Az érzékeny bőr ápolását jobb, ha szakértő kezekre bízzuk. A rosaceás bőr kezelésében járatos szakember a megfelelő kezelésekkel és hatóanyagok alkalmazásával segíthet megelőzni a tünetek súlyosbodását. A rosacea tünetei napfény hatására rendszerint rosszabbodnak, a tavaszi-nyári időszakban ezért még nagyobb gondot kell fordítanunk a megelőzésre.
A rosacea megjelenésében az örökletes tényezők mellett a hormonális változások is fontos szerepet játszanak. A betegség férfiakon is kialakulhat, azonban nőknél gyakoribb. Az első tünetek gyakran 40-50 éves kor körül, a menopauza időszakában jelentkeznek. A rosacea megfelelő kezelés hiányában fokozatos rosszabbodást mutat: az arcon jelentkező enyhe bőrpír, majd megmaradó értágulatok után gennyes csomók is megjelenhetnek, majd végső stáiumban a sűrű csoportokban elhelyezkedő csomók összefüggővé vállhatnak, és – főként férfiaknál, jellemzően az orr vagy az áll területén - kialakul a rhynophymaként, vagyis karfiolszerűen megvastagodott bőr néven ismert torzító elváltozás.
A rosacea tünetei rendszerint rohamokban alakulnak ki, tünetes és tünetmentes periódusok váltakozhatnak hosszabb időn keresztül. A terápia egyik fontos eleme hogy erősítsük a kiserek falát – magyarázza Peterman Krisztina szépség-terapeuta, a Dermatica kozmetikusa. Erre kiváló hatóanyag például a rutin, mely a rutaszkorbin egyik összetevője ezen kívül jótékony hatásúak még a magas C vitamin tartalmú készítmények. Lényeges még, hogy kerüljük az olyan tényezőket, melyek az erek tágulását fokozhatják. Gyulladásos fázisban nyugtató, - például körömvirág, málnamag olaj, homoktövis – és fertőtlenítő hatású készítményeket alkalmazunk helyileg és szükség szerint belső kezelésként is.
A kozmetikumok megválasztásánál ügyeljünk arra, hogy a készítmények közül ne az olajos és vazelin alapú termékeket válasszuk, mert azok elzárják a faggyúmirigyek kivezető nyílását, így a gyulladás kialakulását fokozzák. A rosaceás bőr ápolására különösen ideálisak az olyan összetevőket tartalmazó illatanyag- és színezékmentes készítmények, melyek a hidratáló hatáson túl védik és erősítik a véredények falait, csökkentik a bőr kipirosodását, és védelmet nyújtanak a napsugarak káros hatásaival szemben. A málnamagban és a homoktövisben természetes UV filter is található az érerősítő hatás mellett, illetve a szőlőmag olaja is tartalmaz természetes UV szűrőt.
A kozmetikai kezelésekkel a bőr állapota látványosan javítható, a hatás azonban csak ideiglenes lehet, ha a háttérben egyéb betegségek húzódnak meg, vagy életmódunkkal fokozzuk a panaszok súlyosbodását.
Az arcon megjelenő tünetek összefügghetnek egyéb gyomor-bélrendszeri betegségekkel, azok gyulladásával is, de a rosacea hátterében vérnyomás ingadozás, néhány esetben pedig az arcbőrön élősködő atkák is állhatnak.
Javasolt az értágulatot fokozó, vérbőséget, kipirulást okozó élelmiszerek, italok kerülése, így az alkohol, forró, erős fűszeres ételek fogyasztása nem ajánlott.
A napfénynek szintén provokáló szerepe van, javasolt már az első napsugarak megjelenésétől magas faktorszámú fényvédő krémmel óvni a bőrt.
A szaunázás vérbőség fokozó hatása miatt szintén kerülendő.
Helyszín:
1015 Budapest, Ostrom utca 16. (a Széll Kálmán térnél)
Rendelés típusa:
További vélemények2008-ban, amikor a Krisztát megismertem igaz már a 30-as éveim közpén jártam, de az arcom még nagyon pattanásos volt. Az ő kezeléseinek köszönhetem, hogy azóta az arcom pattanásmentes, sima és mérsékelten ráncos. :) Nagyon szeretem a saját készítésű arckrémjeit.
Az arcon megjelenő szemölcs nagyon zavaró lehet, de ha házilagos módszerekkel kívánunk megszabadulni tőle, esetleg olyan készítményekkel próbálkozunk, amelyekkel nem szabad az arcot kezelni, sokkal nagyobb bajt is okozhatunk. A legjobb tehát, ha felkeressük a bőrgyógyászt, aki professzionális módszereket alkalmaz a szemölcs eltávolításban. A témáról dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.