A magas tesztoszteronszint nem feltétlenül okoz hajhullást, de bizonyos esetekben mégis ez a hormon lehet a hajvesztés hátterében. Az összefüggésekről, a férfias és nőies típusú kopaszodásról és a kezelés lehetőségeiről dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Sokan osztják azt az elképzelést, miszerint a kopasz férfiaknak magas a tesztoszteronszintjük. Vajon igaz lehet ez? A férfias típusú hajhullás hátterében a szőrtüszők zsugorodása és ennek a hajnövekedési ciklusra gyakorolt hatása áll. Az új hajszálak egyre finomabbá válnak, végül már egyáltalán nem marad haj, és a szőrtüszők alvó állapotba kerülnek. Ezt a hajhullást, vagyis az androgén alopéciát a hormonok és bizonyos gének okozzák. A férfias típusú kopaszságnak jellegzetes vonala van. Az elülső hajvonal visszahúzódik, különösen oldalt, és M-formát alkot. Ez az elülső kopaszság. A fejtető szintén megkopaszodik, végül a két terület „U” alakban egyesül. Az is megfigyelhető, hogy idővel a mellkasszőrzet is elvékonyodhat, viszont érdekes módon az arcszőrzet megerősödhet.
A tesztoszteronról érdemes tudni, hogy különböző formákban van jelen a szervezetben. Létezik ún. szabad tesztoszteron, ami nem kötődik fehérjéhez, így a legkönnyebben elérhető, de a legtöbb tesztoszteron a nemi hormonokat kötő globulin (SHBG) fehérjéhez kötődik. Ha alacsony az SHBG szintje, akkor magas lehet a szabad tesztoszteron szintje a véráramban. Létezik az tesztoszteronnál jóval erősebb hatású dihidrotesztoszteron (DHT) is, amit magából a tesztoszteronból állít elő egy enzim. A DHT-t a szervezet elsősorban a prosztatában, a bőrben és a szőrtüszőkben használja fel. A hajhullás mögött pedig sokszor a szőrtüszőknek DHT-re való érzékenysége húzódik meg.
Érdekes kutatási eredmény, hogy a DHT lehet egyfajta kapocs a kopaszság és bizonyos prosztatabetegségek közt is. A DHT nélkül ugyanis a prosztata nem működik megfelelően, ha viszont túl magas a szintje, akkor hozzájárulhat a prosztata megnagyobbodásához.
- Valójában nem a tesztoszteron vagy a DHT szintje okozza a hajhullást, hanem a szőrtüszők erre vonatkozó érzékenysége. Az érzékenység pedig genetikailag meghatározott, vagyis, ha valaki erre hajlamos, annál a kisebb mennyiségű DHT is kopaszodáshoz fog vezetni – ismerteti Brezán doktornő. – Ugyanakkor természetesen más tényezők is hozzájárulnak a hajvesztéshez, mint például az életkor, a stressz, az életmód, bizonyos betegségek. Az is felmerülhet kérdésként, hogy a nőknél is kialakulhat-e férfias típusú kopaszodás. A válasz az, hogy igen, hiszen bár a nőknek alacsonyabb a tesztoszteronszintje, ahhoz mindenesetre elvileg elég, hogy ilyen típusú hajvesztést okozzon. Ugyanakkor a hölgyeknél sokkal ritkábban jelenik meg az elülső hajvonal felkúszása, bár a fejtetőn náluk is elvékonyodhatnak a hajszálak.
- Ha valaki hajhullás, kopaszodás miatt fordul hozzánk, először megvizsgáljuk a hajas fejbőrt és a hajzatot, majd rákérdezünk a családi előzményekre, ugyanis ez sok esetben genetikailag meghatározott probléma – ismerteti dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus. – Ha a kikérdezés során további tünetek is felmerülnek, tovább küldjük a pácienst, jellemzően endokrinológiai és laborvizsgálatokra, ugyanis nőknél a háttérben meghúzódhat például pajzsmirigy probléma vagy policisztás ovárium szindróma (PCOS). Amennyiben endokrin betegség okozza a hajhullást, természetesen azt kell kezelni. A mi célunk mindenképpen az, hogy megállítsuk, de legalábbis lelassítsuk a hajvesztést. Erre fiatal nőknél sokszor alkalmas eszköz a fogamzásgátló hatású antiandrogén gyógyszerek szedése, ami azonban nem ajánlott terhesség és szoptatás alatt. Érdekesség, hogy férfiak számára is elrendelhető olyan készítmény, ami csökkenti az androgén hormonok szintjét, de ennek lehetséges mellékhatásaival is számolni kell. Olyan készítmények és eljárások is elérhetők, amelyek serkentik a fejbőr vérkeringését és meghosszabbítják a hajhagymák növekedési fázisát, ezáltal a hajszálak megvastagodhatnak, a hajhullás lelassítható.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
A magas tesztoszteronszint nem feltétlenül okoz hajhullást, de bizonyos esetekben mégis ez a hormon lehet a hajvesztés hátterében. Az összefüggésekről, a férfias és nőies típusú kopaszodásról és a kezelés lehetőségeiről dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.