Mindannyiunkkal előfordult már, hogy száraz, repedezett lett a bőrünk. Ez különösen a téli, hideg hónapokban gyakori, de vannak, akiknél egész évben fennáll. A száraz, repedezett bőr nemcsak esztétikailag zavaró, de sokszor viszket is és könnyebben felül is fertőzödhet. Ismerje meg, mik lehetnek a száraz, repedezett bőr okai, és mit tehet, hogy kezelje vagy megelőzze ezt az állapotot!
Mit jelent a száraz, repedezett bőr?
Hogyan írható le a száraz, repedezett bőr?
Mi lehet a száraz, repedezett bőr oka?
Milyen betegségekben fordulhat elő száraz, repedezett bőr?
Ki foglalkozik a száraz, repedezett bőr gyógyításával?
Hogyan kezelhető a száraz, repedezett bőr?
Mikre érdemes odafigyelni, hogy megelőzzük a száraz, repedezett bőr kialakulását?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A száraz, repedezett bőr jelenségét nem nagyon kell bemutatni, hiszen életünk során szinte mindannyiunk tapasztalja. Olyan bőrfelületet jelent, amely nem rendelkezik elegendő nedvességgel, ezért veszít a rugalmasságából és puhaságából és megkeményedik a bőr. Érdes tapintatú, hámló bőrfelületként jelentkezhet, és az is gyakori, hogy viszket az adott bőrterület. Gyakori, hogy megváltozik az adott területen a bőrnek a színe is. A száraz, repedezett bőr orvosi megnevezése a xeroderma. A xerózis a súlyosan száraz bőrt jelenti. A súlyosan száraz bőr törékeny, könnyen hámlik, repedezik, de akár vérezhet is, valamint fájdalmas sebek alakulhatnak ki az adott területen. Ilyen esetben érdemes úgy gondoskodni a bőrről, mintha valamilyen sérülést vagy sebet ápolnánk, ezzel elkerülhetjük azt, hogy megfertőzödjön. A száraz, repedezett bőr a legtöbb embernél szezonálisan alakul ki, főként télen a hideg időjárás miatt jelentkezik. De vannak olyanok is, akiknél egész évben fennáll a száraz, repedezett bőr tünete és egész évben alapos bőrápolásra van szükségük.
A legtöbb esetben a száraz, repedezett bőr egy ártalmatlan, átmeneti jelenség, ami esetén további hidratálásra és nedvességre van szüksége az adott bőrfelületnek. Ezt otthon mi magunk is elvégezhetjük testápolók, hidratáló krémek segítségével. Érdemes azonban tudni, sok esetben valamilyen fertőzés vagy betegség első tünete mutatkozik meg így. Ha nem javul a száraz, repedezett bőr tünete otthoni hidratáló krémek hatására, érdemes szakorvosi segítséget kérni. Ugyanígy érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, hogy súlyos fokú a bőrszárazság, vagy ha hogyha fertőzés jeleit észleljük rajta. Ilyen esetekben orvosi kivizsgálásra és kezelésre lehet szükség, mert a száraz, repedezett bőr valamilyen bőrbetegséget is jelenthet.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A száraz, repedezett bőr az alábbi tünetekkel mutatható be:
Otthon is tesztelhetjük, hogy vajon fennáll-e száraz, repedezett bőr. Ehhez próbáljon meg körmeivel enyhén húzni egy vonalat a bőrén. Ennek során ügyeljen arra, hogy körmeivel ne gyakoroljon nyomást a bőrére, és kerülje el, hogy megkarcolja magát. Ez a teszt jól működik a karján vagy a lábán, ahol nagy a bőrfelület. Nézze meg, hogy milyen hatást vált ki a felszínes karcolás, hámlik-e tőle a bőr. A hámló bőr ugyanis a száraz, repedezett bőr jele.
Bárhol kialakulhat száraz, repedezett bőr a testen, de a leggyakoribb helyek közé tartoznak:
A száraz, repedezett bőr alapvetően annak a jele, hogy nincsen elég nedvesség a bőrrétegekben. A bőr több mechanizmust is alkalmaz, hogy megőrizze a nedvességtartalmát, de extrém körülmények között ez gyakran nem elegendő. A bőr legkülső rétege (szaruréteg) is fontos szerepet játszik a nedvesség megtartásában. Ez a réteg elhalt hámsejtekből áll, melyek között lipidek találhatók. A lipidek vízzáró réteget képeznek, amely megakadályozza a víz elpárolgását a bőr mélyebb rétegeiből. Emellett a szaruréteg sejtjei természetes hidratáló faktorokat is tartalmaznak, mint például aminosavakat, ureat, tejsavat és cukrokat, amelyek vonzzák és megkötik a vizet. Ez segít fenntartani a bőr nedvességtartalmát. A bőr faggyúmirigyei által termelt faggyú bevonja a bőr felszínét, védve ezzel a bőrt a kiszáradástól. A bőr mélyebb rétegeiben található kollagén és elasztin közvetlenül nem védenek ugyan a kiszáradás ellen, de fenntartják a bőr rugalmasságát és struktúráját.
Ezek a mechanizmusok összességében segítenek abban, hogy a bőr megőrizze nedvességtartalmát, és ellenálljon a környezeti szárazságnak. Ez azonban nem mindig sikerül és a bőr kiszáradhat, vagyis további ápolást és külső segítséget igényelhet a nedvességtartalma fenntartásához. A száraz, repedezett bőr hátterében a következő tényezők állhatnak:
A csalánkiütés elsősorban akut reakcióként jön létre, főként egy allergiás reakció részeként, de időnként előfordul, hogy a tünetek krónikussá válnak. Az akut és krónikus tünetek lehetséges okaira és a kezelésre dr. Brezán Edina, a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika bőrgyógyásza, kozmetológus szakorvos hívta fel a figyelmet.
Habár száraz, repedezett bőr bárkinél kialakulhat, vannak bizonyos betegségek, amiknek velejárója és egyben a fontos, figyelemfelhívó tünete is. Az alábbi betegségekben gyakori a száraz, repedezett bőr:
Érdemes orvoshoz fordulni, ha a száraz, repedezett bőr súlyos fokú, ha egyéb tünetek is megjelennek, vagy ha nem gyógyul drogériákban kapható testápolók hatására. A száraz, repedezett bőr gyógyításával a bőrgyógyász szakorvos foglalkozik, de a tünetek jellegétől, súlyosságától függően egyéb szakterület orvosait is bevonhatja. Szükség lehet például a kivizsgálás részeként allergia tesztekre vagy laborvizsgálatokra, valamint bőrbiopszia is vehető. Ezek a vizsgálatok segítenek felismerni, hogy mi lehet pontosan a száraz, repedezett bőr oka. Bőrviszketés: legtöbbször bőrszárazsághoz társul, de betegséget is jelezhet - Allergia KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A tartós bőrpírt nem csak a meleg okozhatja - Immun Központ
Pikkelysömör vagy seborrhoeás dermatitisz? Hasonló, de nem ugyanaz - Dermatica Központ
Bőrviszketés okai: betegségeket is jelezhet! - Allergia Központ
A száraz, repedezett bőr a legtöbb esetben jól reagál a hidratáló krémek rendszeres használatára. Érdemes emellett kerülni a hosszú, forró zuhanyokat vagy fürdőket, mert ezek kiszáríthatják a bőrt. Nagyfokú bőrszárazság esetén speciális, patikákban kikeverhető hidratáló krémet és fürdőkrémet írhat fel az orvos. Súlyos bőrbetegség esetén a vényköteles krémek vagy kenőcsök segíthetnek. Ha száraz, repedezett bőr még viszket is, érdemes hidrokortizon tartalmú krémet használni. Mélyen felrepedezett vagy sebes bőr esetén a nedves kötszerek segíthetik elő a bőr gyógyulását.
A tél és a száraz, repedezett bőr évszakának közeledtével érdemes néhány lépést bevezetni a mindennapjainkba, amik segítenek megelőzni a bőrszárazságot. Az alábbi praktikák segíthetnek a száraz, repedezett bőr megelőzése érdekében:
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.
A hajhullás, a kopaszodás nem csak az idősek problémája lehet, akár már tinédzserek is szembesülhetnek ezzel az önbizalom-romboló helyzettel. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos az egyes életszakaszokra jellemző okokat és a megoldás lehetőségeit vette számba.