A seborrhoeás dermatitisz miatt viszkető, sárgás foltok és korpaszerű lemezkék jelenhetnek meg többek közt a fejbőrön. Ez a betegség ritkán, de hajhullást is okozhat.
Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18
A seborrhoeás dermatitisz egy gyulladásos állapot, ami többnyire a fejbőrön mutatkozik meg, de gyakran megjelenhet az arcon, főleg a szemöldökök közötti területen és az ún. nasolabialis redőben, a mellkason és ritkán a háton is. A zsíros, sárga foltokon túl keményebb, fehér lemezkéket, duzzadt, pirosas bőrt és néha égő, viszkető érzést is produkál az érintett területen.
A betegséggel járó hajhullás nem gyakori jelenség, és jobbára a kínzó viszketés miatti vakarás miatt jelentkezik. Nagyon ritkán, de a gyulladás érintheti a hajhagymákat is, ami szintén átmeneti hajhulláshoz vezethet. A gyulladás megfékezésével a hajvesztés általában megállítható.
- Ha hajhullás is jelentkezik egy páciensnél, fontos, hogy hatékonyan meg tudjuk fékezni a gyulladást, hiszen ha az emiatt jelentkező égő érzés, viszketés csökken, a hajhullás is abbamaradhat – ismerteti dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus. – Ugyanakkor, ha a hajvesztés nagyobb mértékű, meg kell vizsgálni, nem a seborrhoeás dermatitisz mellett megjelenő társbetegség okozza-e azt. Tipikusan ilyen lehet az androgén alopecia, vagyis a férfias típusú hajhullás.
Bár a seborrhoeás dermatitisz önmagában nem gyógyítható meg teljes mértékben, a tünetek jelentősen visszaszoríthatók, illetve az állapot tünetmentessé tehető.
- Enyhe tünetek esetén felmerülhet olyan természetes kezelések, mint az aloe vera vagy a teafa olaj, amelyek a gyulladás ellen és a korpaszerű lemezkék megjelenése ellen is beválhatnak – mondja Borbola doktornő. – Természetesen, ha a tünetek nem múlnak, esetleg súlyosbodnak, mindenképpen érdemes orvosi segítséget kérni. Más kezelést javaslunk a gyerekeknek, a kamaszoknak és a felnőtteknek. Utóbbi két csoportnál főként a szelén-szulfid, a szalicilsav és a kén tartalmú samponok jöhetnek szóba, de ha például a háttérben gombás fertőzés merül fel, akkor nyilvánvalóan ezt kell megszüntetnünk. Ha a betegség különösen súlyos, fellángoló fázisban van, elrendelhetünk vényköteles szereket is, például olyan, lokális szteroid tartalmú készítményeket (ezeket inkább csak felnőttkorban), amelyek erőteljesen képesek visszaszorítani a gyulladást.
Érdemes szem előtt tartani, hogy a babáknál 6-12 hónapos kor között fordul elő leginkább a seborrhoeás dermatitisz, amely később, a hormonális változások időszakában, vagyis a pubertáskorban gyakran visszatér. Felnőttek esetében sem ritka, hogy időről időre kiújul a probléma, ezért az erre hajlamosoknál hasznos lehet a megelőző kezelés, a bőrgyógyász által ajánlott termékek használatával. Amennyiben pedig hajhullás is jelentkezik, mindenképpen fontos az orvosi kivizsgálás, hiszen ki kell deríteni a valódi okot, és annak megfelelően szükséges elrendelni a kezelést.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.