A rosacea nem mindenkinél okoz azonos tüneteket

A rosacea nem mindenkinél okoz azonos tüneteket

Peterman Krisztina Módosítva: 2018.11.23 15:11

Vörös, kipirulásra hajlamos, érzékeny bőr, kitágult erek – a rosacea általános tünetei. Az elsősorban nőket érintő bőrbetegségnek több altípusa is létezik. A következőkben a Nemzeti Rosacea Társaság által meghatározott rosacea típusokat vesszük sorra Peterman Krisztina, a Dermatica gyógykozmetikusának segítségével.

A betegség négy altípusa

A rosacea elsősorban nőket érintő betegség, első tünetei általában 30-50 év között jelennek meg. A Nemzeti Rosacea Társaság által, a Journal of the American Academy of Dermatology folyóiratban közzétett írás alapján, a rosacea négy altípusát különböztetjük meg. Ezen kívül létezik még egy variáns, a granulomatózus rosacea, amelyet főként a szem körül és az orron megjelenő göbök, sárgásbarna gennycsomók alapján lehet beazonosítani.

1. Az egyik leggyakrabban előforduló típus az eritematoid-teleangiektatikus rosacea, amelynek fő tünetei a bőrpír, tartós kipirulás és a látható erek.
2. A papulopusztuláris rosaceát állandó pirosság és pattanásosság jellemzi.
3. A fimatózus rosacea fő ismertetőjele a bőr megvastagodása. A szövetszaporulat következtében idővel szembetűnő az orr megnagyobbodása. Ez a típus főleg férfiaknál fordul elő.
4. Az utolsó típus a legkevésbé ismert, ez az okuláris rosacea, amely főként szemtüneteket okoz. Nem is gondolnánk, de a szemvörösség, szemszárazság, égő érzés hátterében is állhat ez a betegség.

Kezelés nélkül rosszabbodnak a tünetek

A betegeknél a rosacea típusai közül egy időben akár több is jelentkezhet. Minden érintett esetében igaz, hogy mielőbb kezdi a szükséges kezelést, annál nagyobb eséllyel lehet a tünetek rosszabbodását megelőzni. Enélkül ugyanis egyre több tünet jelentkezik, a kezdetben még múló bőrpír tartóssá válik, a pattanások is egyre nehezebben mulaszthatók el, a bőr gyulladása súlyosbodik.

A Demodex atka szerepe a rosacea kialakulásában

Még mindig csak kevesen tudnak róla, pedig több tanulmány is igazolta, hogy a Demodex felnőttkorban nagyon gyakori. A Demodex atkának két típusát különböztetjük meg, az egyik a hajas fejbőrön, a másik a bőrön él és faggyúval kiválasztódó bomlástermékekkel táplálkozik. Ez utóbbi típus a kutatások szerint összefüggésbe hozható a rosacea kialakulásával. Ezt igazolja az az eredmény is, miszerint nagyobb százalékban fordul elő rosaceás betegeken, mint a problémamentes bőrűeknél.

Csak speciális készítményekkel kezelhető

A bőratka jelenléte fájdalmatlan mikroszkópos vizsgálattal kimutatható – magyarázza Peterman Krisztina. Ilyen esetben a hagyományos kezelésekkel átmeneti javulás érhető el, de ha a kiváltó okot nem szüntetjük meg, akkor számolni kell a panaszok kiújulásával. A bőr vizsgálata után a kezelés az e célra kifejlesztett készítményekkel történik, egyéntől és a panaszok súlyosságától függően. Az atkák életciklusának megfelelően a teljes kezelés megközelítőleg 3 hónapot vesz igénybe, ezt érdemes kivárni, mert ellenkező esetben könnyen kiújul és az egész folyamatot kezdhetjük újra.

Téma szakértője

  • Peterman Krisztina

  • Szakterületek:
    • kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
  • Specialitások:
    • problémás / érzékeny bőr hatékony kezelése
    • pattanásos bőr hatékony kezelése
    • régi pattanásnyomok eltüntetése
    • bőratkás bőr kozmetikai kezelése
    • rozáceás bőr kozmetikai kezelése
    • ráncos-, száraz bőr kezelése

     

    Vélemények munkatársunkról »

     

    Helyszín:  

    1015 Budapest, Ostrom utca 16. (a Széll Kálmán térnél)

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes konzultáció

     

    Bejelentkezés telefonon: +36 20 209 9939

Orvos válaszol

Kedves Szakértő,

Szeretnék tanácsot kérni, hogy mivel tehetném a gyantázást kevésbé fájdalmassá? Időpontom van kozmetikushoz, de eddig mindig borotváltam a lábszáramat és azt olvastam, hogy a hosszabb ideig borotvált bőrfelületen fájdalmasabb a gyantázás. Eléggé tartok tőle, mert a fájdalomtűrő küszöböm alacsony és nem akarok nyüszíteni a kezelés alatt. Utána olvastam, hogy mit tehetnék, de amit az egyik helyen javasolnak, azt a másik helyen már nagyon ellenzik, ezért kicsit összezavarodtam. Érzéstelenítő krém használhat esetleg? Vagy előtte egy langyos fürdő, hogy a pórusaim kitáguljanak?
Mit tehetek a kezelés után, hogy a bőröm gyorsabban regenerálódjon, főleg akkor, ha esetleg a hámréteg is sérül közben?

Köszönettel: Orsi

Peterman Krisztina
Peterman Krisztina kozmetikus
Kedves Érdeklődő,
Először is elnézést kérek a megkésett válaszért..
A lábszárgyanta nem fáj annyira, hogy nyüszíteni kéne. A helyi érzéstelenítő egy kis tubus 10.000 Ft és plusz 20 perc. Szerintem felesleges. Nem szükséges félned. A kozmetikusod fog használni biztos előkezelőt és utókezelőt is. Ő fogja tudni mi való a bőrre ilyenkor. Te csak növeszd meg minimum fél cm-re a szőrt, hogy bele tudjon ragadni a gyantába.
Manapság már vannak multiflex típusú gyanták amivel jelentősen csökken a fájdalom az érintett felületen. Valamint nem okoznak hámhiányt még akkor sem, ha 2x3x vissza kell kenni a gyantát a megerősödött szőrszálakra. Kb. 3 alkalom gyantázás után pedig vissza gyengülnek a szálak ha nem fogsz közben borotválni.
A gyors regenerációért alkalmazhatsz otthon regeneráló krémeket, olajokat,testápolókat,zseléket,tejeket. Meglehetősen széles a paletta.
Mindenesetre aznap és másnap ne napoztasd, szoliztasd a frissen gyantázott területet, mert nem használna.

Szép és selymes lábakat :))
kozmetikus Kriszti

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kriszta kivalo szakember, csak ajanlani tudom!!!!! szuper jo keszitmenyei vannak, amiert csak halas lehetek neki! Mindig keszseges es segitokesz, a problema hatteret akarja felkutatni, ami eleg ritka a kozmetikusoknal! 5* minden tekintetben!

További vélemények

Hírek

Összefügg a magas tesztoszteronszint a hajhullással?

Összefügg a magas tesztoszteronszint a hajhullással?

A magas tesztoszteronszint nem feltétlenül okoz hajhullást, de bizonyos esetekben mégis ez a hormon lehet a hajvesztés hátterében.  Az összefüggésekről, a férfias és nőies típusú kopaszodásról és a kezelés lehetőségeiről dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.

További részletek

A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciáldiagnosztikája - összefoglaló

Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Peterman Krisztina
Peterman Krisztina kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK