A gombák természetes módon élnek az emberi szervezetben, és más mikrobákhoz hasonlóan lehetnek hasznosak vagy károsak. A káros gombák elszaporodásuk során nagyon erősen kapcsolódhatnak a környezetükhöz, ezért nehéz kiirtani őket és megakadályozni az újabb fertőzést. A gombás fertőzések típusairól és a kezelés lehetőségeiről dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza beszélt.
A gombák kóros elszaporodása miatt általában olyan jellegzetes tünetek alakulnak ki, mint a viszketés és a bőr bizonyos elváltozásai, például pirosság, hámlás, repedezés. A bőrgyógyászok leggyakrabban az alábbi gombás fertőzésekkel találkoznak:
A lábgomba kialakulásának igen kedvező a meleg, párás környezet, amit könnyen kialakul a cipőbe, zokniba bújtatott lábon, különösen, ha más tényezők is fokozzák az izzadást. A gombás lábra jellemző a kipirosodás, az érintett bőrfelület hámlása, repedezése, akár nagyobb bőrdarabok leválása. A viszketés mellett csípő, égő érzés is mutatkozhat.
Ugyanakkor tudni kell, hogy nem minden lábviszketést lábgomba okoz, ráadásul többféle gombafaj is okozhat hasonló tüneteket. Ennek megállapításához esetleg szükséges lehet mintavétel is az érintett területről. A diagnózistól függően sokszor elég a vény nélkül beszerezhető gombaellenes szerek használata, súlyosabb esetekben azonban szájon át szedhető gyógyszereket is be kell vetni. A láb gondos ápolása, a jól szellőző cipő, a pamut zokni, a szárazon tartás viszont minden esetben nagyon fontos.
Az ilyen típusú fertőzést általában a Candida gomba, különösen a Candida albicans felszaporodása okozza, amely megbontja a normál hüvelyflórát. Az egyensúly megbomlását olyan tényezők lehetik lehetővé, mint az antibiotikum szedés, a hormonális problémák, a nem kiegyensúlyozott étkezés, a stressz és számos más faktor.
Gombás hüvelyi fertőzésre lehet gyanakodni, ha viszketés jelentkezik a vaginában, a környékén pedig kipirosodás, fájdalom. Ugyancsak fájdalommal, égő érzéssel járhat a vizelés, valamint hüvelyi folyás is megjelenhet. Nőgyógyászati kezeléssel gyorsan rendezhető lehet a probléma, kezeletlenül azonban akár súlyosabb szövődményekhez is vezethet.
A tinea egy fonalas gombás fertőzés, mely bárhol okozhat tüneteket a testen, bár leggyakrabban a lábfejeket, törzsön, végtagokon, fejbőrön jelentkezik. Ennek a betegségnek könnyen felismerhető tünetei vannak, elsősorban a hámló, pirosas, viszkető, kör alakú foltok a bőrön. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy vannak, akiknél csupán némi kipirosodás, esetleg kiütések, hámló foltok utalnak a gombás fertőzésre – ezt a bőrgyógyász pontosan beazonosítja. A tinea (és más gombás fertőzések) a hajas fejbőrön hajhullással, kopasz foltokkal jelentkezhet, a körmökön pedig megvastagodást, sárgássá színeződést és pikkelyesedést okozhat.
Ezen fertőzés kezelésében is alapvetően gomba ellenes szerekre támaszkodnak a bőrgyógyászok, súlyosságtól függően vény nélküli és vényköteles gyógyszerekkel. A gombás fertőzés ellen nem csak a megfelelő higiénia, a nedves területek minél szárazabban tartása a fontos, de a jól szellőző, pamut, nem szűk ruhadarabok választása és például a kizárólagos törölköző, sportfelszerelés, stb. használat.
Mycrosporia a nyak, végtagok, törzs és hajas fejbőr gombás fertőzése. A testfelületen egy vagy több éles szélű, kör alakú vörös folt utalhat erre a betegségre. A foltok jellegzetessége, hogy gyűrű jellegűek, finoman hámlanak, a széli részeken pattanáshoz hasonló jelenségekből koszorú alakulhat ki. A foltok enyhén, vagy hevesen viszkethetnek, de gyakori a panaszmentesség is. Állatokkal (kutya, macska) való kontaktus által, és közösségen belül is terjedhet. A kezelés ebben az esetben is a betegség súlyosságától függ, elsősorban külsőleges szerekkel lehet gyógyítani, belsőleges gyógyszeres kezelés is szükségessé válhat.
- A gombás fertőzések általában nem súlyosak, és megfelelő szerekkel a legtöbb esetben gyorsan elmúlnak - hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza. – Ugyanakkor vannak makacs esetek, amikor hosszabban tartó kezelésre van szükség és érdemes feltárni és rendezni a hajlamosító tényezőket is, mint például az antibiotikum szedés, a cukorbetegség, az elhízás.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
Az arcon megjelenő szemölcs nagyon zavaró lehet, de ha házilagos módszerekkel kívánunk megszabadulni tőle, esetleg olyan készítményekkel próbálkozunk, amelyekkel nem szabad az arcot kezelni, sokkal nagyobb bajt is okozhatunk. A legjobb tehát, ha felkeressük a bőrgyógyászt, aki professzionális módszereket alkalmaz a szemölcs eltávolításban. A témáról dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.