletek
Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

Lipóma vagy faggyúciszta? Melyiket és miért kell eltávolítani?

A lipóma egy körülírt, zsírszöveti, bőr alatti csomó, amely elsősorban esztétikai problémát okozhat, de mérettől függetlenül nyomhatja az alatta lévő idegeket. A faggyúciszta (atheroma) a bőrből indul ki, bár akár a bőr alá is terjedhet. Melyiket és miért kell, vagy lehet eltávolítani, és mi erre a legjobb megoldás? Dr. Medgyesy Gábor, a Dermatica sebésze adott választ a kérdésekre.

 

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Borbola Kinga
Dr. Borbola Kinga Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK