A COVID-19 kapcsán számos, a betegségre jellemző, különféle tünetek váltak ismertté, de talán kevesebb szó esett a bőrtünetekről. Ezekre hívta fel a figyelmet dr. Pánczél Gitta, a Dermatica bőrgyógyásza.
Nem csak a súlyos problémákat okozó koronavírus fertőzés járhat bőrtünetekkel, és az sem igaz, hogy csak enyhe lefolyásnál jelentkezhetnek kiütések, hólyagok a bőrön – bár egyelőre úgy tűnik, a kórházban kezelt betegek nagyobb eséllyel tapasztalhatnak bőrtüneteket is. Amerikai szakmai szervezetek még 2020-ban vizsgáltak 171 COVID-19 fertőzött beteget és az alábbi bőrtüneteket tapasztalták náluk:
- Ma még nem teljesen világos, pontosan mi miatt alakulnak ki a bőrtünetek a koronavírussal összefüggésben. Azt is feltételezik a szakértők, hogy a bőrtünetek nem közvetlenül a COVID-19, hanem csak a fertőzés által kiváltott immunválasz másodlagos következményei. Mivel a koronavírussal kapcsolatos bőrtüneteket egyáltalán nem könnyű beazonosítani és természetesen a vizsgálatnál minden egyéb kiváltó okot is számításba kell venni, fontos, hogy a betegek ne diagnosztizálják magukat és ne kezdjenek különféle, ismerősök által ajánlott termékeket használni. Sok esetben ezek a panaszok maguktól is elmúlnak néhány hét alatt, azonban ha ez mégsem következik be, vagy fájdalommal, viszketéssel, kellemetlenséggel járnak, mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni, már csak a pontos diagnózis miatt is – hangsúlyozza Pánczél doktornő.
- Akár átesett valaki a COVID-19 fertőzésen, akár nem, a néhány napnál hosszabb ideig tartó kiütés okának mindenképpen érdemes utánajárni. Már csak azért is, mert a látszólag hasonló bőrtünetek mögött teljesen különböző, akár kezelést igénylő betegségek is meghúzódhatnak. Gyakran kiütésnek nevezik a páciensek az ekcémás bőrelváltozásokat is, illetve a felkaron, a combon, a fenéken, esetleg a háton, az arcon kialakuló, keratosis pilaris nevű makacs, de ártalmatlan esztétikai problémát, amit a köznyelvben gyakran csirkebőrnek, grízes bőrnek vagy libabőrnek is neveznek. Emellett természetesen sok más betegség is járhat kiütésnek tűnő bőrtünettel, legyen szó olyan krónikus állapotról, mint a rozácea vagy olyan akut jelenségről, mint a fertőzések okozta bőrelváltozások – ismerteti dr. Pánczél Gitta, a Dermatica bőrgyógyásza. - Vagyis ha a koronavírushoz kapcsolódóan jelentkeznek bőrtünetek, első körben telefonon kérjünk orvosi tanácsot, a fertőzés lecsengése után pedig személyesen is érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. Ha pedig a COVID-19-től függetlenül mutatkozik korábban ismeretlen, zavaró bőrtünet, szintén érdemes szakorvosi segítséget kérni.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
A cukorbetegség és annak következményei sok szervet érinthetnek, beleértve a bőrt is. Amikor pedig a cukorbetegség miatt bőrtünetek jelennek meg, az mindig annak a jele, hogy túl magas a vércukorszint. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen esetekben a diabetológiai és a bőrgyógyászati kezelés egyaránt szükséges.
Sokan tudják, hogy az immunrendszer állapota alapvető szerepet játszik a pikkelysömör kialakulásában, éppen ezért a kezelés sok esetben az immunrendszer működését célozza. De vajon hogyan lehet befolyásolni ezt a működést? Szerepe van-e ebben az életmódnak, vagy csak gyógyszerrel lehet rá hatni? Milyen jelentősége van a bélrendszer állapotának? Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza a legfontosabb kérdésekre válaszolt.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!